in , ,

DC Universe Platformundaki Tüm Dizi, Animasyon ve Filmler

DC Universe platformundaki tüm dizi, film, animasyon ve çizgi romanlar. DC’nin dijital yayın servisi hakkında merak edilen her şey!

DC Universe İçerikleri
- Reklam -
- Reklam -

DC Entertainment’ın yeni abonelik bazlı dijital yayın servisi DC Universe Amerika Birleşik Devletleri’nde hizmete girdi. DC çizgi romanları, çizgi filmleri, televizyon dizileri ve filmlerini barındıran servis, türün hayranları için dikkate değer platform.

Tıpkı diğer yayın servisleri gibi hemen hemen internete girebilen her cihazdan içerikleri tüketmenize imkân sağlayan site ayrıca DC içerikleriyle ilgili yeni haberleri de takipçilerine iletiyor. DC Universe henüz sadece Birleşik Devletler’de yayında olsa da yakında Avrupa’ya açılacak ve muhtemelen ülkemize de gelecek. Bu ne kadar sürer bilmiyoruz ancak platformda hangi içeriklerin yer aldığını merak edenlerin ilgisini çekecek bir rehberimiz var.

1940’lardan günümüze pek çok film ve diziyi barındıran serviste Arrowverse veya DC Extended Universe yapımlarının olmaması yayın haklarıyla mı alakalı, yoksa DC yeniden yapılanma sürecinde bu eserleri görmezden mi geliyor henüz bilemiyoruz. Yine de halihazırda yayınlanan yapımlar size diğerlerinin eksikliğini hissettirmeyecektir.

- Reklam -

DC Universe Platformunda Hangi İçerikler Var?

Çizgi Romanlar

DC Universe, DC Comics hayranları için binlerce sayıdan oluşan özel bir kütüphane sunuyor. Çok sevilen serilerin ön plana alarak gözünüzden kaçmasını engellemeyi amaçlayan siteyi kazdıkça daha da arkaya kaçmış mücevherleri okumak mümkün. Bir seriyi okuyup bitirdikten sonra da o seriden uyarlanmış filmi veya çizgi diziyi önererek saatlerinizi harcayabileceğiniz bir multi-medya ortamı söz konusu. Ancak pek tabii yayın servisi ülkemizde gösterime açılsa bile bunların Türkçeye çevrilme olasılığı çok düşük. Üstelik, telif hakları dolayısıyla platformda yer almaması da söz konusu.

Filmler

Batman: Mask of the Phantasm
Batman: Mask of the Phantasm

Batman Ninja (2018) Japon animeleri tarzında çizilmiş filmde Batman zamanda geriye giderek kendini ortaçağ Japonya’sında buluyor ve o dönem için yeniden yaratılmış eski düşmanlarıyla savaşarak Gotham’a geri dönmeye çalışıyor.

Batman and Harley Quinn (2017) – Batman ve Nightwing’in Poison Ivy ve Floronic Man’i durdurmak için Harley Quinn’le işbirliği yapmak zorunda kalışı ve Nightwing’le Harley arasındaki ilişkiyle tuhaf ve ilgi çekici bir film.

Batman vs. Robin (2015) – Baykuşlar Divanı çizgi romanlarından esinlenilen film, Baykuşlar Divanı’nın Robin’i kanatları altına almasını ve babayla oğlu birbirine düşürmesini işliyor.

Batman: Assault on Arkham (2014) – Adında Batman olmasına rağmen daha çok bir Suicide Squad filmi olan animasyon, Arkham Tımarhanesi’nin işgalini işliyor.

Batman: Bad Blood (2016) – Batman vs. Robin’in devam filmi olan eser bir yandan Batman’in kayboluşu ve Batwoman’ın onu arayışını, diğer yandan da Robin ve Nightwing’in Gotham’ı korumasını anlatıyor.

Batman: Gotham by Gaslight (2018) – Elseworlds hikâyelerinden uyarlanan film Batman’i alternatif bir Victorian dünyada Karındeşen Jack’in peşindeyken işliyor.

Batman: Gotham Knight (2008) – Bu kısa animasyon serisinde Nolan üçlemesinin ilk filmi Batman Begins’le devam filmi The Dark Knight arasındaki olayları görüyoruz.

Batman: Hush (2019) – Aynı isimli çizgi romandan uyarlanan film Hush isimli yeni bir düşmanı bize tanıtıyor ve Pelerinli Dedektif’in kendisinin bütün sırlarını bilen düşmanıyla savaşını işliyor.

Batman: Mask of the Phantasm (1993) – Gelmiş geçmiş en iyi Batman filmlerinden birisi olarak kabul edilen yapım, Batman’in Gotham’ı mesken belirleyen yeni bir kanunsuz iyi adamla savaşırken geçmişiyle yüzleşmesini işliyor.

Batman: Mystery of the Batwoman (2003) – Batwoman’ın film dünyasına ilk girişi olan yapım, kendisini Batman’le birlikte suça karşı savaşırken gösteriyor. Batman’in ahlâk kurallarını paylaşmayan Batwoman’ın suçla savaşma yolları ve ikisi arasındaki tezatlık filmin seyir düzeyini arttırıyor.

Batman: The Dark Knight Returns (2012&2013) – Bu iki parçalık film 1986 tarihli aynı isimli efsanevi çizgi roman mini -serisinin uyarlaması.

Batman: Under the Red Hood
Batman: Under the Red Hood

Batman: Under the Red Hood (2010) – Jason Todd’un Joker tarafından öldürülmesinden çok sonra Red Hood adındaki kanun savaşçısı Gotham’a gelir. Batman acılı anılarla ve zor gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalır.

Batman: Year One (2011) – Aynı adlı çizgi roman serisinden uyarlanan film Bruce Wayne’in Gotham’a dönüşü ve Batman kişiliğini kabullenerek suçla savaşmasını izliyoruz.

Constantine (2005) – John Constantine’in ekranlara ilk gelişi, Keanu Reeves’in ünlü detektifi oynadığı filmde Shia LaBeouf asistanı Chas Kramer’i canlandırıyor.

Justice League Dark (2017) – Orijinal Justice Leauge’i barındırsa da alternatif ve daha ölümcül bir ekibe odaklanan filmin ana karakterleri; John Constantine, Zatanna, Deadman, Etrigan the Demon, Swamp Thing ve Black Orchid.

Justice League vs. The Fatal Five (2019) – DC’nin en ünlü kahraman ekibi düşmanları Tharok, Emerald Empress, Validus, Mano ve The Persuader’in oluşturduğu The Fatal Five’la savaşıyor.

Suicide Squad: Hell to Pay (2018) – Kahramanlar dedikodulara göre cehennemden çıkmaya yarayan bir kartın peşinde.

Wonder Woman (1974)
Wonder Woman (1974)

Superman/Shazam!: The Return of Black Adam (2010) – Genç Billi Batson süper kahraman Shazam!’a dönüşür ve Black Adam’ı durdurmak için Superman’le işbirliğine gider.

Superman: The Movie (1978) – İlk ve kimilerince hâlâ en iyi Superman filmi. İkonik karakteri Christopher Reeve canlandırıyor ve komik efektlerine rağmen bugün bile keyif alabileceğiniz bir film.

Teen Titans: Judas Contract (2017) – Teen Titans bir yandan ekiplerine katılan yeni üyeye alışmaya çalışırken bir yandan da yeni düşmanları Brother Blood ve eski düşmanları Deathstroke’la savaşırlar.

Superman: The Movie
Superman: The Movie

The Death of Superman/Reign of the Supermen (2018-2019) –  İlk bölümü Doomsday’in Dünya’ya gelip Justice League’yi yenme planını anlatan Death of Superman çizgi romanı uyarlaması olan iki parçalık seride; ikinci bölümde Superman’in dört farklı şekilde dünyaya gelişini izleriz.

Wonder Woman (1974) – Gal Gadot’tan önce Cathy Lee Crosby vardı. Bu televizyon filmi aslında bir dizinin ilk bölümü olarak görev görecekti ama dizi asla çekilemedi.

Wonder Woman: Bloodlines (2019) – Wonder Woman’ın orijin hikâyesinin farklı bir versiyonu. Diana’nın evini Steve Trevor’la terk edip dünyayı koruma görevini alışını izliyoruz.

Diziler

Titans DC Universe
Titans

Doom Patrol – DC’nin dışlanmışlar ekibi, Robotman, Negative Man, Elasti -Woman ve Crazy Jane bu dizide bir araya geliyor. Dr. Niles Caulder’in yönettiği ekip Cyborg tarafından göreve çağrılıyor. İkinci sezonun bu yıl çıkması bekleniyor.

Harley Quinn – Harley’in Joker’den ayrılması sonrasında yaşadıklarını anlatan animasyon dizinin birinci sezonu çıktı, ikincisi de yolda.

Swamp Thing – Abby Arcane bataklıklarda doğmuş bir virüsü inceler ve uzun süre geçmeden elindekinin bir virüsten çok daha fazlası olduğunu anlar. Swamp Thing eleştirmenlerden aldığı övgülere rağmen, yaşanan bazı ekonomik sorunlar nedeniyle birinci sezonun sonunda iptal edildi.

Titans – Dizi DC Evreni’nden pek çok genç kahramanın maceralarını konu ediniyor. Eskinin Robin’i yeninin Nightwing’i Dick Grayson ve karanlığın ele geçirdiği genç bir kız olan ve Raven olarak bilinen Rachel Roth, ana karakterlerimiz. Yolculuklarında onlara Starfire ve Beast Boy eşlik ediyor. Titans’ın üçüncü sezonu 2020’de gelecek.

Young Justice: Outsiders – Hayranların favorisi dizinin 26 bölümlük dönüşü, DC’nin ikonik genç kahramanlarından oluşan dev kadroya yeni karakterler de ekleniyor. Yeni sezonu da yolda.

Klasik Diziler

Lois and Clark DC Universe
Lois and Clark

Adventures of Superman – George Reeves’in ikonik Superman canlandırmasının bulunduğu efsanevi 50’ler siyah beyaz dizisi.

- Reklam -

Birds of Prey – Arrowverse’ten çok önce, Smallville günlerinde CW kanalı Birds of Prey’in dizisini yapmaya çalışmıştı. İlk sezondan ötesini göremedi.

Constantine – Cehennem dedektifinin dizisi ilk sezondan öteyi göremese de karakter ve aktörü Matt Ryan kendisini Legends of Tomorrow’da bulacak kadar popülerdi.

Human Target – Aynı isimli çizgi romandan uyarlanan dizi Christopher Chance isimli kiralık korumanın patronlarını korumak için elinden geleni yapışını işliyor.

Krypton – Superman öncesini anlatan dizi Kal -El’in büyük babası Seg -El’in hayatını işliyor. Dizi iptalinden önce Syfy’da iki sezon yayınlanmıştı.

Lois and Clark: The New Adventures of Superman – 1990’ların klasik süper kahraman işlerinden olan dizide Terri Hatcher Lois Lane’i, Dean Cain’se Superman’i canlandırıyor. Zamanında çok popüler olan diziyi izlemeyi planlayanları uyaralım: Dizinin finali belirlenenden önce oluyor ve en heyecanlı yerinde bitiyor.

Shazam! – Zachary Levi’ın filminden çok önce Billy Batson’u CBS’nin bu dizisinde görmüştük. 3 sezon süren dizinin toplam 28 bölümü var.

Superman Serials – Kirk Alyn kırmızı pelerini diğer bütün meslektaşlarından önce 1948’te takmış ve bize bu klasik diziyi bırakmıştı.

The Adventures of Superboy – Dört sezon süren dizinin finalinden sonra birkaç televizyon filmiyle tamamlanması planlansa da yapım hakları karışıklığı yüzünden o filmler asla gün yüzü göremedi.

The Flash – Hayranlar John Wesley Shipp’i CW dizisi The Flash’ta canlandırdığı Henry Allen ve Earth 2 Flash karakterlerinden tanıyor olabilir. Fakat bunlardan önce Shipp 90’larda ana karakterin kendisi olduğu bir Flash dizisinde oynamıştı.

Wonder Woman – Amazon prensesini ilk kez küçük ekranda gördüğümüz dizi üç sezonuyla birlikte HD olarak yayınlanacak.

Animasyon Diziler

Batman Beyond DC Universe
Batman Beyond

Aquaman – Su kahramanımızı anlatan CBS çizgi dizisi 36 bölüm sürse de şimdilik sadece 18’i DC Universe’te yayında.

Batman: Beyond  Batman: The Animated Series’in devamı olan çizgi dizi, Bruce Wayne’in yeni Batman olması için Terry McGinnis’i eğitmesini işliyor.

Batman: The Animated Series – Fox Kids’in yayınladığı dizi diğer pek çok çizgi diziden daha kompleks hikâyeler ve karakterler barındırmasıyla ön plana çıktı ve hâlâ en sevilen eserlerden.

Batman: The Brave and the Bold – Batman’in DC’deki diğer süper kahramanlarla ortaklaşa çalışmasını işleyen dizi diğer çizgi diziler kadar popüler olamasa da 21. yüzyıldaki en iyi DC işlerinden birisi olarak yerini koruyor.

Green Lantern: The Animated Series – Green Lantern filminden bir yıl sonra çıkan dizi, galaktik koruyucuları küçük ekrana taşıdı. Olumlu eleştirilere rağmen iptal edilen dizinin bir sezonu bulunuyor.

Justice League – Kevin Conroy, Susan Eisenberg ve Michael Rosenbaum’lu seslendirmen kadrosuyla kulak büyüleyen dizi ikinci sezonda iptal edildi.

Justice League Unlimited – Justice League’in iptalinden sonra Cartoon Network’ün yaptığı yeni dizi üç sezon sürdü ve 2007’de bitti.

Legion of Super Heroes – Superman ve pek de çok tanınmayan onlarca karakteri izlediğimiz dizi DC Comics’in pek çok köşesine dokunuyor.

Static Shock – Batman veya Superman olmayan çok az süper kahraman dizisinden olan Static Shock kahramanımız Static’i izleyiciye sunuyor. Dizi başarılı çizimleriyle pek çok izleyici ve ödül kazandı.

Super Friends – 70’ler ve 80’leri kasıp kavuran, ABC’de 9 sezon yayınlanan dizinin dönemin geçnliğine olan etkisi günümüzde bile devam ediyor.

Teen Titans
Teen Titans

Superman Max Fleischer Cartoons – Fleischer Studios tarafından yaratılan dizi 1940’larda kahramanımızı ilk gördüğümüz ürünlerden. 17 bölümlük dizi tek bir film halinde yayınlanıyor.

Superman: The Animated Series – Batman: The Animated Series kadar popüler olmasa da Alan Burnett ve Bruce Timm’in yarattığı dizi Superman’a farklı bir açıyla yaklaşarak çok ilgi çekici hikâyeler anlatmıştı.

Teen Titans – Cartoon Network’ün en popüler yapımlarından olan dizi Robin, Cyborg, Starfire ve Beast Boy’u izleyiciye sunuyor. Beş sezonun ardından biten diziye devam olarak da Teen Titans Go! çekilmişti.

The Batman – Pelerinli Dedektif’in bu dizisi beş sezon sürdü ve altı Emmy kazandı.

The New Adventures of Batman – The New Adventures of Superman’ın başarısından esinlenerek yaratılan dizi 1977’de çıktı ama pek tutunamayarak iptal edildi.

The New Adventures of Superman – The Adventures of Superman’ın finalinden 8 yıl sonra çıkan bu dizi 6 dakikalık bölümleriyle kısa ve eğlenceli animasyonlar yaratmayı başardı. Dört sezon yayınlandıktan sonra 1970’de bitti.

Şimdilik DC Universe platformunda yer alan işler bunlar. Ancak tekrar etmekte fayda var. Ülke ve bölge odaklı yayın hakları farklılaşabileceği için Amerika’da olduğu gibi ülkemize geldiği sırada tüm bu içerikler yer alacak mı, henüz belli değil.

Yine de söz konusu DC Evreni’ne ait ne tür yapımlar var olduğunu bilmek isteyenlere yararlı bir liste olacağı kanaatindeyiz.

Siz DC Universe platformunda bulunan yapımlardan hangilerini izlediniz? Favorileriniz ve merak ettikleriniz hangileri? Kayıp Rıhtım Forum’da yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.


* Marvel’ı Marvel Yapan 10 Efsanevi Film Sahnesi

Kaynak: Screen Rant

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Çevirmenin Çemberi: Çöpçüler

Çevirmenin Çemberi: Çöpçüler

10 Years with Hayao Miyazaki Belgeseli

Hayao Miyazaki Belgeseli Ücretsiz Olarak Yayında