in , , ,

Kurgu Diyarların İz Bırakan 13 Kötü Karakteri

Sinema ve edebiyat dünyasının kötü karakterleri çoğu zaman gönüllerde ayrı bir yer tutar. İşte karşınızda kurgu diyarların iz bırakan kötüleri!

Kurgu Diyarların İz Bırakan 13 Kötü Karakteri
- Reklam -
- Reklam -

Sinema ve edebiyat dünyasının kötü karakterleri… Bir öyküyü en cazip kılan şeylerden birisi kuşkusuz hikâyesindeki kötü karakterin ne kadar sağlam yaratıldığıyla ilgilidir.

İşte karşınızda kurgu diyarlardan akılda kalan 13 kötü karakter!

1. Palpatine

Palpatine star wars

- Reklam -

Onu ilk gördüğümüzde sadece İmparator olarak tanıyorduk. Sonradan Darth Vader’ın merhametsiz emir vericisi olarak rolüne devam etti. Kendisinin nasıl bir provokasyoncu ve manipülatör olduğunu Anakin’in aklına sinsi sinsi girdiği sahnelerde gördük. Sith Lord’unun arkasındaki bu adam aslında Darth Vader’dan daha da kötü niyetli bir karakterdir. Sadece Anakin’in hayatını değil, Galaksi’yi de mahveden de budur.

2. Hatsumomo

Hatsumomo

Yumuşacık tenli, ipekten saçlı, çıtı pıtı Hatsumomo içindeki kötü kalpli cadı Pamuk Prenses’in kötü kalpli cadısını solda sıfır bırakır. Zavallı Chiyo’ya sinsice kurduğu tuzaklar, kalpsizce oynadığı oyunlar hazmedilir cinsten değil fakat kızdınız mı? Chiyo’nun başından geçenlere bakarak bir geyşanın genel olarak başından geçenleri tahmin etmek mümkün. Bir şekilde, belki zarafetine kanıp Hatsumomo’ya bakınca insan, “Ne yaşadı da böyle oldu bu kızcağız?” diyerek affetmeye hazır kıvama geliyor.

3. Libby Chessler

Libby Chessler

90’ların çocukları bu sevimli yüzlü gıcık kızı çok iyi hatırlar. O ki sebebini hiç anlayamadığımız şekilde Sabrina’nın baş düşmanıdır. Kendisi hem ponpon kız takımının lideri, hem de okulun en popüler kızı olmasına rağmen bir türlü Sabrina’dan hazzetmez. Bunca lise dönemi kariyerine rağmen Sabrina’yı kendine neden rakip görür anlamadık. Bunca aşağılama, hakir görme, küçük düşürme çabasına rağmen neyse ki Sabrina’nın psikolojisi sağlam kaldı. Bir başkası olsa aşağılık kompleksi ile mezun olurdu o okuldan. Kalpsizsin Libby Chessler.

4. Joker

heath ledger joker

Cicar Romero’nun sinema ve televizyon ekranlarına getirdiği manyak karakter Joker her zaman eğlenceli bir figür oldu. Bu karakter özellikle Batman Kara Şövalye filminde Heath Ledger’da beden bulması ile sinema dünyasının efsaneleri arasına girdi. Ledger’ın bedeninde canlanan Joker güzellikten türemiş bir çirkinliğe sahipken, dünyayı yakıp, oturup, gülerek izleyecek nitelikte bir kötü karakter.

5. Sauron

Yüzüklerin Efendisi

“Alev saçan kapaksız koca bir göz.” Mordor’un Karanlık Lordu’nun kağıt üzerindeki bu tanımı zaten oldukça iyi ama bir de bu karakteri ekranlarda sürekli sinsice etrafı gözetleyen bir göz olarak gördüğümüzü hatırlayın. Yüzüklerin Efendisi ekibi ve Peter Jackson hayal gücünü sinemaya mükemmel bir şekilde yansıttı. Sinirlenince her şeyi bir darbede devirecek Karanlık Lord’unun gücünü ekranlara güzel bir şekilde taşıdı. Bedensel formu olmasa bile kabusların bir ögesi olduğu kesin, özellikle Frodo’nun her yüzüğe dokunuşunda zihninde belirdiği sahnelerde.

6. Klaus Mikaelson

Klaus Mikaelson

Şiddetin ve tacizi hat safhaya taşıyın. Buna biraz aşağılama, hor görme ilave edin. Sonra da hepsinin üzerine alaycılık sosu ilave edin. Tebrikler canavar bir kötü karakter yarattınız. The Originals serisinde değil ancak The Vampire Diaries boyunca hem kendine diş bileten bir yandan da yumuşak karnı Caroline’i severek izleyiciye kendisini sevdiren Klaus Mikaelson, Joseph Morgan’ın oyunculuğuyla hayata geçince, zihinlerde iz bırakmayı başardı.

7. Kont Drakula

Dracula

Bram Stoker’ın Drakula’sı bugün bile hâlâ popüler kültürün bir parçası. İzlediğiniz vampir dizilerinde veya okuduğunuz vampir hikâyelerinde yer alan vampirlerin özellikleri Drakula’nın özelliklerine birebir benzediği gördükçe, vampir hikâyelerinin en büyük kaynağının efsanevi Kont Drakula olduğunu düşünmemek elde değil.

- Reklam -

8. Macbeth

Macbeth

Macbeth sadece çok acımasız bir karakter olduğu için değil aynı zamanda karmaşık bir karakter olması nedeniyle en akılda kalıcı ve en etkileyici biçimde yazılmış kötü karakterlerden biridir. Aslında kendisinin ne kadar cani ve acımasız olduğuna şahit olsak bile içinde yaşadığı kargaşalar da asla gözden kaçırılmamalı ya da yok sayılmamalıdır. Karakteri aslında muhteşem yapan ölümcül olmaya hiçbir şekilde gönül rızası gösteremiyor olmasıdır. Zira cesaret ve erdem üzerine içsel bir savaş verirken bir çok karmaşayı bünyesinde gösteriyor.

Aslında Macbeth okuyucunun iyi ve kötü kavramları üzerinde düşünmesine neden olan bir kötü karakter. Acımasız davransa bile yaptığı eylemlerden pişman oluyor. Kötü olması içinde bulunduğu dünyaya karşı bir isyanı diyebiliriz.

9. Beyaz Cadı

White Witch

Lokumcu teyze olduğuna bakmayın, insana annesinden emdiği sütü burnundan getirir. Narnia Günlükleri’nde Edmund’ın ona kanması sonucunda yaşadıkları bugün ancak EMDR ile temizlenebilecek travmaların türünden.

10. Hannibal Lecter

Hannibal Lecter

Hannibal Lecter, suç / gerilim yazarı Thomas Harris’in yarattığı en tüyler ürpertici ve rahatsız edici karakterdir. Parlak zekası, acımasızlık ve çılgınlık ile birleştiğinde ortaya mükemmel yazılmış bir kötü adam çıkar. Hannibal Lecter’ın yer aldığı yapımlar gerilim kadar korku sınıfına da bu karakter sayesinde girer.

11. Lord Voldemort

Lord Voldemort

Seni de unutmadık çocukluk sorunları yaşayan adam. Sıklıkla Harry Potter hayranları tarafından kayda değer bir kötü karakter olduğu iddia edilir. Elbette hemfikiriz. Daha iyisini yazabilecek değiliz. Ama gelin görünki koskoca kötü karakter çoluk çocukla uğraşıyor bu da biraz karizmasını çiziyor. Gerçi Harry, Hermione ve Ron üçlüsü de öyle kolay baş edilir veletler değil.

12. Frodo Baggins

Frodo Baggins LOTR

Suyun son damlasını Sam’e bırakmayan, Sam’den, Smeagol denilen yaratığa gösterdiği nezaketi bile esirgeyen… Şakaydı bu. Hayranları kızmasın, biliyoruz Tolkien’in anlatımında öyle biri değil.

13. Darth Vader

Darth Vader maske Star Wars

Kendisini en sona sakladım zira benim için sinema tarihinde en çok iz bırakan kötü adamdır. Çoğu zaman listelerin de başında gelir ama bize göre assolistler en son sahneye çıkar. Lord Vader’ın öyküsünü bir önceki yazımızda anlatmıştık. Yalanlarla karanlık tarafa geri dönüşü olmayan geçişi ve tek kurtuluşun ölümde saklı olan bu hikâye, sinemanın unutulmazları arasına girmeyi oldukça hak ediyor.

Peki sizce listede başka hangi kötü karakterler olmalı? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşmayı unutmayın!


* J.R.R. Tolkien Efsanesine İlham Vermiş 10 Masal

Ayşegül Yalvaç

Çevre mühendisiyim. Yeşilist'te İklim Değişikliği Hakkında Her Şey yazı dizisinin yanı sıra çevre konularında farkındalık uyandıran birçok makale kaleme aldım. Bilimkurgu Kulübü'nde öykü ve makaleler yazdım. "Sev Beni" adlı öyküm İLKYAZ'da yer buldu. "Bir İstanbul Efsanesi" adlı ekolojik kurgu ve fantazya türündeki romanım 2022 yılında Antares Yayınları tarafından yayımlandı.

7 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for HowardTheDuck HowardTheDuck dedi ki:

  indir%20(8)
  Kesinlikle çok eğlenceli.
  indir%20(9)
  Eğlenceden gözlerim kanayacak.

 2. Avatar for lonewolf lonewolf dedi ki:

  why so serious :slight_smile: ???

 3. Avatar for HowardTheDuck HowardTheDuck dedi ki:

  Ne bileyim belki bir çocuğun levyeyle öldüresiye dövülüp bir patlama ile tüm organlarının parçalanmasını eğlenceli bulamadığım için ciddiyimdir.

 4. Avatar for lonewolf lonewolf dedi ki:

  ofkeni ve tepkini bir yaziyla dile getirip icerige katkida bulunman faydali olur oyleyse. ben oyle cok onemsenen biri saymiyorum kendimi, mutlu olurum boyle bir durumda :slight_smile:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

2 cevap daha var.

The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption Yönetmeni: “Filmin The Godfather’ı Geçmesi Gerçek Dışı”

Arthur C Clarke

Arthur C. Clarke: Kurgularıyla Geleceği Tahmin Eden Yazar