in

Kitabına Yakışır Kapaklar

Bugüne kadar kapaklar genellikle kendi içinde yorumlanırdı. Yani büyük oranda kapak odaklı bakarak değerlendirilir ve bunun üzerine konuşulurdu. “Peki neden sadece bu şekilde konuşup yorumlansın ki?” sorusunu kendimize sorduk ve ortaya “Kitabına Yakışır Kapaklar” projesi çıktı!

Gece Oturumları

Gece Oturumları

Ken MacLeod

_______________________________________

HAZAL ÇAMUR

¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

Dünya dine sırtını döndüğünde ya ona robotlar sahip çıkarsa?

İçinde oldukça düşündürücü eleştirilere sahip bu bilimkurgu eseri, ülkemize has muhteşem çizimiyle raflardaki varlığını adeta haykırıyor. Bu noktada Berat Pekmezci’nin eski bilimkurgu eserlerine saygı duruşu niteliğindeki çizgilerine teşekkür etmek istiyorum.

Kendi içinde sanki bir X-men çizgi filmiymiş havası da veren bu tasarım, kitabın başkahramanlarından biri olan polis ve onun robot ortağı Kelle’yi ön plana çıkararak gözümüzde canlanmalarına da yardımcı oluyor. Ancak şunu da söylemek gerek, özellikle dedektifimizin görüntüsü kapakta daha futuristik bir görünüme sahip. Belki bu karakteri daha net yansıtabilirdi, ancak kitaptaki çizim tarzı, renklerin kullanımı ve okurun dikkatini ilk anda çeken yapısı bu durumu affettiriyor. İçeriğe karşı büyük bir merak uyandırdığı aşikar.

Kitabı okumanızı şiddetle tavsiye etmiş miydim?

Oyla!

jane rogers ropotaj

Jane Rogers ile Video Röportaj

Yaşayan Mitoloji II: Dilde Yaşayan Mitoloji – Mitoloji Dizisi #6