in ,

DC Çizgi Roman Evreninin En İyi 5 Kostümü

DC Comics, 80 yılı aşkın süredir bazı harika karakterler ve kostümler içeriyor. İşte şimdiye kadar yaptıklarının en iyileri sizlerle.

Tüm Zamanların En İyi 5 DC Comics Kostümü

DC Comics, çizgi roman tarihi boyunca birçok muhteşem çizerle çalıştı. Her biri Batman, Superman, Wonder Woman, The Flash gibi hepimizin gönlünde ayrı yerlere sahip kahramanlara çizgileriyle hayat verdiler. Belki her bir çizimde onları farklı kostümlerde gördük ama yine de hepsi bizde o tanıdık samimiyeti oluşturdu.

Marvel’ın en kötü beş kostüm tasarımından sonra gerçekten akıllıca ve amaca yönelik hazırlanmış kostümleri görmek neden çizgi roman okuduğumuzu bir kez daha hissettirdi. Çünkü biliyoruz ki çizgi romanlar sadece bakmakla veya okumakla alakalı değil. Çizgi romanlar hayal gücünü besleyen panellerde hareketsizce duran karakterlerin yaşam bulmasıyla da alakalıdır. İşte bu yüzden DC evreninin en iyi beş kostüm tasarımını sizlere sunuyoruz.

İşte Tüm Zamanların En İyi 5 DC Kostümü

1. Batman Beyond

Batman Beyond DC Çizgi Roman Kostüm

Listemizin ilk sırasını Batman’in muhteşem animasyon serisi Batman Beyond alıyor. 1999 yılında ilk defa gördüğümüz Gotham’ın Koruyucusu, Bruce Timm ve Paul Dini ile yepyeni bir görünüşe bürünmüştü. Fütüristik bir görünüşün altında hala tanıdığımız Batman’in klasik kostümünün bulunması tasarımın en öne çıkan taraflarından biri. Ayrıca kostümün taşıdığı sayısız teknoloji sayesinde her türlü zor duruma uyum sağlayabilmesi Terry McGinnis’in oldukça işine yaramıştı.

2. Doctor Fate

Doctor Fate

DC’nin en yaşlı karakterlerinden birisi listede ikinci sırayı alıyor. 1940 yılında yayınlanan More Fun Comics serisinin 55. sayısında gördüğümüz Doctor Fate, Gardner Fox tarafından yazılmış ve Howard Sherman tarafından çizilmişti. İlk çizildiği andan itibaren giydiği Helmet of Fate belki de gördüğünüz anda adının dudaklarınızdan dökülmesine sebep olacak derecede ikonik. Altın sarısı kostümünü tamamlayan Amulet of Anubis ve Cloak of Destiny ise ışıltısını galaksiler ötesine dek taşıyor. Dikkat edin, herhangi bir sayfayı çevirdiğinizde gözlerinizin kamaşıyorsa Doctor Fate yakınınızda olabilir!

3. Mister Miracle ve Big Barda

Mister Miracle ve Big Barda

Jack Kirby’nin her zaman kendine has çizim tarzı olduğundan bahsedilir. Renkleri kullanışı, karakterlerin geçmişlerine ufak göndermeler yapacak eklemeleri her zaman sevmiştir. Mister Miracle ve Big Barda’da bu dokunuşları taşıyor.

Mister Miracle “birazcık” sihirli birkaçış ustası. Kendisi her türlü tuzaktan ustalıkla kaçabiliyor. Big Barda ise kocaman miğferi ve mavi ile altın sarısının uyumuyla giydiği zırhla güçlü bir savaşçı olarak karşımıza çıkıyor. İkili aynı zamanda DC’nin en tatlı çiftlerinden olması, kostümlerinin uyumundan kaynaklı da olabilir.

4. Superman

Superman DC Çizgi Roman Kostüm

Tabii ki! Tabii ki çizgi roman dünyasının en ikonik karakterini atlamayacaktık. Çizgi roman okurları ve sektörü için için Superman çok özel bir yere sahip. Çelik Adam sayfalarda boy göstereli neredeyse 80 yıl oldu. Kostümü onlarca kez değişti, fakat ne kadar değişirse değişsin biz adaletin yorulmaz koruyucusu bu süper kahramanı o klasik kostümüyle hatırlıyoruz. Göğsündeki kocaman kırmızı S harfi, daima dalgalanan kırmızı pelerini ve mavi kıyafetiyle Superman bize iyiliğin ve umudun yolunu gösterdi. Belki de çizgi roman severler için şu tartışmasız bir gerçektir ki, Superman kostümü bir karakterin ulaşabileceği en kusursuz noktadır.

5. Batman

Batman

Annelerinin adları dışında Batman’in Superman ile diğer bir ortak noktası ise kostümlerinin muhteşemliği olsa gerek. Bob Kane ile Bill Finger’ın birlikte yarattığı Batman, DC evreninde biraz daha karanlık bir noktayı temsil ediyor. Sadece estetik değil aynı zamanda fonksiyonel işlevi olan pelerini, oldukça dramatik bir etkiye sahip sivri yarasa kulakları ve göğsünün tam ortasındaki yarasa sembolüyle Batman Gotham’ın “ihtiyacı olan” kahramanı. Tasarımı uzun yayın süresi boyunca birkaç kez değiştirilmeye çalışılsa da okuyuculardan gelen dönüşlerle eski haline geri çevrilmiş. O günden sonra çok fazla değişikliğe uğramayan kostümü zaten ne kadar iyi olduğunu kendisi de anlatıyor. Gölgelerin arasında sessizce süzülen Karanlık Şövalye suçun ve kötülüğün daima karşısında durmaya devam ediyor.

Sizce bu listeye eklenmesi gereke diğer kostümler ne? Fikirlerinizi Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Screen Rant

Oğuzhan Açıkalın

Gedikli bir çizgi roman geek’i olmasam da beyaz sayfalara doluşmuş renkli resimleri her zaman ilgiyle takip ettim. Çünkü resimlerin ve kelimelerin bizi olduğumuzdan daha iyi bir yere taşıyacağına inanıyorum. Kısa kısa hikâyeler yazıyorum, edebiyatın her türlüsüne ilgi duysam da bilimkurgu konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

    Batman Beyond, Dr. Fate ve Batman. Sadece bu üçünün kostümleri iyi bana göre. Süperman’ in ise sadece Man Of Steel’ deki kostümü bir yere kadar idare ediyor. Batman’ in de sadece Ben Affleck’ in oynadığı Batman’ in kostümleri güzel.

  2. Avatar for OgiWanKenobi OgiWanKenobi dedi ki:

    Superman bir dönemin (hatta belki de şimdinin bile) süper kahraman kostüm tasarımı üzerinde inanılmaz etkileri oldu bana kalırsa. Batman konusunda da Ben Affleck mi kostümü taşıdı acaba diye düşünmeden edemiyorum ya :smiley:

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Supergirl cir-el

Supergirl: Superman’in Kızı Cir-El ve Karanlık Geleceği

the matrix 4 Christina Ricci

Christina Ricci “Matrix 4” Kadrosuna Katılan Yeni İsim Oldu