in ,

Valve’ın Yeni Oyun Konsolu Steam Deck Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Steam Deck nedir? Valve imzalı yeni oyun konsolu, oyun dünyasını nasıl değiştirecek? İşte bu yeni platform hakkında bütün merak edilenler!

Steam Deck Nedir? Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Steam Deck nedir, sorusuna yanıt verme zamanı. Valve’ın yeni mobil konsolu Steam Deck Aralık 2021’de oyunseverler ile buluşacak. Steam’i mobil bir cihazda tüm özellikleriyle kullanma vaat eden konsolun PC oyunculuğunu kökten değiştirmesi bekleniyor.

Peki, Steam Deck’in hem konsol hem PC oyuncuları için getirdiği yenilikler neler? Konsolun hedeflediği oyuncu kitlesi kim ve ne yenilikler getiriyor? İşte Steam Deck hakkında bilmeniz gerekenler.

Steam Deck Nedir? İşte Hakkında Merak Edilenler

1. PC Olarak Kullanılabilecek mi?

PC steam deck

Steam Deck temelde yeni bir bilgisayar türü. Bir monitör kullanılarak el konsolu olmaktan çıkıp normal bir bilgisayar hâline gelebiliyor, oyun için kullanmanıza gerek bile yok.

Sunduğu kullanıcı özgürlüğü, Steam Deck’ten Steam’i kaldırmanıza bile olanak sağlıyor. Dokunmatik ekranı ve küçük boyutu, ev bilgisayarınızı her yere taşımanıza izin veriyor. Bu olanaklar sayesinde eski PC oyunlarının konsolda kullanılmasını da mümkün kılıyor.

2. Optimize Bir Steam Versiyonu

Optimize Bir Steam Versiyonu

Steam Deck’i satın aldığınızda el konsolunda kullanım için optimize edilmiş bir Steam sürümü indirilmiş olarak gelecek. Yukarıda da yazdığımız gibi bu Steam’i kaldırmak mümkün olsa da, cihaza özel tasarlanmış Steam uygulaması, en sevdiğiniz bilgisayar oyunlarını istediğiniz an ulaşımınıza sunacak.

3. Cihazlar Arası Geçiş

Cihazlar Arası Geçiş

Oyuncular Steam Deck ile bilgisayarları arasında tam geçiş kolaylığına sahip olacak. Eve gelirken oynadığınız oyun, evde bilgisayarınızı açtığınız an kaldığınız yerden oynamaya hazır olacak.

Oyun içi kayıt noktalarını yok sayarak, Steam Deck ile bilgisayarınız arasındaki bağlantıyla, her oyunda sunulan bu özellik, oyuncular için büyük bir nimet.

4. El Konsolu Oyunculuğunda Yeni Dönem

Valve El Konsolu

Steam Deck monitör, klavye, mouse ve diğer olanakları sunmasına rağmen temelde bir el konsolu ve bu sektöre yeni bir soluk getirecek.

Konsolun dokunmatik ekranı ve arka yüzündeki tuşlar, en komplike oyunlarda bile kaliteli bir oyun tecrübesi sunacak.

5. Kişiselleştirebilirlik Ne Düzeyde Olacak?

Kişiselleştirebilirlik

Geleneksel bilgisayarlarda olduğu gibi Steam Deck de kullanıcının tercihlerine göre tamamen kişiselleştirebilir bir arayüz ve kullanım şekline sahip olacak. Cihazın kurulumundan üstündeki tuşların hassasiyetine kadar, her olanak kullanıcının zevkine göre optimize edilebilecek.

6. Valve Güvenilirliği

Valve Güvenilirliği

Valve 2000’lerde Half-Life’ı çıkardığında FPS oyunlarını yeni bir döneme geçirmiş, oyunlardaki hikâye anlatımını değiştirmişti. Sonrasında Steam’e entegre Half-Life 2, interaktif oyun tecrübesini geliştiren Portal ve VR oyunlarının ulaşması için daha uzun yıllar gereken seviyedeki Half-Life: Alyx ile o alanda da devrim yaratmıştı.

Valve’ın donanım konusunda tecrübesi olmaması geçmişte hiç kimsenin tecrübeli olmadığı alanlarda çıkardığı başarılı işler sayesinde göz ardı edilebilecek bir eksiklik.

7. Dokunmatik Yüzeyler

Trackpads

Konsoldaki ilginç bir diğer eklenti de dokunmatik yüzeyler: Laptop kullanıcıları için mouse-pad ya da konsol oyuncuları için trackpad. Steam Deck bilgisayar oyuncularının alıştığı mouse ve klavye yerine dokunmatik yüzey kullanımında aynı tecrübeyi vaat ediyor. Geliştiriciler, bilgisayar için geliştirilmiş oyunların trackpad tecrübesinin herhangi bir eksiklik barındırmayacağından emin.

8. Özel Oyunlar Gelecek mi?

Steam Deck Özel Oyunlar

Bütün konsol firmaları cihazlarının cazibesini arttırmak için özel oyunlarla oyuncuların karşısına çıkar. PlayStation’un Last of Us, God of War ve Spider-Man; XBox’un Forza, Halo ve Gears gibi oyunları, o konsol için konsolun sunduğu tüm imkanları kullanarak hazırlanır.

Valve henüz Steam Deck’in benzer bir strateji güdeceğine dair herhangi bir sinyal vermedi. Steam’de bulunan bütün oyunlar için garanti veren firmanın, Deck kullanıcılarına özel oyunlarla konsolun reklamını yapmaması, cihazlarına duyduğu güvenin bir işareti.

9. Fiyatlandırma Nasıl Olacak?

Steam Deck Fiyatlandırma

Ülkemiz için idrak etmesi zor bir mefhum olsa da, Steam Deck ucuz. Yeni nesillerde standart konsol fiyatları 500 dolar civarında ve ABD’li bir oyuncu üst seviye bir PC için 1200-2000 dolar arası harcama yapmak zorunda. Steam Deck’in 512 GB’lık en üst versiyonu 649 dolarlık fiyatıyla, konsollardan biraz fazla ve oyun bilgisayarlarından biraz az. Steam’de bulunan bütün oyunları vaat eden bir cihaz için bu meblağ çok cazip.

Bilgisayar ve konsol fiyatlarını göz önüne alırsak Steam Deck’in Türkiye’de 8-12 bin TL arasında fiyatlandırılmasını bekleyebiliriz. Resmi açıklama henüz yapılmadı.

10. Çıkış Tarihi Ne Zaman?

Steam Deck Çıkış Tarihi

Steam Deck ABD’de 2021 Aralık 2021 tarihinde çıkacak ve Noel’de yeni bilgisayar isteyen çocukların aileleri için ideal hediye olacak. Avrupa ve 2022’yi beklemek gerekecek gibi duruyor. Türkiye’ye giriş yapıp yapmayacağı ise şu an için bilinmiyor. Valve konsolun güncelleme alacağı aralıkları veya devam konsolları içinse henüz hiçbir bilgilendirme yapmadı.


Siz Steam Deck ve sunduğu yenilikler hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Screen Rant

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

4 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for MelihAntepli MelihAntepli dedi ki:

  Logosu Kanal D logosuna benzemiyor mu :sweat_smile:

 2. Avatar for Tnuviel37 Tnuviel37 dedi ki:

  Benzemekten öte neredeyse aynısı :rofl:

 3. Avatar for Srbs Srbs dedi ki:

  Valve vazgeçmiyor böyle başarısız donanım girişimi projelerinden. Tabi paraları çok, deneyip duruyorlar.

  Ama SONY bile PSP cephesinde havlu atmışken Steam bu işin altından kalkamaz.

 4. Avatar for nefarrias_bredd nefarrias_bredd dedi ki:

  Ben bu girişimden umutluyum açıkçası. Mobil konsolların en büyük problemini (oyun) otomatik çözmüş adamlar. Emülasyonu falan da düşünürsek harika bir alet; ki aslında bir pc olduğu için belli koşullar altında bilgisayar ikamesi olarak bile edinilebilir.

  Valve’in işlerine ben de hep şüpheyle yaklaşırım, ama bundan ümitliyim. Kotarabilirlerse sektöre baya renk gelir, Nintendo da rakip gelince adam olur belki.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Thapunngaka Shawi: Avustralya ejderha

Ejderha Benzeri Bir Tür, Milyonlarca Yıl Önce Gökyüzüne Dehşet Saçıyordu: İşte Thapunngaka Shawi

What If...? 1. Bölüm İncelemesi

What If…? 1. Bölüm İncelemesi: Marvel’ın Alternatif Gerçeklikleri