in ,

Avengers: Endgame, Avatar’ı Geçmeyi Nasıl Başardı?

Avatar’ın geçilmesi zor gözüken gişe rekoru, yıllar sonra Avengers: Endgame tarafından kırıldı. Peki taht nasıl el değiştirdi? Tüm bunlar neden bu kadar önemli?

Avatar vs Avengers: Endgame
- Reklam -
- Reklam -

Avatar’ın yıllar süren gişe rekoru, Marvel’ın son devi Avengers: Endgame ile kırılmış oldu. Bunun elbette ki pek çok sebebi var. Süreç nasıl gelişti, tüm bunlar neden böylesine önemli bir mesele hâline geldi… Chris Agar anlatmış. Sizler için Türkçeleştirdik!


Avengers: Endgame filminin geçtiğimiz günlerde dünya çapında en yüksek hasılata sahip Avatar’ı geçtiği haberini sizlerle paylaşmıştık. Peki, bu nasıl oldu? Artık bize komik gelse de bir zamanlar Marvel Sinematik Evreni’nin uzun vadede başarılı olamayacağını düşünenler vardı. Onlarca ismi bir araya getiren ve aynı evrende geçen filmlerin daha önce yapılmamış olmasını geçin, bu filmler Demir Adam, Kaptan Amerika ve Thor gibi ikinci sınıf çizgi roman karakterlerini konu alıyordu. Finansal açıdan zor dönemlerde Marvel onları B takımıyla birlikte bırakarak film haklarını, Örümcek Adam, X-Men ve Fantastik Dörtlü gibi daha çok bilinen karakterlere sattı.

11 yıl ve 23 filmin ardından Marvel Sinematik Evreni, Hollywood’un en büyük markası oldu. Toplamda, tüm filmlerin hasılatı 22 milyar dolara ulaşmış durumda ve bu ilerleyiş yavaşlayacak gibi de görünmüyor. Bu yıl Marvel, tarihi vizyon döneminde kendinden emin adımlarla ilerleyerek gişe hasılat zirvesini altüst eden Avengers: Endgame’le ilk çağı bitirmiş oldu. Avatar’ı geçip geçmeyeceğine dair birçok tartışma vardı fakat film, artık zirvede duruyor.

- Reklam -

İki filmin de farklı dönemlerde çıktığı gerçeğini göz önünde bulundurmadan ticari başarıları hakkında konuşmak mümkün olmaz. Endgame Nisan 2019’da çıkmışken Avatar’ı beyazperdede Aralık 2009’da görmüştük. Şimdi 9.01 dolar olan ülkedeki bilet fiyatları 2009’da 7.50 dolardı. Box Office Mojo’yu kullanarak tahmin yürüttüğümüzde Endgame’in 2009’da çıkmış olma ihtimalinde hasılatının ABD’de 711 milyon dolar olacağını görüyoruz. İlginç bir performans olsa da Avatar’ın o yıl ABD’deki rekoru olan 749.7 milyon dolara yaklaşamıyor bile. Enflasyondan bağımsız olarak bakıldığında Endgame, 854.2 milyon dolarla ABD’deki en yüksek hasılata sahip filmler arasında Star Wars: The Force Awakens’dan sonra geliyor.

Avengers: Endgame vs Avatar

Tüketici fiyat göstergesine göre Avatar’ın 2019 enflasyonuna göre ayarlanmış dünya çapı hasılatı 3.2 milyar dolara ulaşıyor. 2009’da 2.789 milyar dolar kazanmıştı. Ortada, Avatar’ın muhteşem performansını ve enflasyonun hasılat istatistiklerini nasıl etkilediğini gösteren 500 milyon dolarlık bir fark var. Yaz döneminde rekabetin yüksek olduğunu da unutmadan Endgame’in başarısını inkâr edecek halimiz yok ancak bu istatistikler de oldukça ilginç. Enflasyona göre ayarlandığında Avengers: Endgame yapımı Avatar, Titanic, Star Wars ve Gone With the Wind’in ardından beşinci sırada geliyor ve onların oranlarına yaklaşamıyor. Kısacası, on yıl sonraki enflasyon Endgame’in işine yaradı.

Avatar dünya çapındaki en büyük hasılata sahip film olsa bile, o noktaya ulaşması uzun zaman aldı. Günümüz standartlarıyla karşılaştırıldığında Avatar’ın açılış hasılatı pek de göz kamaştırıcı değildi. Dünya çapında 241.6 milyon dolar (50. sırada) ve ABD’de 77 milyon dolar (100. sırada). İlk haftasını kolayca atlatmıştı ancak rekor kırmaya oldukça uzaktı. Ardından, 21. yüzyıl değil de 80’lerden kopup gelmiş gibi hissettiren bir maraton başladı. Avatar ülke çapında yedi hafta üst üste zirveyi korudu ve Mart 2010’a kadar ilk onda kaldı. Ocak ve Şubat’taki zayıf rekabetin de sayesinde Avatar etkisini hızlandırdı ve 2.7 milyar dolara ulaştı. Şehirdeki tek büyük bütçeli film olarak, esasen pazarda da tekele sahipti.

- Reklam -

Endgame rekora tam tersi bir hızda yaklaştı ve açılış haftasında 1.5 milyar dolara ulaşarak yeni bir rekora imza attı. Beş gün içinde Endgame, Avatar’ın dünya çapındaki başarısının yarısını geçti ve 2 milyar doları çabucak aştı. Avatar, üçüncü haftadan beri Marvel’ın bu büyük filminin önünde olduğu için bu durum Endgame’in dünya rekoruna yaklaşmasında önemli bir adım oldu. Endgame’in büyük açılışı, Marvel’ın hem heyecan hem de antipati toplayabilecek güçte bir yapım ortaya koyabileceğinin göstergesiydi. Geçen on yıl boyunca kullanılan hikâye anlatıcılığı tarzı (Infinity War’daki merakta bırakan son da dahil) ve pazarlamadaki büyük çaba, filmin açılış hafta sonundaki izlenme oranlarını büyük ölçüde etkiledi. Bu, bir nesli tanımlayan sinema etkinliğiydi ve veriler de bunu destekliyor. Endgame’in dünya çapı açılış hasılatı 640.5 milyon dolarlık Infinity War’a yakın olsaydı, Avatar’ı geçmesi mümkün olmazdı. Açılış hafta sonu oranları, Endgame’in toplamının %40’ıydı.

Avatar vs Avengers: Endgame

Avatar da Endgame de rekorlarını, yeniden vizyona girmelerine borçlu. James Cameron’ın epik uzay macerası Ağustos 2010’da tekrar izleyiciyle buluştu ve 34 milyon dolar hasılat daha elde etti. Endgame için iş biraz daha “genişleme” olarak görülebilir. “Bring Back” versiyonu duyurulduğunda Endgame hâlâ gösterimdeydi. Dark Phoenix ortalığı kasıp kavururken Disney, kapanış jeneriklerinde reklamlarını yaparak ve filmi yeniden gösterime sokarak Endgame’e biraz daha fırsat tanımaya karar verdi. Bring Back versiyonunun haziran sonunda vizyona girmesinde kısa süre önce Endgame, 38 milyon dolara ulaşmıştı. Hasılat haftadan haftaya artmaya devam etti ve son haftada rekordan sadece 7 milyon dolar uzaktaydı.

Yeniden gösterim haftasından önceki hafta sonunda Avengers: Endgame, dokuz yüz elli sekiz salonda gösterimdeydi ve ülke çapında 1.9 milyon dolara ulaşmıştı (13. sıra). Bring Back gösterime girdiğinde Endgame iki bin yirmi beş salona ulaşarak ilk haftasında 6.1 milyon doları gördü. Görüldüğü üzere bu, Endgame’i defalarca izlemeye doyamayan Marvel hayranları için yapılmış gibi düşünülse de heyecan hâlâ büyük etki oluşturabilecek düzeydeydi. Filmin sonu hayal kırıklığına uğratsa da birçok kişi, kapanış jeneriğinden sonra izleyecekleri için heyecanlıydı. Yine de yeniden gösterim, Toy Story 4 gibi büyük kitleyi toplayan bir filmin döneminde Endgame’in ömrünü uzatmayı başardı. Bring Back olmadan da Endgame rekorun biraz gerisinde kalarak büyük bir etki oluşturmuş olacaktı. Ancak küçük de olsa bir destek alarak akıllıca bir hamlede bulundu.
Chris AGAR

Kaynak: ScreenRant


Taht El Değiştirdi – Avengers: Endgame, Avatar’ın Gişe Rekorunu Kırdı!

Marvel, 4. Faz Film ve Dizilerini Duyurdu

Avengers: Endgame ’in Avatar’a Karşı Gişe Yarışını Kazandığı ve Kaybettiği 10 Ülke

James Cameron: “Titanic’i Bir Buzdağı Batırdı, Benim Filmimi ise Avengers”

Peren Ercan

1995 Çanakkale doğumlu, hayali olan yazarlığın peşinden koşan bir üniversite mezunuyum. Üniversitede beş yılımı geçirdiğim Japonca Öğretmenliği bölümünün bana kattığı kültürel farkındalıkla beraber yeni diller öğrenmeye olan açlığım devam ediyor. Bazıları ödüllü olmak üzere kısa öykü ve roman çalışmalarım var. Büyülü gerçekçiliğin cazibesine yazdıkça kapıldım. O kadar kapıldım ki gerçek hayatta da büyüyü aramaya başladım.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for LordKratos LordKratos dedi ki:

    Avatar’ı gişede geçmiş olabilir. Bunu başarı olarak da görüyor olabilirler. Keza artık sinema sektörü kaliteden ziyade gişe rakamları ile ölçülür oldu. İki filmi yanyana koyarsak Avatar’ın kalite ve özgünlük olarak daha üstün olduğunu görürüz. Marvel’ı severim ama ortada bir gerçek var: Avatar tek bir film iken Avengers’in 10 yıllık bir geçmişi var. Tek film olarak 2009 yılında çıksaydı Avatar ile baş etmesi mümkün değildi. Bir süreçten geçerek bu başarıyı elde etti. Külliyat halinde bir seri ile tek bir filmi karşılaştırmak bana göre saçma.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Superman Red Son

DC Animation 2 Yeni Superman Filmi Duyurdu

Büyülü Çocuk Kitapları Koleksiyonu

Birbirinden Büyülü Çocuk Kitapları Koleksiyonu Artık Çevrimiçi