in , ,

Ölü Brugge – Georges Rodenbach | Haftanın Kitabı #273

Haftanın Kitabı köşesinde bu hafta Belçikalı sembolist şair ve romancı Georges Rodenbach’ın “Ölü Brugge” kitabı var.

Ölü Brugge - Georges Rodenbach | Haftanın Kitabı #273
- Reklam -
- Reklam -

Ölü Brugge | Künye

Yazar: Georges Rodenbach
Çeviri: Roza Hakmen
Orijinal Adı: Bruges La Morte
Orijinal Dil: Fransızca
Yayınevi: Ketebe Yayınları
Sayfa Sayısı: 112
Çıkış Tarhi: Ekim 2022


Ölü Brugge – Georges Rodenbach | Arka Kapak Tanıtımı

Ölü Brugge - Georges Rodenbach

- Reklam -

Hugues Viane, genç ve güzel karısının ölümünden sonra ışıksız, kasvetli, Katolik Brugge şehrine taşınır. İçinden binlerce kanalın geçtiği, yorgun, üçgen çatılı evlerin ve yüksek kulelerin bulunduğu bu şehirde görkemli bir geçmişin yasını tutar. Şehrin gri sokaklarında teselli edilemez bir şekilde yürür. Brugge, onun ıstırap çeken hastalıklı varlığına, saplantılı hikâyesine uygun bir dekordur. Bu yalnız adamın melankolik adımları, onu puslu bir akşam, kaybettiği kadına tuhaf bir şekilde benzeyen başka bir kadınla tanışmaya götürecektir. Ölü Brugge böylelikle ona, ölümü yenme imkânı verir.

Belçikalı sembolist şair ve romancı Georges Rodenbach’ın ilk kez 1892’de yayımlanan başyapıtı, okuyucuyu hipnotize eden atmosferiyle sessiz bir trajedinin örneğini sunar. Rodenbach’a göre şehir, ruhun coğrafyasıdır. Roza Hakmen’in eşsiz çevirisi ve Selim İleri’nin sonsözüyle Ölü Brugge, aradan bir asırdan fazla zaman geçmesine rağmen değerine değer katan usta işi bir anlatı.

“Esrarengiz bir denklem kurulmaktaydı. Ölü zevceye karşılık ölü bir şehir olmalıydı. Koyu matemi böyle bir dekor gerektiriyordu. Hayata ancak Brugge’de katlanabilirdi. Sezgisine uyup gelmişti buraya. Başka yerlerde hayat kıpır kıpır, uğultulu olabilir, kutlamalarla ışıl ışıl aydınlanabilir, binbir ses birbirine karışabilirdi. Onun sessizliğe ve neredeyse yaşadığını hissettirmeyecek kadar tekdüze bir hayata ihtiyacı vardı.”

Georges Rodenbach Kimdir? | Hayatı ve Özgeçmişi

Georges Rodenbach

Georges Rodenbach, 1855 yılında Belçika’nın başkenti Brüksel’de doğan bir Belçikalı yazardır. Rodenbach, sembolist edebiyat akımının önde gelen isimlerinden biridir. Eserleri, melankoli, romantizm, ölüm ve boşluk gibi temaları işleyen karanlık ve duygusal bir atmosfere sahiptir.

- Reklam -

Rodenbach’ın en ünlü eseri, 1892 yılında yayımlanan Bruges La Morte (Ölü Brugge) adlı romanıdır. Bu roman, Bruges şehrine olan hayranlığını ve kentin ölümsüzleşen görüntüsünü anlatır. Eser, şehrin sessizliğini ve melankolisini yansıtan bir atmosfere sahiptir ve bir aşk hikayesi etrafında dönüşen bir trajedi olarak işlenir.

Georges Rodenbach, sembolist edebiyat akımının yanı sıra, çağdaş düşüncelerin etkilerini de yansıtmıştır. Eserlerinde, gerçekliğin sınırlarını sorgulayan ve iç dünyayı ön plana çıkaran bir anlatım tarzı kullanmıştır. Rodenbach, şiirsel ve duygusal bir dil kullanarak okuyucularını etkilemeyi başarmıştır.

1898 yılında Paris’te hayata gözlerini yuman Georges Rodenbach, edebiyat tarihinde önemli bir iz bırakmıştır. Özellikle “Bruges-la-Morte” romanı, sembolist edebiyatın vazgeçilmez bir parçası olarak kabul edilir. Rodenbach’ın eserleri, okuyuculara duygusal bir yolculuk sunar ve edebiyat dünyasında önemli bir yer edinmiştir.


Georges Rodenbach imzalı Ölü Brugge kitabı hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz. Benzer içerikler için bizi Google Haberler üzerinden takip edebilirsiniz.

* * *

* Haftanın Kitabı olarak belirlediğimiz tüm eserler için tıklayın.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for kuklacini kuklacini dedi ki:

    Çok güzel filmdir atmosferi şahanedir hayatımın bir bölümünde Brüj’ü gözlerimle görmek istememe sebep olmuştur.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Sea of Thieves: The Legend of Monkey Island Geliyor

Ünlü Korsan Oyunları “Sea of Thieves” ile “Monkey Island”ı Buluşturan DLC’den İlk Fragman

Assassin’s Creed Mirage Oynanış Fragmanı

“Assassin’s Creed Mirage”dan Oynanış Fragmanı Yayınlandı: Yeni “Assassin’s Creed” Oyunları Duyuruldu