in ,

Zaman Döngüsü Temalı En İyi 10 Film

Zaman döngüsü temalı en iyi 10 film! Bilimkurgu sinemasının vazgeçilmez unsurlarından birisi olan time loop cehennemini konu alan yapımlar sizlerle.

Zaman Döngüsü Temalı En İyi 10 Film

Zaman döngüsü temalı filmler bilimkurgu sinemasının olmazsa olmazı. Ana karakterini bir çeşit döngü içine hapseden bu anlayış, psikolojik açıdan da dikkate değer işler ortaya koyuyor. Peki time loop olarak da anılan zaman döngüsü temalı filmler arasında, en iyileri hangisi?

Bir süre sonra artık bir “cehenneme” dönüşen zaman döngüsünden kurtulmaya çalışan karaktere odaklanan bu yapımlar, genellikle kahramanımızın sonsuz işkencesiyle devam eder. Döngüden kurtuluşun yolu ise çoğu zaman ölmektir.

Bu tema bazı zamanlarda ise zorunluluktan çıkarak askeri bir amaçla görev haline gelir. Edge of Tomorrow, Source Code ve Predestination gibi yapımlar da bu tür filmlerin en bilinenleri arasında yer alır.

Tüm bunların yanında bir kaza ya da nedeni bilinmeyen bir anomali sonucu da karakterlerimiz kendisini bir zaman döngüsü içinde bulduğu olur. Sözü fazla uzatmadan bu temayı başarıyla işleyen en iyi filmlere birlikte göz atalım.

İşte Zaman Döngüsü Temalı En İyi 10 Film

Happy Death Day (2017)

Happy Death Day Zaman Döngüsü

Happy Death Day, 4 milyon 800 bin dolarlık bütçesiyle az işle çok şey başaran filmlerden birisi. Başrollerinde Jessica Rothe, Israel Broussard ve Ruby Modine’nin yer aldığı yapımın yönetmen koltuğunda Christopher Landon oturuyor. Filmin senaryosunu ise Landon ile birlikte Scott Lobdell imzasını taşıyor.

Maskeli bir katilin saldırısı sonucunda hayatını kaybeden Tree, öldürüldüğü günün sabahına uyandığında hayatı tamamen değişir. Yaşadığı bu korkunç deneyimi tekrar tekrar yaşayacak olan Tree’nin tek çıkar yolu katilin kimliğini bulmaktır.

12:01 (1993)

12:01 (1993)

Pek adı anılmayan bir film olan 12:01 listemizdeki Groundhog Day ile benzerlik taşıyor. Çok fazla bilinmemesinin nedenlerinden birisi de vizyona Groundhog Day’den girmesi olabilir.

Richard Lupoff’un kısa bir bilimkurgu öyküsünden uyarlanan filmde olaylar Barry’nin laboratuvarında geçirdiği bir kaza sonucu bir önceki güne gitmesiyle başlıyor. Diğer filmlerde de olduğu gibi aynı şeyleri yaşayan kahramanımız başına gelen talihsiz olayları savuştururken bir yandan da bu tuhaf döngüyü sona erdirme çabasına giriyor.

Looper (2012)

Looper

Bruce Wills, Emily Blunt ve Joseph Gordon-Levitt gibi usta oyuncuları kadrosunda barındıran Looper gelecekte geçen bir aksiyon filmi. Zaman yolculuğunun icat edildiği ve onun karaborsacıların elinde olduğu bir dönemi anlatan yapımda mafyalar bu önemli sayılacak icada sahiptir. Kendileriyle ters düşen insanları 30 yıl öncesine gönderip öldürten mafya, işini bu şekilde görmektedir.

Bruce Wills, Emily Blun (Joseph Gordon-Levitt) kiralık bir katildir ve bu geçmişe gönderilen insanları öldürerek işini yapmaktadır. Fakat bu döngü, katilimizin gelecekteki halinin geçmişe gönderildiğini ve onun öldürülmesini isteyenlerin olduğunu öğrenmesiyle içinden çıkılmaz bir hale dönüşür.

Predestination (2014)

Predestination Zaman Döngüsü

Birçok dalda ödül kazanan Predestination, kendi kuyruğunu yiyen yılan sözüne harfi harfine uyuyor. Zamanda yolculuk yaparak suçluları yakalamaya çalışan bir ajanın hikâyesini konu edinen yapımın başrolünde Ethan Hawke bulunuyor.

Birçok suçluyla mücadele eden kahramanımızın asıl görevi filmde 1975 yılındaki bir saldırıyı önlemektir. Zira bu saldırıda on binden fazla insan ölmüştür. Bombacının peşinde olan Ajan araştırma sırasında görüştüğü kişilerle de temasta bulununca film daha da derinleşir.

12 Monkeys (1995)

12 Monkeys

Başrollerinde Brad Pitt ve Bruce Willis’in yer aldığı Twelve Monkeys 90’lı yılların en iyi filmleri arasında gösteriliyor. Düşük efektleriyle ve usta oyuncularıyla gişede istediğini elde eden filmin bilimkurgusal tarafı da izleyenleri tatmin edecek kadar iyi.

1997’de ortaya çıkan bir virüs sonucu dünyanın nüfusu yok denilecek kadar azalmıştır. Geride kalan insanlar hayatlarını devam ettirmek için yer altına saklanırlar ve geçmişe dönmek için bir zaman makinesi icat ederler. Amaçları virüsün yayılmasını önlemek olan bu grup test aşamasındaki bu makineyi kullanması için mahkum James Cole’u seçer ve onu virüsün kaynağına gönderirler. Nihai amacı virüsün yayılmasını önlemek olan James devreye giren diğer etkenlerle kendisini arapsaçı bir durumun içinde bulur.

Source Code (2011)

Source Code Time Loop

Zaman döngüsü içeren bir film tavsiye edilmesi istendiğinde birçok kişinin aklına gelecek ilk yapımlardan birisi de Source Code. Filmin başrolünde Donnie Darko, The Prisoners ve Nightcrawler filmlerinden tanıdığımız Jake Gyllenhaal yer alıyor.

Gözünü bir trende açan Colter Stevens geçmişe dair pek bir şey hatırlamamaktadır. Anlam veremediği bu yolculukta kendisine tanımadığı bir kadın eşlik ederken tren bir saldırı sonucu patlar. Öldüğünü düşünen kahramanımız daha sonra tekrar aynı olayın yaşandığı ana döner. İlk başlarda romantik bir ilişkinin ön planda olduğu filmde olaylar, bombanın her seferinde patlamasıyla gizemli bir hal alır.

ARQ (2016)

ARQ Zaman Döngüsü

Netflix platformuyla seyircisine kavuşan 2016 yapımlı yapımın yönetmen ve senarist koltuğunda Tony Elliott oturuyor. Düşük maliyeti ve tek mekânlı diyebileceğimiz çekimleriyle gizemi ve gerilimi yüksek olan film; kendilerini bilmedikleri bir laboratuvarda bulan Renton ve Hannah çiftini ve onların buraya nasıl ve neden geldiklerini bulma çabalarını konu ediniyor.

Triangle (2009)

Triangle Zaman Döngüsü

Dilimize Şeytan Üçgeni olarak çevrilen Triangel, Christopher Smith tarafından yazılan ve yönetilen, Melissa George ve Michael Dorman’ın oynadığı psikolojik gerilim türünde bir film olarak karşımıza çıkıyor.

Her şey, yatla gezi yaparken hava koşullarının kötüye gitmesi sonucunda yatta bulunan insanların gizemli bir gemiye binmeleriyle başlar. Yağmurdan kaçarken doluya tutulan kahramanlarımız çok geçmeden bu terk edilmiş gemide kendilerini gizlilikle takip eden birinin olduğunu öğrenir.

Groundhog Day (1993)

Groundhog Day Time Loop

Komedi, fantastik ve romantik gibi temalarla süslenen Groundhog Day, bilimsellikten uzak filmler arasında yer alıyor. Türünün en sıcak ve en samimi örneklerinden birisi olarak gösterilen yapımın başrolünde Bill Murray yer alıyor. Film, bir haber için gittiği kasabadan ve insanlarından haz etmeyen Phil’in zaman döngüsüne yakalanmasını konu alıyor.

Mesleği nedeniyle bu sıkıcı günü bir an önce atlatmaya çalışan hava durumu spikerimiz yolların kar nedeniyle kapanması sonucu kasabada mahsur kalır. Ne de olsa yollar açılır ve ben de buradan kurtulurum düşüncesinde olan kahramanımız ertesi gün uyandığında aynı günü tekrar yaşayacağından habersizdir.

Edge of Tomorrow (2014)

Edge of Tomorrow Time Loop

Kadrosunda Tom Cruise ve Emilly Blunt’ın bulunduğu aksiyon ve bilimkurgu temalı film vizyona girdiği sene en çok izlenen yapımlar arasında yer almıştı.

Aksiyon ve bilimkurgu alanında türünün başarılı yapımlarından sayılan film Mimics adlı uzaylıların dünyayı istilasını ve ona karşı birleşen askeri topluluğun öyküsünü anlatıyor.

Dünyayı işgal eden ve insanları öldüren uzaylılar o kadar güçlüdür ki saf insan kuvveti bu güce karşı pek bir şey yapamamaktadır. Bunun bilincinde olan üst yetkililer zaferin alfa uzaylıyı öldürmekte olduğunu düşünür. Ellerindeki en önemli koz ise insanları sürekli bir döngüye sokan Omega yeteneğidir. Alfa Uzaylı ölene kadar savaş devam edecektir.

Peki siz listede yer almayan hangi zaman döngüsü temalı filmleri önerebilirsiniz? Buradaki yapımlardan kaçını izlediniz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Ahmet Boyraz

1993 Adana doğumluyum. Niğde Üniversitesi'nde Radyo ve TV Programcılığı okudum. Genellikle bilimkurgu okumayı seviyorum ve Isaac Asimov hayranıyım.

10 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for alper alper dedi ki:

  Listeden 3 filmi izledim. Diğerlerini izlenecek diye not alıyorum.

  İzlediklerim arasında Looper beğendiğim bir film.

  Gelecekteki kendim ile aynı zamanda bir araya gelecek olsak ve ona mesaj gönderecek olsaydım en iyi iletişim yolu olarak yine kendimi kullanır aynı şeyi yapardım :slight_smile:

 2. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

  Source Code, 12 Maymun ve Edge Of Tomorrow izlediklerim. Üçü de güzeldi.

 3. Avatar for Torcheim Torcheim dedi ki:

  Edge of Tomorrow’u izlediğim zaman çok beğenmiştim. Hatta birkaç gün sonra bir daha izlemiştim. Uzaylı, savaş, time loop ve Emily Blunt :heart: ile muhteşem bir bilim kurgu şöleni. Tabi üstadı unutmamak lazım. Tom Cruise’un en sevdiğim iki filminden biridir. (Diğeri The Last Samurai)

  Source Code da aynı tarzda ama daha küçük çapta bir kurtarma hikayesiydi. Oldukça sürükleyiciydi. Bu iki film de en beğendiğim filmler arasında yer alır.

  Diğer filmleri izlemedim ama izleme listeme ekledim.

 4. Avatar for Ozgur Ozgur dedi ki:

  Bir tanesi hariç hepsini izlemişim.

  Triangle harika bir filmdi. Tekrar izlendiğinde farketmediğiniz bambaşka şeylerş farkediyorsunuz ve sonunu anlamak için biraz detaylı düşünmeniz/araştırmanız gerekiyor.

  Twelwe Monkeys’in bir de dizisi var. Ve kesinlikle harika nir zaman yolculuğu dizisiydi.

  Yalnız bu listenin şöyle bir sorunı var, filmin Loop yani döngü olduğunu bildiğinizde filmin sonlrına ya da ortalarına doğru anlamanız gereken şeyleri en başınsan tahmin etmeye başlıyorsunuz. İsmini vermek bil spoiler açısından sıkıntılı bir durum. :sweat_smile: Yazının tamamını okumadan bunu bilmekte fayda var.

 5. Avatar for Filizovski Filizovski dedi ki:

  Benim aklıma gelenler de bunlar oldu ^-^

  Run Lola Run (1998)
  Stranger Than Fiction (2006)
  Deja Vu (2006)
  Before I Fall (2017)
  Next (2007)
  Premonition (2007)

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

5 cevap daha var.

2020 Antalya Edebiyat Ödülleri

2020 Antalya Edebiyat Ödülleri Kazananları Belli Oldu

Her Şey Kontrol Altında - Eda Şahin

Her Şey Kontrol Altında – Eda Şahin | Yazarının Kaleminden