in ,

Rom Şişelerinden Taşıp Denizcilerin Korkulu Rüyası Olan Korsanları Konu Alan En İyi 15 Film

Korsan filmleri her zaman Hollywood’un vazgeçilmez unsurlarından oldu. İşte rom şişelerine sığmayan 15 nefes kesici korsan filmi!

En İyi Korsan Filmleri - Öneriler
- Reklam -
- Reklam -

Korsan filmleri denince herkesin aklına mutlaka birkaç yapım gelir. Kimisi Karayip Korsanları’nı, kimisi ise daha klasik dönemden hikâyeler hatırlar. Ancak göz bandının ardında izleyicileri bekleyen pek çok harika film var!

Korsan filmleri çoğunlukla soluk soluğa hissettirecek maceralara, fırtınalı okyanuslara ve tayfaların eğlenceli dünyalarına dair pek çok ipucu verir. Peşine düşülen define haritaları, hayali kurulan intikamlar ve sadece bir gün daha hayatta kalmak için ortaya konan yaşam mücadeleleri ise işin başka bir boyutu.

Gemi savaşları, kendine has dövüş sahneleri, ikonik korsan bayrakları, akla hayale sığmayan batıl inançları, rom şişelerinden taşan neşeli şarkılar ve biraz da romantizm. Korsan temalı bu filmleri barındırdığı sayısız temayla birçok farklı izleyiciyi kendisine hayran bırakmayı başarıyor.

- Reklam -

Bugün sizlere Rotten Tomatoes sitesindeki eleştiri puanlarına göre sıralanmış en iyi korsan filmleri üzerine kapsamlı bir liste sunacağız.

En İyi Korsan Filmleri Listesi (2023)

15. Muppet Treasure Island – Muppetlar Define Adası’nda (1996)

IMDb: 6.9 – RT: %73

Muppet Treasure Island

Brian Henson ve David Lane ikilisi tarafından yönetilen Muppet Treasure Island filmi, ünlü kukla gösterisi The Muppet Show’un kahramanlarının Jim Hawkins (Kevin Bishop) ve Long John Silver (Tim Curry) ile atıldığı define macerasını konu alıyor.

Kurbağa Kermit ve Gonzo’nun mürettebat ile son derece başarılı bir uyum sağladığı yapım müzikal sahneleri, mizahi yanı yüksek anlatısı ve aile dostu korsan eğlencesi ile hafızalarda yer ediniyor.

14. The Goonies (1985)

IMDb: 7.7 – RT: %76

The Goonies

Richard Donner’ın yönetmen koltuğuna oturduğu The Goonies’in senaryosu Chris Columbus ve Steven Spielberg imzasını taşıyor. Yapım, bir grup uyumsuz çocuğun keşfettikleri haritayla efsanevi bir korsanın uzun süredir kayıp olan hazinesinin peşinde çıktıları macerayı konu alıyor.

Klasik bir hazine avı filmi olan yapım, tam bir aile macerası ve 80’ler klasiği olarak kabul ediliyor. Filmin oyuncu kadrosunda Sean Astin, Josh Brolin ve Jeff Cohen gibi isimler yer alıyor.

13. Peter Pan (2003)

IMDb: 6.8 – RT: %77

Peter Pan - 2003

Korsan filmleri hakkında konuşurken çocuk edebiyatının unutulmaz anlatılarından biri olan Peter Pan’dan bahsetmemek olmaz. Yazar J.M. Barrie tarafından 1900’lerin başında yaratılan Peter Pan karakteri yıllar içerisinde defalarca sinemaya konuk oldu.

P.J. Hogan’ın 2003 tarihli aile ve macera filmi ise bu hikâyenin öne çıkan uyarlamalarından birisi olarak hatırlanıyor. Eleştirmenler tarafından aslına sadık bulunan bu adaptasyonda Kaptan Hook rolünde Jason Isaacs yer alıyor.

12. Pirates of The Caribbean: The Curse of The Black Pearl – Karayıp Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti (2003)

IMDb: 8.1 – RT: %79

Pirates of The Caribbean 1

Gore Verbinski’nin yönettiği Siyah İnci’nin Laneti, Disney’in dünyaca ünlü Karayip Korsanları serisinin başlangıç filmi olarak listedeki yerini alıyor. Zaman içerisinde milyar dolarlık bir markaya dönüşen Karayip Korsanları serisi özellikle Johnny Depp tarafından canlandırılan Kaptan Jack Sparrow karakteriyle hafızalarda yer edinmişti.

Temelini Disney Parkları’ndan alan Karayip Korsanları; kendi mitolojisi, eşsiz kılıç dövüşleri ve büyülü atmosferiyle biliniyor. Depp ile birlikte yapımda yıldızı parlayan bir diğer isim ise Barbossa rolündeki Geoffrey Rush. Her şey bir yana, Hans Zimmer’ın ünlü film müziği bile bu yapımı özel bir yere konumlandırmak için yeterli olacaktır.

11. The Pirates of Penzance – Korsanlar (1983)

IMDb: 7.1 – RT: %81

The Pirates of Penzance - Korsan Filmleri

Listeye Wilford Leach imzalı klasik bir korsan filmi ile devam ediyoruz. Genç bir adamın korsan tayfasından ayrıldıktan sonra başına gelen eğlenceli maceraları konu alan yapım aynı zamanda müzikal olmasıyla dikkat çekiyor.

Bir Broadway oyununa dayanan Pirates of Penzance; eğlenceli sahneleri, müzikal kimliği ve akılda kalıcı dünyası ile korsan anlatısı içinde önemli bir yer tutuyor.

Aksiyon sahneleri diğer korsan filmleri kadar öne çıkmasa da yapım eleştirmenlerden yüksek notlar almayı başarıyor.

10. Peter Pan (1953)

IMDb: 7.3 – RT: %81

Peter Pan - 1953

Wendy ve kardeşlerinin Peter Pan’in Neverland’ine yolculuğunu takip eden bir başka Peter Pan filmi ise bu defa 1950’lerden bizleri selamlıyor. Disney’in klasik animasyonlarından birisi olan yapım, bir kosan masalından beklenen her şeyi izleyicisine sunmayı başarıyor.

9. Blackbeard’s Ghost – Kara Korsanın Dönüşü (1968)

IMDb: 6.8 – RT: %82

Blackbeard's Ghost - Korsan Filmleri

5 dalda Oscar kazanan Mary Poppins’in yönetmeni Robert Stevenson’ın listedeki bir başka klasik korsan yapımı olarak öne çıkıyor.

Sırtını bir kez daha Walt Disney stüdyosuna dayayan korsanlar, bu yapımda ünlü korsan Karasakal’ın hayaleti ile izleyicilerin karşısına çıkıyor.

Bir atletizm antrenörünün yanlışlıkla Karasakal’ın ruhunu çağırmasıyla gelişen hikâye, açık denizlerden çok uzakta; bir oteli mafyadan kurtarmak için çıkılan maceranın ortasında geçiyor.

- Reklam -

8. The Black Swan – Kara Korsan (1942)

IMDb: 6.7 – %83

The Black Swan

Oscarlı yönetmen Henry King’in macera ve dram türündeki The Black Swan yapımı izleyicileri 1940’ların sinema dünyasına konuk ediyor.

En İyi Sinematografi dalında Akademi Ödülü de alan yapımda hikâye Henry Morgan, korsanlar, Jamaika valisi ve güzel bir kızın etrafında dönüyor. Klasik bir macera filminin aradığı tüm gereksinimleri karşılayan yapım; bugün bazı unsurlarıyla eskimiş gözükse de kılıç dövüşleri ve romantizme ilgi duyan herkesin heyecanını yüksek tutmayı başarabilecek bir yapım.

7. The Pirates: Band of Misfits – Korsanlar! (2012)

IMDb: 6.7 – RT: %86

The Pirates Band of Misfits

Peter Lord ve Jeff Newitt imzalı animasyon, komedi ve macera yapımı stop-motion tekniğiyle öne çıkıyor. Hugh Jackman, Salma Hayek, Brendan Gleeson ve Martin Freeman gibi isimlerin seslendirme kadrosunda yer aldığı animasyon; mizahi yanı ve güçlü animasyon tekniğiyle eleştirmenlerden olumlu puanlar almayı başarıyor.

6. The Sea Hawk – Denizler Arslanı (1940)

IMDb: 7.6 – RT: %93

The Sea Hawk

4 dalda Oscar adaylığı alan The Sea Hawk, 1940’lardan gelen gerçek bir klasik. Michael Curtiz’in yönetmenliğini üstlendiği film Kraliçe Elizabeth ve İspanyollar arasındaki çatışmaya odaklanıyor.

Casuslar, korsanlar, macera, savaş ve büyüleyici müzikleriyle The Sea Hawk, korsanların neden bu kadar uzun süredir sinema sahnesinden inmediğini kanıtlar nitelikte.

5. Captain Phillips – Kaptan Phillips (2013)

IMDb: 7.8 – RT: %93

Captain Phillips - Korsan Filmleri

Paul Greengrass’ın 6 dalda Oscar adaylığı alan ve gerçek bir hikâyeye dayanan Captain Phillips filmi, 2013’ün en çok konuşulan biyografi yapımları arasında yer almıştı.

Diğer korsan filmleri ile karşılaştırıldığında korsanlık kavramına romantik bir bakış açısıyla yaklaşmayan ve Korsanlığın Altın Çağı’nda geçmeyen yapım, bugün hâlâ varlığını sürdüren modern korsanlığı ele alıyor. Denizcilik ve gemi seyahatinin şiddetli ve korkutucu kısmına odaklanan yapım, 2009’da korsanlar tarafından rehin alınan bir ticaret gemisine odaklanıyor.

4. Swallows and Amazons – Kırlangıçlar ve Amazonlar (2016)

IMDb: 6.1 – RT: %94

Swallows and Amazons - Korsan Filmleri

Philippa Lowthorpe’un Swallows and Amazons filmi Arthur Ransome’un 1930 tarihinde yayımlanan aynı adlı macera kitabından uyarlanıyor.

Hazine haritaları, hayal gücü ve arkadaşlık temalasını işleyen yapım bir grup çocuğun kendi başlarında bir adaya yelken açarak rakip çocuklarla giriştikleri mücadeleyi konu alıyor. Yapım, adada onları bekleyen gizemli adamın çocukları işlemedikleri bir suçla itham etmesiyle farklı bir rotaya sürükleniyor.

3. The Princess Bride – Prenses Gelin (1987)

IMDb: 8.0 – RT: %97

The Princess Bride - Korsan Filmleri

Özgün Şarkı dalında Oscar adaylığı alan The Princess Bride Amerikalı yönetmen Rob Reiner imzasını taşıyor. Aksiyon, komedi ve romantizmi eğlenceyle harmanlayan yapım; bugün hâlâ adı anılan fantastik macera yapımları arasında yer alıyor.

Yatağa bağımlı bir çocuğun büyükbabasından dinlediği hikâyeyi konu alan yapımda; gerçek aşkın peşinde koşan bir çiftçi çocuğunun nasıl bir korsana dönüştüğü anlatılıyor.

2. The Crimson Pirate – Kahraman Korsan (1952)

IMDb: 7.1 – RT: %100

The Crimson Pirate

Hollywood’un klasik dönem sinemacılarından Robert Siodmak’ın The Crimson Pirate yapımı, %100’lük eleştirmen puanlarıyla listenin zirvesine doğru konumlanıyor. Dönemine göre bakıldığında mükemmel bir korsan filmi olarak tanımlanabilen yapımda Burt Lancaster, Kaptan Vallo’yu canlandırıyor. Âşık olduğu kadının peşinde maceralara atılan Vallo’nun hikâyesini konu alan film; tahmin edilebilir olay örgüsüne rağmen zamana meydan okumayı başarıyor.

1. Treasure Island (1950)

IMDb: 6.9 – RT: %100

Treasure Island - 1950

Robert Louis Stevenson’ın dünyaca ünlü Define Adası romanından uyarlanan yapım, Genç Jim Hawkins ile korsan Long John Silver’ın define peşindeki maceralarını konu alıyor. 4 defa Oscar adaylığı alan Byron Haskin tarafından yönetilen film Rotten Tomatoes’ta %100’lük eleştirmen puanı alarak listenin zirvesinde yer alıyor.


Sizce “en iyi korsan filmleri” hakkında bir öneri listesinde başka hangi yapımlar yer almalı? Önerilerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, daha fazla sinema içeriği için bizleri Google News’ten takibe alabilirsiniz.

Kaynak: Screen Rant

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

7 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for murgul murgul dedi ki:

  Ben de en beğendiğim dizilerden birisi olan Black Sails’i önereyim.

 2. Avatar for Vordue Vordue dedi ki:

  Az bilinir ama büyük saygıyı hak eder bence :smile: Black Sails’i bende epey severim.

 3. Avatar for alper alper dedi ki:

  Senede 2-3 film - dizi ya izlerim ya izlemem. Çok az dizi - film izleyen birisi olarak “Black Sails’i bende epey severim” cemiyetine beni de yazın. :slight_smile:

  Sonradan ekleme: Black Sails muhabbeti olunca aklıma geldi, :slight_smile: ben çocukken TRT Define Adası romanının uzayda geçen/ uzay gemili bir uyarlamasını yayınlamıştı, güzel bir uyarlamaydı.

 4. Avatar for annihilator annihilator dedi ki:

  Black Sails’i ben de çok severim. Her şeyiyle kaliteli bir diziydi.

 5. Avatar for yates232 yates232 dedi ki:

  Özetle Karayip Korsanları olmasa adam akıllı bir korsan filmi yok.

  Black Sails dizi olarak tüm filmlere bile kafa tutar bence, hastasıyız…

  Bak canım çekti iyi mi şimdi :grinning::grinning:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

2 cevap daha var.

Yellowjackets 2. Sezon Bonus Bölüm

Showtime’ın Gizem Dizisi “Yellowjackets” 2. ve 3. Sezon Arasında ‘Bonus Bölüm’ Yayınlayacak

Stephen Hawking'in Kara Delik Teorisinde Korkutan Gelişme

Evrendeki Her Şey Yok Olacak: Stephen Hawking’in En Ünlü Teorisi Yıllar Sonra ‘Revize Edildi’