in , ,

Anime Dünyasına Nereden Gireceğini Bilemeyenlere: 10 Filmlik Bir Başlangıç Rehberi

Anime filmleri ile tanışmak için bir rehber arayışında olanlara, 10 yapımlık bu başlangıç listesi tam size göre.

Anime Filmleri Rehberi
- Reklam -
- Reklam -

Anime filmleri diyarına adım atmak istiyor ancak nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız bu liste tam size göre olabilir.

Sezonlar, bölümler süren anime dizilerinin aksine; anime filmleri yaklaşık 2 saat içerisinde sizi eşsiz bir olay örgüsüne davet edebilir ve yeni dünyalarla tanıştırabilir.

Her yıl birçok anime dizisi herkesçe tanınmaya devam ederken tek atımlık anime filmleri herkesin fark edemeyeceği noktalarda saklanmakta. Anime dizilerinin devamı niteliğinde yayınlanan filmler ise genellikle gişe rekoru adayları arasında yer alıyor.

- Reklam -

Bu sebeple temiz bir başlangıç yapmak ve bu türün derinliklerine adım atmak için diziler yerine filmler çok daha doğru bir tercih olabilir.

İşte Spirited Away gibi popüler yapımlardan az bilinen işlere, bu türle tanışmak için izleyebileceğiniz bazı filmler!

Anime Filmleri ile Tanışmak İsteyenlere 10 Önerili Bir Rehber

10. Hava Durumunu Metafor Olarak Kullanmak: “Weathering with You”

Anime filmleri Weathering with You

Weathering with You, Makoto Shinkai tarafından yazılıp yönetilmiş 2019 yılında çıkmış bir anime filmi. Hikâye kırsal yaşamdan Tokyo’ya geçen ve burada hava durumunu kontrol edebilen yetim bir kızla arkadaş olan bir liseliyi ele alıyor.

Weathering with You vizyona girdiği günden beri fazlasıyla olumlu geri dönüşler aldı. Film, etkileyici animasyonu ve ilgi çekici hikâye anlatımı sayesinde çokça sevildi. Yapım, Tokyo kentini daha önce hiç ziyaret etmemiş olanlar için şehrin oldukça gerçekçi tasvirlerine ev sahipliği yapıyor. Bu da onu anime hayranları için izlenmesi gerekenler listesine taşıyor.

9. Bir Anime Başyapıtı: “Spirited Away” (Ruhların Kaçışı)

Spirited Away Ruhların Kaçışı 20 Yaşında: Studio Ghibli

Sprited Away, Studio Ghibli tarafından yayınlanmış en popüler filmlerden birisi. 2004 yılında vizyona giren bu yapım ‘Kami’lerin (Japon Shinto folklorunun ruhları) dünyasına giren 10 yaşındaki Chirihi Ogino’nun yaşamını ele alıyor. Ebeveynleri domuza dönüştürüldükten sonra Chihiro kendisini ve ebeveynlerini bu yeni dünyadan kurtarmak için hamamda çalışmaya başlıyor.

Spirited Away, birçok kişi tarafından şu ana kadar yapılmış en iyi anime filmleri arasında anılıyor. Yapım hem çocuklara hem de yetişkinlere hitap eden büyüleyici hikâyesinden dolayı evrensel bir dile sahip. Ruhların Kaçışı aynı zamanda 75. Akademi Ödülleri’nde “En İyi Animasyon Filmi Akademi Ödülü” dalında Oscar ödülüne de layık görüldü.

8. Hayal ve Gerçek Arasındaki Muğlak Çizgi: “Perfect Blue” (Kusursuz Mavi)

Anime filmleri Perfect Blue

Eğer film izlerken kafa patlatmayı seviyorsanız Perfect Blue tam size göre. Yapım oyuncu olmak için müzisyenlik kariyerini bırakan eski bir Japon idol olan Mima Kirigoe’yi ele alıyor. Kirigoe, filmin ilerleyen kısımlarında bir hayranı tarafından tacize uğruyor. Ve bundan sonra da etrafında vahşice cinayetler cereyan ettikçe gerçeklik algısını sorgulamaya başlıyor.

Perfect Blue hayal ve gerçeklik arasındaki muğlak çizgiyi ele alan, pop kültürü irdeleyen ve psikolojik temalara sahip bir gerilim filmi. Efsanevi yönetmen Satoshi Kon tarafından yönetilen bu yapım, derin hikâyesi sayesinde anime endüstrisinde köklü bir iz bıraktı.

7. Gerilimli Bir Kişisel Gelişim Hikâyesi: “The Boy and The Beast” (Çocuk ve Canavar)

"The Boy and The Beast" (Çocuk ve Canavar)

2015 yılında vizyona giren The Boy and The Beast, annesini yeni kaybetmiş olan 9 yaşındaki Ren’in hikâyesini konu alıyor. Shibuya sokaklarında yaşayan bu öksüz çocuk aniden fantastik canavarlara dolu bir dünyaya düşüyor ve kendisini çırağı olarak alan ayı görünümlü Kumatetsu tarafından büyütülüyor.

The Boy and The Beast, fantastik unsurları akıcı animasyonlarla beraber mükemmel bir şekilde birleştirdiğinden dolayı Harry Potter ve Studio Ghibli hayranlarının özellikle seveceğini düşünüyoruz. Gerilim üzerine kurulan ve bir çocuğun büyüme hikâyesini ele alan bu film doğaüstü canavarlar, müthiş dövüş becerileri ve yanlış anlaşılan karakterler gibi animenin en sevilen unsurlarını bir arada bulunduruyor.

6. Feminist Bir Anlatı Arayanlara: “The Tale of Princess Kaguya” (Prenses Kaguya Masalı)

"The Tale of Princess Kaguya" (Prenses Kaguya Masalı) Anime filmleri

The Tale of Princess Kaguya 2013 yılında vizyona girdi. Film bambu sapında bulunan, dört bir yanından taliplerini çeken, genç ve güzel bir hanımefendi olmaya çalışan küçük kız Prenses Kaguya’yı ele alıyor. Prenses ise taliplerine aşklarını kanıtlamak için imkansıza yakın bir görev dizisi veriyor.

- Reklam -

Çizimler, filme monoton bir hava katsa da aslında The Tale of Princess Kaguya feminizmi, kadınların kısıtlanmasını ve güzellik standartlarının ne kadar absürt olabileceğini ele alıyor. Yapım, anime filmleri ile ilgilenenlerin şüphesiz seveceği derin bir anlatım tarzına sahip.

5. Sevecen ve Zarif Bir Film: “The Anthem of the Heart”

The Anthem of the Heart

The Anthem of The Heart, 2015’te izleyicilerle buluştu. Babasının ailesini aldattığını ifşa eden Jun Naruse’nin hayatını merkez alıyor. Naruse’nin bu hamlesi sonucunda ailesinin dağılıyor ve bilinmeyen bir “Yumurta Perisi” tarafından sesine bir daha kimseye sözleriyle zarar verememesi için el konuluyor.

Film, The Anthem of The Heart, Anohana ve Toradora! hayranlarının özellikle bayılacağı birçok unsur taşıyor. Çünkü bu animelerin üzerinde çalışan ekip aynı zamanda The Anthem of The Heart filminin yapımında da aynı özveri ile çalıştı. Yapım, anime izleyicilerinin en çok aradığı özelliklerden ikisine sahip: Detaylı bir hikâye ve iyi yazılmış karakterler.

4. Affediciliğin Masalı: “A Silent Voice” (Sessizliğin Sesi)

"A Silent Voice" (Sessizliğin Sesi)

A Silent Voice 2016 yılında beyaz perdeye geldi. İşitme engelli bir öğrenci olan filmin başkahramanı Shoko Nishimiya, akranları tarafından acımasızca zorbalığa maruz kaldığı için başka bir okula nakil öğrenci olarak geçmek zorunda kalıyor. Yıllar sonrasında Nishimiya’ya zorbalık yapmış olanlardan biri olan Shoya Ishida yaptıklarından pişman oluyor ve bu yaptıklarını telafi etmek istiyor.

İçinizi ısıtacak hikâyesi dışında A Silent Voice; zorbalık, psikoloji, engellilik ve affedicilik gibi derin konuları da işliyor. Film, normalde animelerde görmeye alışık olmadığımız konuları işlemesi sebebiyle sizi duygusala bağlayabilecek bir etkiye sahip.

3. Hayal ve Arkadaşlık Üzerine: “NiNoKuni”

NiNoKuni

2019 yılında vizyona giren NiNoKuni, gerçek dünyadan bir fantazi diyarına seyahat eden lise arkadaşları olan Yuu ve Haru’yu ele alıyor. Bu iki arkadaş hayatı tehlikede olan arkadaşları Kotona’yı korumak için maceraya atılıyorlar.

NiNoKuni, Hayao Miyazaki tarafından yazılmayan nadir Studio Ghibli filmlerinden birisi. Yapım, çok çeşitli ırklar içermesi, oyuna benzer grafiklere sahip olması ve derin hikâye anlatımıyla diğer filmlerden ayrılıyor. NiNoKuni bir video oyunu serisi olarak da popüler kitleler tarafından tüketiliyor.

2. Saf Bir Aşk Hikâyesi: “Words Bubble Up Like Soda Pop”

Words Bubble Up Like Soda Pop

Word Bubble Up Like Soda Pop, yaşamdan kesitler türünde 2021 yılında yayımlanmış bir film. Yapım, alışveriş merkezinde karşılaştıktan sonra birbirleriyle iletişim kurmakta zorlanan 2 kişinin aşk hikâyesini konu alıyor. Yui “Cherry” Sakura, sadece Haiku (geleneksel bir Japon şiir biçimi) şeklinde yazabiliyor. Yuki “Smile” Aka ise diş tellerini saklamak için maske takıyor.

Anime filmleri birçok farklı türde olabiliyor. İşte bu yapım da, içinizi ısıtacak romantik bir yapım arayanların şans vermesi gerekenler arasında. Film; Cherry ve Smile’ın birbirlerine olan güvensizliklerini aştıkça yaklaştıkları aşkı takip ediyor.

1. Nostalji: “Ocean Waves” (Büyülü Dalgalar)

Anime filmleri "Ocean Waves" (Büyülü Dalgalar)

Ocean Waves yine Studio Ghibli imzasını taşıyan ve 1993 yılında yayımlanan bir film. Film; Taku Morisaki, Yutaka Matsuno ve okula yeni transfer olan Rikako Muto arasındaki aşk üçgenini ele alıyor.

Ana teması nostalji olan film Studio Ghibli’nin genç ekibi tarafından hazırlandı. Genç animatörler, Ocean Waves’i kullanarak kendileri gibi bir karakter yaratarak yine kendi çocukluklarına veda ettiler.

Anime filmleri denince sizin aklınıza hangi yapımlar geliyor? Listeye eklenmesi gerektiğini düşündüğünüz yapımları Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz. Daha fazla film önerisi için bizleri Google Haberler üzerinden takip edebilirsiniz.

Kaynak: CBR

Emirhan Ünlü

Şu anda Yıldız Teknik Üniversitesinde okumaktayım. Okul dışında kendimi geliştirmek istediğim alanlar olduğu için bu sene bilerek bölüme geçmeme kararı aldım. Yazılım, grafik tasarım, anime, İngilizce ve Almanca ilgili olduğum alanlar arasında yer alıyor.

2 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Akuma_Blade Akuma_Blade dedi ki:

  Ghost in the Shell
  Akira
  Nausicaa
  Macross: Do You Remember Love?
  Perfect Blue
  Ocean Waves
  Millennium Actress
  Memories
  Wings of Honneamise
  Mobile Suit Gundam: Movie Trilogy

  Bunlar da benim önerilerim.

 2. Avatar for Nefrayto Nefrayto dedi ki:

  Güzel bir liste olmuş, düşüncelerinize sağlık :slight_smile: 5 - 3 - 2 bunlar dışındakileri daha önceden izlemiştim ve hepsini de beğenmiştim, umarım en yakın vakitte onları da izleme fırsatı bulabilirim.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Margot Robbie, Oyunculuk Kariyeri Hakkında Konuştu

Margot Robbie, ‘Gerçekten İyi Bir Oyuncu’ Olduğunu Anlamasını Sağlayan Filmi Açıkladı

Blumhouse ve Atomic Monster Birleşme

Çağdaş Korku Sinemasının Devleri Jason Blum ve James Wan, Yapım Şirketlerini Birleştirmeyi Düşünüyor