in ,

Son Yılların Hayalet Temalı En İyi 10 Filmi

Hayalet filmleri korku sinemasının en önemli parçalarından birisi. İşte son dönemlerde izleyici ile buluşan “öte taraflardan” 10 ürkütücü hikâye!

hayalet filmleri öneri
- Reklam -
- Reklam -

Hayalet filmleri bir döneme damga vurmuştu. Sinema dünyasında popülerliğini yitiren tür, son yıllarda birçok janr gibi yeniden gündeme taşınmaya başladı. İşte son zamanlarda izleyici ile buluşmuş en iyi hayalet filmleri hakkında bir liste!

1960’lar ile 1980’ler arasında altın çağlarını yaşayıp korku türüne iz bırakmayı başarmış olan bu tür, zaman içinde gerilemeye başlamıştı. Son yıllardaysa beyaz perdeye bir kez daha musallat oldular. Bunu da çok iyi örnekler ile yaptılar.

Henry James’in Yürek Burgusu romanından uyarlanan The Innocents (Masumlar) ve Stephen King’in Medyum’undan uyarlanan The Shining geçmişte hayalet türünde çıkan en başarılı yapımlar arasındaydı. Yakın dönemde de The Conjuring (Korku Seansı) ve The Ring (Halka) serileri hayaletleri seyircilerle buluşturdu.

- Reklam -

Hayalet filmleri geçmişte takılı kalmaya, saplantılı aşka, bir travmanın yarattığı temelsiz korkulara metafor olarak görülebilir. Ya da, hiçbir alt metne ihtiyaç duymadan o kadar yaratıcı şekilde işlenir ki sizleri bir hafta boyunca uykudan eder. İşte son 5 yılda vizyona giren en başarılı 10 hayalet filmi.

Hayalet Filmleri: Son Yıllara Damga Vuran Örnekler

10. Personal Shopper (Hayalet Hikâyesi) – 2016

Kristen Stewart’ın bir süper modele moda danışmanlığı yapan Maureen’i canlandırdığı filmde karakteri ikiz erkek kardeşini yeni kaybetmişken tanıyoruz. Aynı genetik sağlık sorununu yaşayan ikizler, geçmişte önce ölenin diğerine diğer dünyadan selam vermesi yönünde bir anlaşma yapmışlar ve Maureen’in kardeşi sözünü tutmak niyetinde.

Personal Shopper hayalet filmleri

Psikolojik gerilim ile sanat filmi konseptinin son derece başarılı şekilde bir araya geldiği bu yapım, Cannes festivalinde Olivier Assayas’a En İyi Yönetmen ödülünü kazandırdı.

9. Lights Out (Işıklar Sönünce) – 2016

Lights Out 2016

Senaryosu, sinematografisi, oyuncuları ve müzik seçimleriyle neredeyse her alanda övülen David F. Sandberg filmi bir ailenin korku dolu hikâyesini ekrana taşıyor. Ailenin annesi tıbbi bir hata sonucu ölen Diana’nın hayaletiyle mücadele etmek zorunda kalıyor. Karanlıktan korkanlar için özellikle önerdiğimiz yapım, karanlıkta daha büyük tehdit teşkil eden hayaletleriyle fobinizi on katına çıkartabilir.

8. Doctor Sleep (Doktor Uyku) – 2019

Stephen King uyarlamaları herhangi bir korku hayranının ne izleyeceğinden emin değilken uğradığı en güvenli limanlardan. Doktor Uyku, önceki film The Shining gibi hem gerçek hayaletler hem de geçmişin hayaletlerini kendisine konu eden, en klasiğinden bir King eseri.

Doctor Sleep Mike Flanagan

Danny Torrance’ı ikinci kez, bu sefer yetişkin hâliyle gördüğümüz yapımı Mike Flanagan yönetiyor. Dan bu sefer kendisiyle aynı güçlere sahip bir kızı peşindeki tarikattan korumak zorunda. Flanagan da kamera arkasındaki becerisiyle Kubrick ile King arasındaki ton farklılıklarını hikâyenin uygun noktalarında kullanarak filme yeni bir boyut kazandırıyor.

7. Darling – 2015

darling hayalet filmleri

Michael Keating’in yönettiği, Lauren Ashley Carter’ın başrolü paylaştığı yapım, genç bir kadının tanıdık gelen fakat tam olarak çıkartamadığı bir adamla tanıştıktan sonra yavaşça delirmesini işliyor. Atmosfer ve sinematografisiyle büyük beğeni toplayan yapım modern siyah beyaz filmlerin en başarılıları arasında.

6. We Are Still Here (Ruhlar Evi) – 2015

We Are Still Here 2015

Korku türünde başarılı bir kariyere sahip Ted Geoghegan’ın yönettiği We Are Still Here, gerçek ve mecazi hayaletlerin buluştuğu bir diğer yapım. Filmin baş karakterleri olan evli çift Anne ve Paul, yeni taşındıkları evde ölü oğullarının ruhunun yaşadığına inanıyor. Çiftin başlarındaki asıl sorun ise taşındıktan sonra evin eskiden cenaze işleri için kullanıldığını ve çalışanların vücut hırsızlığı yaptığını öğrenmeleri.

- Reklam -

5. A Ghost Story (Bir Hayalet Hikâyesi) – 2017

A Ghost Story hayalet filmleri

David Lowery’nin yönetmenliğini üstlendiği A24 yapımı A Ghost Story, son yıllarda çıkmış en sürreal yapımlardan. Karanlık ve depresif hikâyesi aralara serpiştirilen absürt mizahla birleşince ortaya sıra dışı bir hayalet hikâyesi çıkıyor. Filmde Dallas’ta yaşayan bir müzisyen ana karakterimiz. Bir araba kazasında öldükten sonra ahirete geçme şansı var fakat geride kalmayı tercih ediyor. Eşiyle birlikte yaşadığı eve hapsolan hayaletimiz eşi taşındıktan sonra gelenlerle birlikte yaşamaya başlıyor. Ardından da boş evde kendi başına kalıyor. Tek amacıysa, eşi taşınmadan önce eve bir yere sakladığı notu bulabilmek.

4. Ghost Stories (Hayalet Hikâyeleri) – 2017

Ghost Stories 2017

Jeremy Dyson ve Andy Nyman’ın aynı adlı oyunundan uyarlanan film parapsikoloji profesörü Philip Goodman’ın hikâyesini aktarıyor. İnsanların doğaüstü addettiği olayların bilimsel açıklamalarını yapan Goodman, kendisinden önce aynı işi yapan idolünden gelen bir mesajla gerçekliğin değiştiği bir dünyaya geçiyor. Üstadından gelen mesaj, kendisinin asla çözemediği üç olayı çözmesi için Philip’i göreve çağırıyor. Yapım, yarı antoloji yapısıyla türde yeni bir soluk.

3. Under the Shadow (Korkunun Gölgesi) – 2016

Under the Shadow 2016

Devrim sonrası İran’da geçen Under the Shadow; kaybetme korkusu, travma ve travma sonrası stres bozukluğunu inceleyen metaforlarla dolu bir film. Ana karakterlerimiz Shideh’in eşi, Dorsa’nın babası Iraj askere çağrıldığında anne ve kız savaşın gölgesinde parçalanmış Tahran’da bir başlarına kalıyor. Durum ikili için yeterince kötü değilmiş gibi film ilerledikçe bir cinin kendilerine musallat olduğunu fark ediyorlar.

2. The Autopsy of Jane Doe (Otopsi) – 2016

hayalet filmleri The Autopsy of Jane Doe 2016

Otopsi seyircisini yakasından kavrayan ve bittikten uzun süre sonra bile bırakmayan bir film. Bir cinayet mahallinin altına gömülü hâlde bulunan kimliği belirsiz cesedin otopsisini yapan Tommy ve oğlu Austin, Jane Doe’nun cesedine ilk darbeyi vurdukları an hayatlarının en gizemli ve korku dolu bölümü başlıyor. Dışarıdan bakıldığında öleli henüz birkaç saat olmuş gibi duran ceset, içeriden tamamen çürümüş durumda. Klostrofobik ve dünyanın geri kalanından kopuk çalışma alanlarından çıkmalarının tek yolu ise Jane Doe’nin otopsisini bitirmeleri.

1. Hereditary (Ayin) – 2018

2019’da çıkan Midsommar’la tanınan Ari Aster’ın kimilerince baş yapıtı olarak görülen filmi. Bir başka A24 yapımı olan eser, bir aileye odaklanan yapım baş karakterlerimizden Annie Graham’ın annesi Ellen’in cenazesine katılmasıyla başlıyor. Konuşmasında aralarındaki ilişkinin kötü olduğundan bahseden Annie, cenazeden dönerken annesini gördüğünü düşünüyor. Bu sırada, evdeki kocası da kendisine annesinin mezarının talan edildiği haberini vermeyi bekliyor.

Yönetmenlerin Favori Korku Filmleri Hereditary

İkilinin oğlu Peter kız kardeşi Charlie’yi bir partiye götürüp ölümüne sebep olduktan sonra sadece üç üyesi kalan aile korku ve nefretin hüküm sürdüğü bir hayata başlıyor.


Hayalet filmleri listemize eklemek istediğiniz yapımlar var mı? Sizin favori korku yapımlarınız hangisi? Önerilerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Screen Rant

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Lycaeninae Lycaeninae dedi ki:

    Favorim değil ama yakın zamanda izlediğim için yazmak istedim.
    “Dehşetin Yüzü” Özellikle iki sahnesine bayıldım. :drop_of_blood:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Ridley Scott Yeni Film Napoleon Aciklama

Ridley Scott, Yeni Filmi “Napoleon”u Yönetmeyi ‘Gülünç Derecede Zorlu Bir LEGO Yapmaya’ Benzetti

2023 Nobel Fizik Odulu Kazananlari

2023 Nobel Fizik Ödülü’nde Kazananlar Belli Oldu: “Evreni Araştırmak için Yepyeni Bir Yol Açıldı”