in , ,

Çağan Irmak’tan “Frankenstein” Uyarlaması Geliyor: Netflix Dizisi “Yaratılan”dan Fragman

Yaratılan dizisinden ilk fragman yayınlandı. Çağan Irmak imzasını taşıyan Netflix yapımı, Mary Shelley’nin ünlü “Frankenstein” anlatısına yeni bir yorum getiriyor.

Yaratılan - Çağan Irmak - Netflix Dizisi - Fragman
- Reklam -
- Reklam -

Yaratılan dizisi için ilk tanıtım fragmanı yayınlandı. Netflix Türkiye, yerli işlerine Çağan Irmak’ın Frankenstein uyarlaması ile devam ediyor.

Çağan Irmak daha çok Babam ve Oğlum, Issız Adam ve Dedemin İnsanları gibi popüler dram filmleriyle tanınsa da 53 yaşındaki yönetmenin korku türüne ayrı bir ilgisi olduğu biliniyor.

2006 yapımı korku dizisi Kâbuslar Evi ile 2008 çıkışlı folklorik korku filmi Ulak’ın da yönetmenliğini üstlenmiş olan Irmak, izleyicilerin karşısına bu defa bir Netflix dizisi ile çıkıyor.

- Reklam -

Yaratılan - Çağan Irmak - Netflix Dizisi

Çağan Irmak’ın “Yaratılan” Dizisinin Konusu Ne Hakkında?

İngiliz yazar Mary Shelley’nin 1817 yılında yayımladığı ve edebiyat tarihinin ilk bilimkurguları arasında kabul edilen Frankenstein; aynı zamanda korku ve gotik edebiyat türlerinde de ikonik bir yere sahip.

Irmak, Frankenstein’dan serbest şekilde esinlenen Yaratılan dizisinde izleyicileri Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde Bursa’dan İstanbul’a uzanan bu epik öyküye davet ediyor.

Netflix’in aktardığına göre Yaratılan dizisinin konusu şu şekilde:

“Yaratılan dizisi, insanoğlunun en temel sorularından biri olan ’ölüm ve sonrasına’ odaklanıyor. Maceraperest, asi, heyecanlı ve zekası bedenine sığmayan genç tıp talebesi Ziya’nın en büyük dileği, çok iyi bir hekim olup tıbbın çare bulamadığı birçok salgın hastalığa derman olabilmektir. İstanbul’da tanıştığı delilik ve dahilik arasında duran hekim İhsan, onu bu dünyada anlayabilen tek kişi olmuştur. Birbirini bulan bu iki eksantrik ve yaralı ruh, beraber giriştikleri gizli ve yasaklı deneyin bedellerini ağır bir şekilde ödeyeceklerdir. Zira kodlarını çözmeye çalıştıkları kadim bir yazı onları adeta felaketin kapısına getirip bırakır.”

Yaratılan - Çağan Irmak - Netflix Dizisi - Fragman

Yaratılan Dizisi Oyuncu Kadrosu

Yönetmenliğini ve senaristliğini Çağan Irmak’ın üstlendiği dizinin başrollerini Erkan Kolçak Köstendil (Muhteşem Yüzyıl: Kösem) ile Taner Ölmez (Mucize Doktor) paylaşıyor.

- Reklam -

Yapımda yer alan diğer oyuncular arasında ise Engin Benli, Şifanur Gül, Bülent Şakrak, Sema Çeyrekbaşı, Devrim Yakut, Şehsuvar Aktaş, Durul Bazan, Macit Koper, Ekremcan Arslandağ, Ümmü Putgül ve Şennur Nogaylar bulunuyor.

Yaratılan Fragmanı | İZLE

YouTube video

Dizinin yapımcılığını daha önce Hakan: Muhafız, Beni Çok Sev, Kulüp ve Kaçış gibi dijital platform işlerinin de ardında olan O3 Medya üstleniyor.

Toplamda 8 bölüm olarak tasarlanan Yaratılan dizisi, 20 Ekim 2023 tarihinde Netflix’te yayına girecek.

Sinema dünyası ise şu sıralar Frankenstein esintili bir başka film olan Yorgos Lanthimos’un Poor Things’ini konuşuyor.

Yaratılan - Netflix Dizisi

Çağan Irmak’ın yeni korku projesi Yaratılan’ı siz nasıl buldunuz? Düşüncelerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, daha fazlası için bizleri Google News’ten takip edebilirsiniz.

Kaynak: Netflix

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

3 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for MelihAntepli MelihAntepli dedi ki:

  Kabuslar Evi çok güzeldi ya. Umarım bu da güzel olur.

  Şimdi yaratmak Allah’a mahsustur diyenlerde çıkmasın sakın. Dizinin ismi sansüre uğrar mı uğrar :sweat_smile:

 2. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

  Eveeeeet. Evet. Neyse bir de yerli uyarlamasını izleyemeyelim. :slight_smile:

 3. Avatar for Srbs Srbs dedi ki:

  Görüntüler güzel duruyor ama Çağan Irmak saçma klişelere boğar rezil eder kendini

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Kara Delikler Yok Ettikleri Yıldızları Yıllar Sonra Kusuyor

Kara Deliklerin Yok Ettikleri Yıldızları Yıllar Sonra ‘Kusarak’ Dışarı Attıkları Ortaya Çıktı

Müziğin Yedi Dokunuşu - Zoran Zivkovic

Sırp Yazar Zoran Zivkoviç’in Mozaik Romanı “Müziğin Yedi Dokunuşu” Türkçe Raflarında