in ,

Marvel Sinematik Evreni’yle İpleri Kopartan Spider-Man Filmlerinin Akıbeti Ne Olacak?

Sony ve Marvel anlaşmazlığı Spider-Man filmlerinin geleceğini nasıl etkileyecek? Yapılan onca plan ve bekleyen senaryolar çöpe mi gitti?

Spider-Man Sony Disney

Son bir hafta içerisinde internet ortamı Spider-Man haberleriyle oldukça karıştı. Sayısız iddialar, ortalığı karıştırmak için atılan asılsız Tweetler, ilgiyi üzerine çekmek adına yalan haber yazan web siteleri…

Öncelikle her şeyin temeli olarak çıkan iddianın anlaşılması için bir önceki haberimize göz atmanızı öneriyoruz. Bilindiği üzere bundan çok uzun yıllar önce Marvel Comics Spider-Man’i henüz beyaz perdeye getirmemişken, sevilen karakterin yayın haklarını Sony’e satmıştı. Bu noktadan sonra 3 farklı aktörün canlandırdığı, 3 ayrı seri halinde yayınlanmış toplamda 7 adet solo Spider-Man filmi çekildi. Sevilen kahramanı, 2002- 2007 yılları arasındaki filmlerde Tobey Maguire, 2012-2014 yılları arasındaki filmlerde Andrew Garfield ve son olarak 2016-2019 filmlerindeyse Tom Holland canlandırdı.

Tom Holland’ın Spider Man’i başarıdan başarıya koşarken, son günlerde şöyle bir haber ortaya çıktı: Sony ve Disney yeniden bir anlaşma imzalamak için masaya oturdular ancak ortak paydada buluşamadılar.

Sony, karakterin yayın haklarına sahip olmasına rağmen; Marvel, Disney tarafından satın alındıktan sonra Sony-Marvel arasında yeni bir anlaşma başladı. İki adet The Amazing Spider-Man filminden sonra halen zarara uğrayan Sony, Marvel’ın kapısını çaldı ve ondan yeni bir Spider-Man filmi için yardım istedi. Bu anlaşmaya göre Marvel, yeni Örümcek-Adam filmlerini çekecek ve onu kendi oluşturduğu sinematik evrene dahil edebilecekti. Gişede kazanılan paranın – solo filmler için konuşulacak olursa – %5’lik bir kısmı Marvel’a giderken, kalan %95’i Sony’nin olacaktı. Hemen hemen Civil War filminin çekildiği zamanlara denk gelen bu anlaşma sayesinde, Tom Holland’ın Spider-Man’i izleyicilere tanıtıldı.

Tom Holland

Tom Holland Rolün Üstesinden Rahatça Geldi

Gayet sempatik tavırlarıyla rolde hiç sırıtmayan Holland, rahatça rolün üstesinden geldi. Yalnız yazının kalanının mantıksız gelmemesi için belirtilmesi gereken bir nokta var; Tom Holland Sony için çalışıyor, Marvel için değil. Spider-Man: Homecoming ile solo bir filmde tekrar sevilen kahramana hayat veren Holland; burada Tony Stark ile kurduğu bir nevi baba oğul ilişkisiyle izleyicilere daha bir kendini sevdirdi. Artık mahallemizin Örümcek-Adamı’nı bulmuştuk. İzleyiciler Avengers: Infinity War filminde onun çıktığı sahnelerde mutluluktan çılgına dönüyorlardı. Thanos’un parmak şıklatmasıyla toza dönüştüğü sahnede ise yasa boğulmuşlardı. Endgame’de sinemalarda verilen tepkileri izlerseniz, Spider-Man’in geri döndüğü sahnede insanların mutluluktan avaz avaz bağırdığını görebilirsiniz. Tom Holland artık Tom değildi, o Spider-Man’di.

Ve her şeyin sarpa sardığı zamana gelelim: Bu yaza. Spider-Man: Far From Home filmi 1 milyar dolar gişe yaparak Sony adına tüm zamanların rekorunu kırdı. Marvel -diğer ismiyle Disney bu devasa gelirin sadece %5’ini elde edebilmişti. Bu durumdan artık kurtulmak istercesine Disney, Sony’e yeni bir anlaşma sundu. Bu anlaşmaya göre; bundan böyle Spider-Man filmlerinden edilen gelir %50-%50 olarak iki taraf için de eşit şekilde paylaşılacaktı. Sony anlaşmayı direkt olarak reddetti ve halen süren anlaşmanın sabit kalmasında ısrarcı oldu. Ardından bu da Disney tarafından reddedildi. Bu sürecin uzun süreceğini düşünen ve sonuca umutla bakan hayranları yıkan haber, birkaç saat önce geldi. Sony, Comicbook’a bir açıklama yaparak Marvel Studios’un Spider-Man ile olan bütün bağlarını kestiğini açıkladı.

giphy

Peki Bu Ne Anlama Geliyor?

İleride Marvel etiketiyle çekilecek Thor: Love and Thunder, Doctor Strange veya bambaşka şu an ismi dahi belli olmamış filmlerde, hiçbir şekilde Spider-Man’i göremeyeceğiz. Ancak MCU’dan ayrı olarak, Tom Holland’ın Sony’le olan anlaşması devam ettiği için Sony’nin yapacağı filmlerde Örümcek-Adam karakterini hala o canlandırıyor olacak. Sadece artık bu evrende Tony Stark’a, Thor’a veya başka herhangi bir MCU karakterine ait izlere rastlamayacağız. Ayrıca solo filmlerin yönetmeni de, Holland gibi anlaşması devam ettiği için hala aynı isim.

Sony’nin şu an kafasının rahat olduğu kısım Spider-Man: Into the Spider Verse gibi bir animasyon filmine de ev sahipliği yapıyor olması. Yani Sony, gelir konusunda epeyce bir süre için sıkıntı yaşamayacak gibi görünüyor. Hayranların baskısı veya Disney tarafından iletilecek daha mantıklı bir anlaşmayla işlerin hepsi her an tersine de dönebilir. Bu şu anlık imkansıza yakın ama olası bir durum. Yaşanacak en talihsiz olay ise anlaşmasının bitmesine kısa bir süre kalan Holland’ın rolü bırakması ve dördüncü kez farklı bir yüze sahip olan Peter’ın, sinemalarda yine Ben amcasının başında ağlayarak sıfırdan her şeye başlaması. Bu da Sony’nin yeniden Marvel kapısına dayanmasına yol açabilir.

Spider Man Far From Home Ic Gorsel

Sony Sadece Spider-Man Karakteri ile Neler Yapabilir?

Bu soruya cevap bulmak için öncelikle Sinister Six’i tanımak gerekiyor. Sinister Six, Marvel Comics tarafından ilk kez 1964’de tanıtılan altı kişilik bir kötü adam grubu. Bu kötü adamlar daha önce Spider-Man tarafından alaşağı edilmiş karakterler. Doctor Octopus belirli bir noktada yeter diyerek herkese Spider-Man’e karşı duracak bir ekip yaratmak istediğine dair haber yolluyor. Ona geri dönüş yapan beş karakter de; Vulture, Electro, Kraven, Mysterio ve Sandman oluyor. Böylece Dr. Octopus liderliğinde Spider-Man’e karşı duracak bir ekip oluşturuluyor.

Zamanında Marvel Spider-Man’in isim haklarını Sony’e sattığında bu isim haklarının içine, Örümcek-Adam’ın patakladığı düşmanlar da dahildi. Homecoming aracılığıyla Vulture Sony’nin oluşturduğu Marvel Sinematik Evreni’ne dahil olmuştu. Far From Home filmiyle birlikte de tanıtılan Mysterio karakteri sayesinde, Sony’nin evreni Sinister Six’e doğru genişleteceği bekleniyor. 2018’de de Amy Pascal zaten bu olasılıktan bahsettiği için yüksek bir oranla ilerlenecek yol bu gibi gözüküyor.

Olası diğer bir fikir, Venom-Spider Man ikilisinden yola çıkarak çekilecebilecek bir seri yönünde. Bunun türediği noktaysa Disney- Sony arasındaki anlaşmazlık başlamadan önceye dayanıyor. Çünkü Disney tarafında yer alan Kevin Feige, bundan bir sene önce Venom’a MCU’da bir soft reboot atmak istemişti. Soft rebootdan kastı da yine Venom karakterini Tom Hardy’nin canlandırması ancak Sony tarafından çekilen filmdeki kökeninin ve hikayesinin tamamen değiştirilerek, Marvel Sinematik Evreni’ne entegre edilmesiydi. Bu sayede Marvel gelecekteki Spider-Man karakterleriyle Venom’ı da birleştirerek çizgi romanı birebir olarak beyaz perdeye yansıtacaktı. Ve bu muhteşem fikir sayesinde Spider-Man 2099 ve Scarlet Spider gibi karakterleri dahi izlemiş olacaktık.

Spider Man ve Venom

Venom: Lethal Protector Sinemaya Uyarlanıyor Olabilir

Anlaşma bozulduktan sonra da bu konsept devam ediyor gibi gözüküyor ancak farklı bir şekilde. Venom 2’nin yönetmen koltuğuna oturacak olan Andy Serkis, Venom: Lethal Protector çizgi romanını sinemaya uyarlamayı düşünüyor olabilir. Çünkü Serkis hem bir Tweet’inde bundan bahsetmiş, hem de kameralara bu çizgi romanla yakalanmıştı. Bilindiği üzere Lethal Protector çizgi romanı, Venom’ın bir süreliğine mecburi olarak iyi tarafa geçmesini anlatıyor. Venom’ın bir tür anti-villain haline gelerek Spider-Man’le iş birliği yaptığı olay örgüsünde ikiliyi bol bol yan yana görüyoruz. Böyle bir hikayeyi izlemek de Spider-Man severleri bir hayli mutlu ve tatmin edebilir.

Spider-Man ne yazık ki Thanos parmağını şıklatmışçasına ani bir olayla MCU’dan toz oldu gitti. Her şey çok hızlı geliştiği için hep birlikte olayın şokunu yaşıyor ve yasını tutuyoruz. Ancak kim bilir, bakarsınız hayranlarını üzgün görmeye dayanamayan Sony ve Disney aynı hızda sessizce bir anlaşma imzalayarak geri dönülemeyecek bir hatanın yapılmasına mani olurlar. Spider-Man hakkında ileride gerçekleşebilecek haberlere ulaşmak için Kayıp Rıhtım’ı takipte kalmanızı öneriyoruz.

Spider-Man Tom Holland

Sizce Spider-Man yola nasıl bir hikayeyle devam edecek? Disney ve Sony arasındaki anlaşmazlık sona erecek mi?

Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.


* Spider-Man, Marvel Sinematik Evreni’nden Ayrılıyor!

* Avengers: Endgame Filminde Yakalanan Detay, Tony Stark’a Neyin İlham Verdiğini Gösteriyor

Furkan Emir Aktaş

1999 Ankara doğumluyum. Çizgi romanlar, fantastik romanlar, bilgisayar oyunları özellikle ilgili olduğum alanlar. Hacettepe Üniversitesi'nin Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünde okumaktayım. 2013'ten beri serbest olarak bazı çizgi romanların ve çeşitli akademik makalelerin çevirilerini yapmaya devam ediyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Leonardo da Vinci Kayalıklar Bakiresi

Leonardo da Vinci Tablosundaki Heyecan Yaratan Gizli Eskiz

Günlerin Getirdiği 16 aylık ajanda

Hem Kitap Hem Ajanda! “Günlerin Getirdiği” Raflarda