in ,

101 Dalmaçyalı Hakkında 12 Siyah ve Beyaz Gerçek

101 Dalmaçyalı hakkında her şey! Dodie Smith’in ünlü çocuk kitabı, 1961 yılında bugün hâlâ güncellediğini koruyan bir Disney filmine uyarlandı.

101 Dalmaçyalı Hakkında Bilgi

101 Dalmaçyalı hakkında bilmeniz gerekenler! İşte Dodie Smith’in kült eserinden uyarlanan 1961 tarihli Disney animasyonu hakkında bütün detaylar.

İlk olarak 1961 yılında yayınlanan 101 Dalmaçyalı (101 Dalmatians) animasyon filmi izleyicilerin ilgisini çekmeyi başarmıştı. IMDb’de 7,3 puana sahip olan yapım zamanına göre yenilikçi teknolojiler de içeriyordu. Ne de olsa o zamanlarda üzerinde binlerce benek bulunan tatlı mı tatlı köpekler çizmek o kadar da kolay değildi. Seri daha sonra live-action sinema filmlerine ve türlü çizgi dizilere de konu oldu.

Cruella 2021 yılında sinema salonlarına dönerek ünlü seriyi yeniden gündeme taşımıştı. Öyleyse gelin Dodie Smith’in 101 Dalmatians adlı çocuk romanından uyarlanan ve Rod Taylor tarafından anlatılan animasyon filminin ilgi çekici hikâyesine hep birlikte göz atalım.

101 Dalmaçyalı Hakkında Bilgiler

1. Roger ve Anita’nın Soyadları Aslında “Dearly” idi

Dodie Smith’in kaleme aldığı orijinal romanda Roger ve Anita’nın soyadları Radcliffe değil, “Dearly” idi. Disney’in ikilinin soyadını değiştirmesinin sebebi hâlihazırda aynı soyadına sahip dört ayrı karakterin bulunmasıymış gibi görünüyor; bu karakterler Leydi ile Sokak Köpeği (Lady and the Tramp) filminde yer alan Jim ve Dear Darling’di. Ayrıca Peter Pan’den tanıdığımız George ve Mary Darling karakterleri de görebileceğiniz gibi bu soyada sahiplerdi. Bunların dışında kitapta Roger bir finans uzmanıydı, işsiz kalan bir müzisyen değil.

101 Dalmaçyalı Hakkında Bilgi Pongo

2. Yazar Dodie Smith’in Pongo İsimli Bir Dalmaçyalısı Vardı

Dodie Smith, kocasının 1934 yılında, ona hediye olarak aldığı Dalmaçyalısını Pongo olarak isimlendirmişti.

3. Filmde Altı Milyondan Fazla Siyah Benek Kullanıldı

Filmdeki siyah benekleri görmemek mümkün değil. Keza animasyon filminde milyonlarca siyah benek yer alıyordu; tamı tamına 6.469.952 adet siyah benek. Pongo’nun üzerinde 72 siyah benek bulunurken Perdita’da 68 tane vardı. Geri kalan siyah benekler ise o tatlı mı tatlı köpek yavrularına aittiler.

4. Xerox’un Teknolojisini İlk Kez Kullanan Film “101 Dalmaçyalı”ydı

101 Dalmaçyalı

Filmin çizimlerini yapan animatörlerin benekler sırasında hayli sıkıntı çektiklerini düşünebilirsiniz; ama öyle olmadı. Xerox’un çizimleri daha kolay hayata geçirmeye yarayan bir teknolojisi ilk kez bu yapımda kullanıldı ve hem zamandan hem paradan hem de el yorgunluğundan büyük oranda tasarruf edildi.

5. Walt Disney, Xerox’un Teknolojisiyle Birlikte Gelen Görsel Efektlerden Hoşlanmadı

Xerox teknolojisi kullanılarak yapılan 101 Dalmaçyalı filmindeki çizimlerin hatları, daha önceki Disney animasyon filmlerindeki o keskin hatlara nazaran kabataslak gibi görünüyordu. Walt Disney bu durumdan pek hoşlanmadı.

6. Cruella de Vil ve Sinderella’yı Aynı Kişi Seslendirdi

Cruella de Vil, Disney tarihindeki en kötücül karakterlerden birisi olsa da onu seslendiren kişi, çok daha iyi bir karaktere ev sahipliği yapan Sinderella filmine de sesini verdi. Sinderella’yı seslendiren Betty Lou Gerson, her iki filmde de sesiyle yer almış oldu. Kendisi aynı zamanda bir radyo sanatçısıydı.

YouTube video

7. Dalmaçyalılar Aslında Beyaz Değil, Griydiler

Köpeklerin rengi aslında beyaz değil, oldukça açık bir griydi. Beyaz olsalardı karlı sahnelerde görünmez olabilirlerdi ya da ekranda oldukça parlak görünebilirlerdi.

8. Filmde, “Leydi ile Sokak Köpeği”nden Tanıdığınız Bazı Karakterleri de Görmeniz Mümkün

Eğer gece yarısındaki havlama sahnesine (The Twilight Bark) dikkatlice bakarsanız, Lady and the Tramp yapımından birkaç köpek görebilirsiniz. Bunlar Jock, Peg, Bull, Leydi ve Tramp.

YouTube video

9. Gece Yarısı Havlaması (The Twilight Bark) Daha Sonra Disney’in Bülten İsmi Oldu

Disney Feature Animation, daha sonra kendi yapımlarında yayınlanan haber bültenlerinin adını “The Twilight Bark” olarak benimsedi.

10. Filmin Daha Müzikal Tarzda Olması Gerekiyordu

101 Dalmaçyalı filmi boyunca üç şarkı duyuyoruz. Ama aslında film için bir sürü şarkı yazılmış. Filme dahil edilmeyen parçaların arasında bir Londra şarkısı olan “Don’t Buy a Parrot from a Sailor” da yer alıyor. Şarkının Horace ve Jasper tarafından söylenmesi gerekiyormuş.

11. Cruella’nın Görünüşü Tasarlanırken Zsa Zsa Gabor’dan Etkilenilmiş

Seslendirme sanatçısı Lisa Davis’e göre Walt Disney, Cruella’nın görünüşünü tasarlarken ünlü bir Macar asıllı Amerikalı oyuncudan etkilenmiş. Davis bu konu hakkında şunları söylemiş:

“Zsa Zsa Gabor o dönemler kürkleri çok sevmesi ve sürekli kürk giyinmesiyle ünlüydü. Tasarımcılar Cruella’yı ona benzetmek istemişler.”

12. Filmde, Bir Başka Disney Yapımı Seri “Silly Symphonies”e Bir Gönderme Var

Silly Symphonies

Disney’in erken dönem çizgi filmlerinden Silly Symphony’deki Springtime’a küçük bir gönderme var. Jasper ve Horace, köpeklere bakarken televizyonda o çizgi film yayınlanıyor.

6.469.952 adet siyah benek çizmek gerçekten de zor olmuş olmalı. Bir filmi hayata geçirmek için gereken emek muazzam. Çeşitli zorluklara göğüs geren ve yeni teknolojiler kullanan yapımcılar, bu eseri günümüze kadar bırakmayı başarmışlar. 101 Dalmaçyalı bugün dahi izlemekten keyif alabileceğiniz bir animasyon. Tam bir aile filmi diyebiliriz. Hazır filmin kötü karakteri Cruella odaklı yeni bir yapım da izleyicilerle buluşmuşken eski defterleri açmak iyi bir fikir olabilir.

Emma Stone’lu Cruella filminin incelemesine buradan ulaşabilirsiniz.

Sizler 101 Dalmaçyalı’nın bu eski animasyon filmin izlemiş miydiniz mi? Yapım hakkındaki düşüncelerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Mental Floss

Halil Oğulcan Karamağara

Bir sürpriz yumurtanın içinde, 1994 yılında, İstanbul'da düşmüşüm annemin karnına. Mesela ağlamamışım doğduktan sonra. Tabii sonradan arayı kapattım. Şu anda Tekirdağ, Namık Kemal Üniversitesinde İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyor, kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Anime, dizi ve film izlemeyi çok severim. Okumayı da. Arada kendimi oyun oynamaya kaptırdığım da olmuyor değil. En çok da büyünce yazar olmak istiyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Arleen Sorkin Hayatını Kaybetti: Harley Quinn'in Sesine Veda

Harley Quinn’in Yaratılmasına İlham Olan ve Karakteri Seslendiren Arleen Sorkin Yaşamını Yitirdi

The Wonderful Story of Henry Sugar Yayın Tarihi Belli Oldu

Wes Anderson’dan Roald Dahl Uyarlaması: “The Wonderful Story of Henry Sugar” Filmi için Tarih Açıklandı