in , ,

Yazar Evleri: ABD’de Ziyaret Edebileceğiniz 10 Ünlü Yazar Evi

Söz konusu yazar evleri olduğunda romantik olmamak elde değil. İşte Jack London’dan Mark Twain’e, Emily Dickinson’dan Hemingway’e ziyaret edebileceğiniz bazı evler!

Yazar Evleri - ABD
- Reklam -
- Reklam -

Yazar evleri her zaman kurmacanın büyüsünü üzerinde taşıyan yapılar olmuştur. Dünya çapında pek çok yazarın evi, şimdilerde bir müze. Elbette o kadar şanslı olmayan evler de var. Yine de okurlar, söz konusu yazar evleri olduğunda biraz daha romantik davranabiliyor.

Hiç şüphesiz çoğu yazar kitaplarını kaleme alırken yaşadığı tecrübelerden ve özellikle de içinde bulunduğu ortamlardan etkilenmiştir. Bu yüzdendir ki aslında yazarların evleri onların hayatlarından izler taşır, yazdıkları kitapları daha iyi anlamamızı sağlar; belki onlar gibi düşünmemizi, kendimizi onların yerine koymamızı bile sağlayabilir.

İşte tam da bundan dolayı sizler için ziyaret edebileceğiniz 10 ünlü yazarın evini bir araya getiren bu yazıyı Türkçeye kazandırdık. Listedeki evler her ne kadar Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde yer alsa da, bir gün yolunuz düşerse diye not etmek isteyebilirsiniz. Kim bilir?

- Reklam -

Amerika Birleşik Devletleri’nde Bulunan Ziyarete Açık Bazı Yazar Evleri Listesi

1. Jack London’ın Çiftliği – Glen Ellen, California, ABD

jack london çiftliği

Zamanının en iyi yazarlarından birisi olmasının yanı sıra Jack London, kendisini işine adamış bir çiftçiydi. Sonomo, California yakınlarında yaklaşık 5 bin 600 dönümlük bir arazi almıştı ve kendisine deneysel bir çiftlik inşa etmişti. Çiftlik hayvanlarını beslemek için iğnesiz kaktüsler ekmiş, tahıl ambarları inşa etmiş ve öyle büyük bir domuz ahırı yapmıştı ki orayı domuzların evi diye adlandırıyordu.

Jack London’ın yaşadığı ve öldüğü bu yeri ziyaret edebilir; o taşınmadan hemen önce yanan üç katlı köşkten geriye kalanları görebilirsiniz. Yanan evin taştan duvarları Jack London’ın mezarından çok da uzak olmayan servi ağacı korusunun içlerinde hâlâ yükselmektedir.

2. John Steinbeck’in Evi – Salinas, California, ABD

John Steinbeck ev

John Steinback Victoria tarzı bir evde büyüyüp yetişti ve yıllar 1943’ü gösterdiğinde bir yetişkin olarak, hasta annesine bakmak için büyüdüğü evde yaşadı. Bu zaman diliminde ünlü romanı Kırmızı Midilli’yi yayınladı. Yerinde duramayan bir çocuk olan Steinback, orta direk bir ailenin ferdi olarak yetiştirilmekten pek de mutlu olmamış, Salinas’taki sebze tarlalarında çalışan göçmen işçilerin hâlinden daima anlamıştı.

Yaşadığı kasaba, yazdığı kitapların çoğunda geçmektedir ve bunlardan en göze çarpanı da Cennetin Doğusu kitabıdır. Günümüzde Steinback’in evinde atacağınız tura ek olarak, evin salonuna kurulan lokantada yemek yiyebilirsiniz.

3. Mark Twain’in Evi – Hartford, Connecticut, ABD

Mark Twain ev

Mark Twain hayatının en mutlu günlerini karısı ve üç kızıyla birlikte bu evde geçirdi. Huckleberry Finn’in Maceraları da dahil olmak üzere yedi büyük kitabını tam da bu evde yazdı. Bir Missisipi buharlı vapurunu (kitabında geçiyordu) andıran bu ev oldukça masraflı olmuş ve yaşamının sonraki dönemlerinde finansal durumunun kötüye gitmesine katkıda bulunmuştu.

Evin içerisi Louis Comfort Tiffany tarafından tasarlanmıştır ve Viktorya Dönemi’ne ait on bin kadar eşya barındırır. Öyle ki Twain’in eserlerini yazdığı masanın yanında bir bilardo masası bile vardır.

4. Ralph Waldo Emerson’ın Evi – Concord, Massachusetts, ABD

Ralph Waldo Emerson ev

Emerson, 1882 yılında vefat edene kadar 46 yıl boyunca bu evde yaşadı ve ev Transandantalistlerin bir üssü gibi iş gördü. Henry David Thoreau gibi ziyaretçiler bu eve gelip giderdiler ve hatta “Pilgrim’in Yatak Odası” diye adlandırılan misafir odasında kalırlardı.

Daha sonraları oğlu, Emerson’ın yakınlardaki Walden Ormanı’nda çalıştığını söylese de aslında Emerson Doğa ve Yaşamın İdaresi üzerine yazdığı denemeleri bu evin zemin katında yazmıştır.

5. Emily Dickinson’ın Evi – Amherst, Massachusetts, ABD

Emily Dickinson ev

Emily Dickinson münzevi bir hayat sürdüğünden şiirlerinin çoğu ancak o öldükten sonra keşfedilebilmiştir ama hayatını geçirdiği ev; büyük pencereleri, yüksek tavanlarıyla gayet ferah ve ışıl ışıldır.

Şairin işlerinin ve hayat tarzının büyük kısmı bugün bile bir gizem olsa da 2.000’e yakın şiirini yazdığı yatak odasını görmeniz mümkün.

6. Edith Wharton’ın Mülkü – Lenox, Massachusetts, ABD

Edith Wharton mülk

- Reklam -

Edith Wharton zengindi, hem de çok zengindi. O saray gibi, dört katlı evinin içerisinde 35 oda ve göz alabildiğince uzanan yemyeşil bahçeler vardı. Wharton, evini çok satan kitabı Evleri Dekore Etmek’e göre dizayn etmişti.

Yakın arkadaşı Henry James sık sık gelip giderdi. Keyif Evi adlı kitabını Mount ismini verdiği bu evde yazmıştı. Genellikle sabahları, yatağında uzanırken çalışırdı.

7. Margaret Mitchell’ın Dairesi – Atlanta, Georgia, ABD

Margaret Mitchell

Rüzgâr Gibi Geçti romanının hayranları için Margaret Mitchell’ın evinde bulunmak bir rüya gibi olmalı. Mitchell bu binadaki bir numaralı daireye, ki kendisi buraya Çöplük diyordu, 1926 yılında, yeni evlendiği vakit taşındı ve orada altı yıl yaşadı. Oldukça başarılı olan Rüzgâr Gibi Geçti’nin üzerinde çalışırken oturma odasında, Crescent caddesine bakan bir köşede oturuyordu.

Kitabını kişisel bir proje olarak gördüğünden, roman yazdığını bilen pek az kişi vardı. 1935 yılında basılması için kabul edilene kadar romanı üzerinde ara sıra çalıştı, kendisini bitirmeye zorladı. Roman, çıkışıyla birlikte kontrolden çıkan bir üne kavuştu.

8. Flannery O’Connor’ın Andalusia Adlı Çiftliği – Milledgeville, Georgia, ABD

Flannery O’Connor yazar evleri

Flannery O’Connor, güney bölgesinden taşınmak, uzaklaşmak istiyordu ama kendisine Lupus teşhisi konulunca, 1951 yılında annesinin mandırasına taşındı ve 1964 yılında, 39 yaşına geldiğinde ölene dek burada yaşadı. Merdivenleri çıkmak zor olduğundan alt katta, oturma odasında uyuyordu ki yazdığı kitapların çoğunu da burada yazmıştı.

Eğer evine giderseniz hâlâ manuel daktilosunu ve koltuk değneklerini görebilirsiniz. Ev yaklaşık 2.200 dönüm arazi içerisinde yer almaktadır ve etrafta sürekli tavus kuşları gezinmektedir, burası birçok kısa hikâyesine konu olmuştur.

9. William Faulkner ve “Rowan Oak” – Oxford, Mississippi, ABD

William Faulkner yazar evleri

William Faulkner yazdıklarında Oxford, Mississippi’yi sık sık kullanmıştır. Evi olan Rowan Oak’ta 30 yıl boyunca yaşamış ve bu süre boyunca Ağustos Işığı dahil olmak üzere en büyük romanlarından birçoğunu yazmıştır.

Faulkner evi aldığında suyu kesikti ve elektriği de yoktu. Birçok öğleden sonrasını evini geliştirmeye adadı, eve kendi başına kablo çekti ve dışarıya tuğlalardan bir teras yaptı. Yazdığı o karışık olay örgülerini evinin duvarlarına yazarak tasarlamış ve daha sonra, roman bitince de duvarı boyamıştı. Ayrıca Bir Masal adlı romanının olay örgüsünü duvarın üzerinde, tam da kalemle yazıldığı yerde hâlâ görmeniz mümkün.

10. Ernest Hemingway’in Evi – Key West, Florida, ABD

Yazar Evleri - Ernest Hemingway

Ernest Hemingway ikinci karısı Pauline’le evlenişinden, üçüncü karısı Martha ile Küba’ya kaçışına kadar bu evde yaşamıştı. Burada geçirdiği o sekiz yıl hayatının en üretken dönemiydi. En büyük romanlarının çoğunu yukarı kattaki yatak odasından, bir köprüden geçmek suretiyle gidilebilen çalışma odasında yazmıştı. Bahçedeki çeşmeden, manastır kapısından yaptığı yatak başına ve şans getirir diye topladığı altı parmaklı kedilere kadar evdeki neredeyse her şeyin bir hikâyesi bulunmaktadır. Bugün Hemmingway’in kedilerinin yavrularından günümüze kadar varabilen 40 kadar kedi hâlâ mülkün içerisinde yaşamaktadır.

İşte yazdıkları romanlarla hayatlarımızın içine işleyen o ünlü yazarlardan bazılarının evlerini böylece görmüş olduk.

Peki siz en çok kimin evini beğendiniz? Yazar evleri listesine eklemek istediğiniz başka yapılar var mı? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.


* Ursula K. Le Guin’in Çocukluğunu Geçirdiği Ev 4 Milyon Dolara Satılıyor

Kaynak: Mental Floss

Halil Oğulcan Karamağara

Bir sürpriz yumurtanın içinde, 1994 yılında, İstanbul'da düşmüşüm annemin karnına. Mesela ağlamamışım doğduktan sonra. Tabii sonradan arayı kapattım. Şu anda Tekirdağ, Namık Kemal Üniversitesinde İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyor, kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Anime, dizi ve film izlemeyi çok severim. Okumayı da. Arada kendimi oyun oynamaya kaptırdığım da olmuyor değil. En çok da büyünce yazar olmak istiyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Doğu Mitolojisi - Joseph Campbell | Haftanın Kitabı #149

Doğu Mitolojisi – Joseph Campbell | Haftanın Kitabı #149

72. Emmy Ödülleri Kazananları

72. Emmy Ödülleri Kazananları Sahiplerini Buldu