in ,

Meta’nın Gizli Yapay Zekâ Planı, Abraham Lincoln’ı ‘Sohbet Botu’ Olarak Yeniden Canlandırmayı Hedefliyor

Meta, aralarında Abraham Lincoln gibi tarihi kişiliklerin de yer aldığı yapay zekâ destekli 30’a yakın sohbet botu geliştiriyor.

Metai Yapay Zekâ Destekli Sohbet Botları Hazırlıyor
- Reklam -
- Reklam -

Facebook’un sahibi Meta, farklı kişiliklerde yapay zekâ sohbet botları geliştiriyor. Bu yeni teknoloji sayesinde kullanıcılar, tarihî figürlerle interaktif sohbetler gerçekleştirebilecekler. İlk olarak eylül ayında kullanıma sunulması planlanan sohbet botlarından biri, ünlü Amerikan Başkanı Abraham Lincoln’ın kişiliğine bürünecek.

Sosyal medya şirketi Meta’nın, tarihten önemli figürlere odaklanan yapay zekâ destekli chatbot’lar (sohbet botları) geliştirdiği ortaya çıktı. İlk olarak eylül ayında kullanıma sunulması planlanan sohbet botlarından biri ise ünlü Amerikan Başkanı Abraham Lincoln’ın kişiliğini taklit edecek.

Şirket aynı zamanda seyahat planları yapmak isteyenlere özel bir sörfçü kişiliğinde tavsiyeler verecek başka bir sohbet botu daha geliştiriyor.

- Reklam -

Meta bu adımıyla sosyal medya platformlarında etkileşimi artırmayı hedefliyor. İnsan gibi davranan sohbet botları, sıkıcı ve robotik yanıtların ötesine geçerek daha ilgi çekici bir deneyim sunabilirler. Şirket, henüz bu yeni teknolojiyi hangi platformda kullanacağını açıklamamış olsa da önceki raporlar, Instagram, Messenger ve WhatsApp’ın bu yeni yapay zekâ destekli “persona”ların ev sahipleri olabileceğini gösteriyor.

Metai Yapay Zekâ Destekli Sohbet Botları Hazırlıyor

Meta’nın Yapay Zekâ Botları: İnteraktif Deneyimlerin Yeni Dönemi

Bu yeni sohbet botu kişilikleri, mevcut botların çalışma mantığına benzer şekilde arama yapma ve öneriler sunma yeteneklerine sahip olacak. Raporlar, yapay zekâ destekleri bu teknolojinin aynı zamanda büyük miktarda kişisel veri toplayabileceğini de gösteriyor. Meta’nın en büyük gelir kaynağı reklamlardan oluşuyor. Bu sebeple Abraham Lincoln ile gerçekleştirilecek sohbetlerin içeriği, ileriki zamanlarda Meta tarafından reklam amaçlı kullanılma ihtimalini de taşıyor.

Kısa süre önce Meta’nın yıllık kazanç açıklamasında konuşan Mark Zuckerberg, gelecekte işletmeler ve yaratıcılarla etkileşimi artırmaya yardımcı olacak yapay zekâ tabanlı “asistanlar, koçlar veya yardımcılar” görmeyi umduğunu belirtti. Şirket bu doğrultuda müşteri hizmetleri için özel YZ destekli sohbet botları geliştirmenin yanı sıra, Meta personeli için kullanılacak bir sohbet botu üzerinde de çalışıyor.

- Reklam -

Yapay Zekâ Destekli Kişiliklerle Etkileşim: Geçmiş ve Hayal Gücü Arasında Bir Köprü

Meta'nın Gizli Hamlesi: Aralarında Abraham Lincoln'ın da Bulunduğu Tarihi Kişilikler Yapay Zekâ ile Canlanıyor

Meta, YZ’ye biraz kişilik katmayı deneyen ilk şirket değil. Character.ai adlı start-up, Elon Musk gibi gerçek kişiliklerin ve Nintendo’nun Mario gibi kurgusal karakterlerin konuşmalarını taklit etmek için büyük dil modelleri (LLM’ler) kullanıyor. Snapchat’in My AI chatbot’u tekdüze rakiplerine göre daha samimi ve cana yakın. Aynı zamanda sponsorlu bağlantılar da sunuyor, bu da sahte Lincoln ve sörfçü arkadaşı için geleceğin habercisi gibi görünüyor.

Bu yeni teknolojiyle ilgili olarak Meta’dan henüz resmi bir açıklama gelmedi. Ancak aktarılan son bilgilere göre Abraham Lincoln botu ile sörfçü tatil botu Eylül 2023 tarihinde kullanıma sunulacak.

Mark Zuckerberg’ün yeni hamlesi hakkında sizler neler düşünüyorsunuz? Sizce bu yeni proje Midjourney veya ChatGPT kadar ses getirebilir mi? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, daha fazlası için bizi Google News’ten takip edebilirsiniz.

Kaynak: Engadget

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for LordKratos LordKratos dedi ki:

    Yapay zeka artık korkutucu bir hal almaya başladı.

  2. Avatar for yalnizkurt yalnizkurt dedi ki:

    PKD’nin “Sizi İnşa Edebiliriz” kitabı kısmen gerçek oluyor. Tamamen gerçek olmasına da az kaldı. Kitabı okuduğum zaman çok fantastik gelmişti bana ama şimdi gelişen teknolojiye bakınca… vay be.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Çığlık 7 Filmi Çalışmaları Başladı

“Çığlık 7” Çalışmaları Resmi Olarak Başladı: Yeni Scream Filminde Yönetmen Değişiyor

Endonezya - Wallace Çizgisi Gizemi

160 Yıllık Gizem Çözüldü: Bilim İnsanları, Endonezya’dan Geçen Görünmez Çizgiye Açıklama Getirdi