in ,

Marvel’ı Marvel Yapan 10 Efsanevi Film Sahnesi

Sonsuzluk Destanı’nın ev sahibi Marvel Sinematik Evreni’ni bütünüyle tanımlayan film sahnelerine göz atmaya hazır mısınız?

Marvel top 10 liste

Marvel, 11 sene boyunca kendi Sonsuzluk Destanı’nı anlattı. 22 filme imza atan Marvel Sinematik Evreni öyle olaylara sahne oldu ki, yeri geldi bazı anları geri sarıp sarıp tekrar izledik.

2008’de Iron Man filmiyle tanıtıldı bu evren bize ve 2019 yılında Spider-Man: Far From Home ile kısmen sona erdi. Daha ufacıkken Marvel kahramanlarını idol alan çocuklar, birer yetişkin olarak onların ölümünü izlemek zorunda kaldılar. IMDb’nin en iyi filmler listesine 3 adet filmini de yerleştirmeyi başardı Marvel. Bunlar Avengers: Endgame, Avengers: Infinity War ve Guardians of the Galaxy filmleriydi. Tabii her film o listeye yerleşecek kadar iyi olmasa da, çoğu MCU yapımı efsanevi sahnelere sahipti.

Screen Rant sitesi bu yazıda Marvel Sinematik Evreni’ni bütünüyle tarif edebilecek 10 sahneyi seçmiş. Bizler de sizin için çevirdik.

10- Thor’un Wakanda’ya Gelişi – Avengers: Infinity War

thor wakanda marvel

MCU birçok heyecan verici sahneye tanıklık etti. Fakat bizce hiçbir sahne Thor’un Wakanda’ya gelişi -inişi- kadar havalı değildi. Infinity War’un son sahnelerine doğru Wakanda’daki savaş hayli kötüye gidiyordu. Black Panther, Captain America ve diğer tüm Avengerlar, The Outriders tarafından bozguna uğratılmak üzereydi. Baltası StormBreaker’ı ilk gördüğümüz sahnede, yıldırımlarla beraber iniş yapmıştı Wakanda’ya Thor. Breaker’ı ilk fırlatışında da onlarca Outsider’ı direk katletmişti. Sahne ne kadar abartılı da olsa aynı oranda havalıydı. Bu da MCU’nun ne kadar uçuk olsa da bir o kadar havalı olabileceğini gösteriyor.

9- Guardians vs Ronan – Guardians of The Galaxy

Guardians vs Ronan marvel

Çizgi romandan yola çıkarak Guardians of the Galaxy’nin beyaz perdede iş yapamayacağını düşünen hayranlar; sadece bu sahneyi izleyerek dahi ne kadar yanıldıklarını fark ettiler. Her bir Avenger’ın teker teker ne denli cesur olabileceğini biliyoruz. Ancak Star-Lord fiziksel olarak bir süper güce sahip olmamasına rağmen, delicesine cesur olduğunu defalarca kez gösterdi. Bu sahnede de tereddüt bile etmeden Uzay Taşı’nı eline alan Peter Quill, ölümle burun buruna gelmişti. Tek başınayken taşın gücünü kaldıramayan Quill, Gamora’nın elini tutmasıyla birlikte gücü onunla paylaşmış; Drax ve Rocket’in de ellerini uzatmalarının ardından gücü dörde bölebilmişti. Bu sayede taşı kullanmayı başarabilen Galaksinin Koruyucuları Ronan’ı yenmişlerdi. Bu sahne, tek başına MCU karakterlerinin ne denli cesur ve fedakâr olabileceklerini kanıtlıyor.

8- “Artık çok daha geniş bir evrenin parçasısınız.” – Iron Man

Nick Furry marvel

Marvel filmlerinin post-credits (jenerik sonrası) sahneleri, filmlerden daha çok ses getirmiştir. Yanlış hatırlamıyorsam ülkemizdeki sinemalarda ilk filmlerdeki jenerik sonrası sahneler kesiliyordu. Marvel bu geleneğini ilk olarak Iron Man filminde kullanmıştı. Burada Nick Fury’le ilk kez karşılaşmıştık. Tony Stark’ın evine gizlice giren Fury, ona S.H.I.E.L.D’ın yöneticisi olduğunu ve artık daha geniş bir evrenin parçası haline geldiğini söylemişti. Kurduğu son cümle ise “Sizinle Avengers Girişimi hakkında konuşmak istiyorum,” olmuştu. Bu sahneyi gören hayranlar çılgına dönmüşlerdi. Sonuçta insanlar belki çocukluklarından beri bekledikleri Avengers’ı sinemada ilk kez duymuşlardı. Bu post-credits sahneleri Marvel Evreni’nin insanları şok etmeyi sevdiğini sık sık kanıtlamıştır.

7- Iron Man’in Fedakârlığı – Avengers: Endgame

Iron Man Süper Asker

İlk yıllarında Marvel Sinematik Evreni sık sık topa tutuluyordu. Sebebi de evrenin fazla neşeli ve renkli olmasıydı. Seneler geçtikçe bu rengarenk evren, beraber olgunlaşan karakterlerle çok daha oturaklı hale gelmişti. Civil War’dan sonra da büyük bir kısmı artık daha ciddi olan evrenden herkes, her şeyi bekler olmuştu. Ancak kimse Infinity War sonundaki katliamı beklemiyordu. Sıra Endgame’e geldiğinde bir katliamı daha yeni atlatmış olan izleyiciler, Iron Man’in ölümüyle dumura uğradılar. Tony’nin son sözleri o ikonik cümlesi olan “Ben Iron Man’im,” oldu.

Sırf evrendeki yaşamı kurtarmak uğruna kendini feda eden Iron Man, öldüğü günden bugüne sürekli olarak anılmaya devam ediyor. Düşünün ki Star-Lord tek bir Sonsuzluk Taşı’nı bile kullanamamıştı. Tony ise bütün sonsuzluk taşlarını kendi başına kullanacak kadar güçlüydü. Direkt olarak hayranların söylediklerine göre bu sahne, onların MCU’yu kendi aileleri olarak benimsediklerini anladıkları sahneymiş. Iron Man’in ölümüyle ailelerinden birisinin öldüğü hissiyatına kapılmışlar.

6- “Avenger Assemble!” – Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

Bir film sahnesi düşünün, görmek için 11 sene beklemişsiniz ve nihayet karşınızda duruyor. Marvel filmlerinde şu ana kadar görülmüş bütün Yenilmezler aynı sahnede. Ardından en sevilen karakterlerden birinin ağzından sizin bağırarak söylemek istediğiniz cümleyi duyuyorsunuz: “Avengers Assemble!” (Yenilmezler, toplanın!) Endgame sadece bu sahneyle bile tüm zamanların en iyi çizgi roman uyarlaması olabilir. En sert film eleştirmenleri dahi bu sahnede kalplerinin neredeyse yerinden çıkacağını söylüyorlar. Bir Marvel filminin ne denli heyecan verici olabileceğini kanıtlar nitelikte bu sahne.

5- “Onlara karşı çıkmak, ölümüne susamaktır.” – The Avengers

Thanos the avengers

Deli Titan’ı gördüğümüz ilk sahne The Avengers’ın post-credits sahnesi oluyor. Thanos’un denizleri andıran masmavi gözleri bizi karşılıyor. Galaksinin bilinmeyen bir yerinde olan Thanos’a, birisi Avengers’a karşı mücadele etmenin, ölümüne susamak olduğunu söylüyor. Onun tepkisi sizce ne olmuştur? Tabi ki de bütün şeytanlığını rahatça özetleyebilecek bir gülümseme. Yalnız, Thanos’un son halini gördükten sonra ilk halini izlemek birazcık garip bir his çünkü karakter burada Josh Brolin tarafından canlandırılmıyor. Haliyle görünüşü de birazcık farklı. Fakat Thanos’un evrene katıldığını görmek içimizi bir hayli ürpertmişti.

4- Thanos’un Parmak Şıklatması – Avengers: Infinity War

Thanos’un Parmak Şıklatması

Normalde bir süper kahraman filmi mutlu sonla biter. Kötü adam yenilir ve her şey eski haline döner. Ancak Infinity War bize kimi zaman kötülerin de kazanabileceğini kanıtlar nitelikte bir final sunmuştu. Thanos bütün Sonsuzluk Taşları’nı elde etmeyi başarabilirse, tek şıklatmayla evreni yok edebilir deniyordu. Bunun lafın gelişini söylendiğini düşünen izleyicilerin hepsi, Thanos’un gerçekten parmağını şıklattığını gördüklerinde şoka uğramışlardı. Ve bu şıklatmanın ardından pek çok karakterin toz olup uçuşunu izlemiştik. Hala hepimizin kafasında bir çeşit travma olarak kalmış bu sahne, Marvel Sinematik Evreni’nin izleyenleri ne denli şaşırtabileceğini gösteriyor.

3- Captain America, Iron Man Kapışması – Captain America: Civil War

Captain America vs Iron Man

MCU’nun en kalbinizi kıran sahnesi nedir diye sorulursa, şüphesiz çoğu kişi Tony’nin ölümünden sonra bu sahneyi söyler. Hem Tony’nin hem de Steve’in dövüşmek için geçerli sebepleri vardı. Bir taraf eski arkadaşını savunmaya çalışıyordu. Ancak eski arkadaş dediysek, resmen kardeşti Steve ve Bucky. Tony ise Bucky zamanında hem annesini hem babasını öldürdüğü için intikamını almak istiyordu. Bucky yaptıklarını her ne kadar bilinçsiz de yapmış olsa sonuçta bir suçluydu. Tabi ki Tony tarafından katledilmesi adil olmayacaktı, ama parmaklıklar ardında olmayı hak ediyordu.

Asıl olay tartışılacak olursa, Tony ve Steve’in sırf Bucky yüzünden kavga etmesi, izlemesi hem heyecan verici hem de üzücü bir sahneydi. Kavgadan bir tık üstün çıkan taraf Captain America olmuştu. İkiye bir kapışmasına rağmen Tony neredeyse hem Bucky’i hem Cap’i alt edecekti. İşte bu sahne, hatta başlı başına bu film, bir Marvel yapımının ne denli karışık duyguları tattırabileceğini gösteriyor.

2- “Ben Iron Man’im.” – Iron Man

ben iron man marvel

Standartta maskenin ardına saklanan bir karakterin amacı tanınmamaktır. Sebebi de insanlar saklandığı yeri bulamasın ve sevdiklerini incitemesin diyedir. Ancak Tony öylesine normları yıkan bir şey yapmıştı ki; daha ilk filmin sonunda kendisinin Iron Man olduğunu ifşa etmişti. Efsanevi “Ben Iron Man’im” repliği ise aynı zamanda onun son sözleri olmuştu. Bu sahne Marvel’ın bir hikayeyi anlatış tarzının gelenekseli yıktığını gösteriyor.

1- Avengers Ekibi İlk Defa Bir Araya Geliyor – The Avengers

avengers endgame marvel

Diğer tüm olayları ezip geçebilecek tek olay, orijinal Yenilmezler altılısı ilk kez bir arada görmenin hazzıdır. Hayranlar hem Avengers çizgi romanının varlığından beri, hem de karakterlerin beyazperdede tanıtılmaya başlanmasından beri bu anı bekliyorlardı. Yılalr gelip çattı ve MCU’nun başlangıcından 4 sene sonra orijinal altılımızı yan yana görmeyi başardık. Bu muhteşem sahne sırasında Alan Silvestri’nin yarattığı efsanevi Avengers müziği, kulaklarda ilk kez bu kadar net yankılandı. Loki ve Thanos’un Chitauri ordusu tam dünyayı ele geçirmeye hazırlanırken, evrendeki en muazzam kahramanlar aralarındaki farklılıkları yıktılar ve sırt sırta vererek ilk savaşlarını gerçekleştirdiler. Bu sahne Marvel evreninin ilerlemesinin temellerini atan ilk sahne oldu denilebilir. Çünkü oyuncuların tümü, ilk kez bir arada oynamalarına rağmen harika bir iş çıkarttılar.

Sizce Marvel Sinematik Evreni’ndeki en efsane sahne hangisiydi? Avengers’ın ilk toplandığı sahne söylendiği kadar harika mıydı?

Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.


* Black Panther 2’nin Vizyon Tarihi Açıklandı

* Marvel’ın Gelecek Fazlarında Bizleri Neler Bekliyor?

* Avengers Filmleri Esnasında Çoklu Evren’deki Kaosu Thanos mu Başlattı?

* Marvel Sinematik Evreni’yle İpleri Kopartan Spider-Man Filmlerinin Akıbeti Ne Olacak?

Furkan Emir Aktaş

1999 Ankara doğumluyum. Çizgi romanlar, fantastik romanlar, bilgisayar oyunları özellikle ilgili olduğum alanlar. Hacettepe Üniversitesi'nin Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünde okumaktayım. 2013'ten beri serbest olarak bazı çizgi romanların ve çeşitli akademik makalelerin çevirilerini yapmaya devam ediyorum.

7 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

  Yenilmezler! Toplanın yeterli kadar etkili değildi bence. Avencııırsss! diye bağırıp essembıl diye kısık sesle söylenmezi beni etkilemedi ama bi güzelliği vardı tabi. :smiley: :smiley:

 2. Avatar for LordKratos LordKratos dedi ki:

  Nedense hep en önemli sahnelerde İron Man var. Ki bu hiç tesadüf değil bana göre. :smiley:

 3. Avatar for DamlaGol DamlaGol dedi ki:

  Thor’un Wakanda’ya gelişi bence ilk üçte olmalı. Ayrıca Guardians of the Galaxy’de Groot’un kendini feda ederek Bebek Groot oluşu da bence dostluğu anlatması açısından çok önemliydi.

 4. Avatar for erdo erdo dedi ki:

  Infinity War’da Kaptan Amerika’nın metroda ilk ortaya çıktığı sahne :+1:t2:

 5. Avatar for gamora gamora dedi ki:

  End game de Thanos’nun avengers’ı savaş için beklediği sahne.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

2 cevap daha var.

DiskDünya

DiskDünya Dizisi “The Watch”ta İlk Oyuncu Belli Oldu

Bear Grylls

ÇEKİLİŞ: 5 Kitaplık Bear Grylls Seti