in

Nuh’un Gemisi’ne Ait Kalıntıların Olduğuna İnanılan Alanda Bilimsel Araştırma Başlatıldı

Nuh’un Gemisi’ne ait kalıntıları sakladığına inanılan coğrafyada bilimsel araştırma yapılacak. İTÜ’den bir grup akademisyen çalışmalara başladı.

Nuh'un Gemisi - Araştırma
- Reklam -
- Reklam -

Nuh’un Gemisi’ne ait kalıntılar bilimsel araştırma konusu oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi (AİÇÜ) işbirliğiyle yeni bir çalışmaya hazırlanıyor.

Musevilerin kutsal kitabı Tevrat’ta anlatılan Nuh’un Gemisi’nin yeri için bilim insanları bir araya geldi. Harita Yüzbaşı İlhan Durupınar’ın 1959 senesinde keşfettiği, Ağrı Dağı’nın Telçeker köyü yakınlarında bulunan ve Nuh’un Gemisi’ne ait kalıntıların olduğuna inanılan alanda araştırma çalışmaları başladı.

Her sene dünyanın birçok bölgesinden çok sayıda turistin ziyaret ettiği, bilim insanlarının hakkında yüzlerce makale ve kitap kaleme aldığı bölge İstanbul Teknik Üniversitesi ile İbrahim Çeçen Üniversitesi arasında bir süre önce imzalanan “Akademik İşbirliği Protokolü” kapsamında incelenecek.

- Reklam -

Anadolu Ajansı’ndan Abdullah Söylemez’in haberine göre, İTÜ Rektör Yardımcısı ve Maden Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Kumral, Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emin Çiftçi, Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Abdullah Karaman, Jeofizik Mühendisliği öğretim üyeleri Doç. Dr. Tuna Eken ve Doç. Dr. Şener Özdamar, Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsünden Doç. Dr. Bülent Arıkan ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Muhittin Karaman’dan oluşan akademisyen grubu Ağrı’ya ulaştı.

Nuh'un Gemisi - Nerede

İTÜ’den akademisyenler ile AİÇÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Faruk Kaya, AİÇÜ’de görevli akademisyenler ve IC İbrahim Çeçen Holding Genel Müdürü Meral Dinçer, Valilik koordinesinde, iki üniversitenin işbirliği ve IC Holding’in destekleriyle hayata geçirilecek araştırma projesinin ilk adımı için bölgeyi ziyaret etti.

Nuh’un Gemisi’nin Bulunduğuna İnanılan Bölgeden Kalıntılar Laboratuvarda İncelenecek

Doğubayazıt’ın Telçeker köyü sınırlarındaki alanda incelemeler yapıp bölgenin toprak ve taş yapısıyla ilgili bazı numuneler alan bilim insanları, laboratuvar incelemelerinin ardından projenin yol haritasını oluşturmaya başlayacak.

İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kumral, yaptığı açıklamada kentin turizmi açısından önemli bir potansiyeli olan Nuh’un Gemisi ile ilgili projenin hayata geçirilmesi kararı alındığını söyledi.

Projenin ön araştırmalarını tamamladıklarını ifade eden Kumral, şu ifadeleri kaydetti:

“Burayı daha detaylı incelemek gerekiyor. Ön araştırma neticesinde öncelikle ilk bulgularımızı araştıracağız. Daha sonra da bu bulgularımız neticesinde projemizin geliştirilmesine ve ne tür bir araştırma ve yöntem uygulanmasına karar vereceğiz. Kış sonrası havaların ısınmaya başlamasıyla tekrar Ağrı’yı ziyaret ederek çalışmanın detaylandırılmasına ve sonuçlandırılmasına gayret edeceğiz. Umarım verimli olur. Hem ülkemiz hem Ağrı’mız hem de dünya turizmine de hizmet edecek bir çalışma neticelendireceğimizi ümit ediyorum.”

Nuh'un Gemisi - Araştırma Ağrı Dağı

- Reklam -

Jeoarkeolojik Çalışmalar Yapılacak

Kumral, alanda yaptıkları çalışmalardan bahsederek şöyle konuştu:

“Ekiplerimiz belirli noktalarda ayrıldılar. 3 boyutlu numunelendirmeler yapıldı. Gemi şeklinde bir şekil var. O şeklin yukarıdan aşağıya doğru örneklendirilmesi yapıldı. Bölge tamamen gezildi. Jeoarkeolojik çalışma yapan hocamız tarafından da bölgeden bazı bulgular ortaya kondu. Yatay yönde de örneklemeler yapıldı. Bu örneklemelerin öncelikle mineralojik olarak ve jeokimyasal olarak incelemesi yapılacak, ’bu yapının içinde herhangi bir organik madde var mı, yok mu veya gerçekten diğer ortamlardan farklı mı, değil mi, genel jeolojik yapı ve jeokimyasından farklı mı, değil mi?’ onlara bakılacak.”

Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü’nden Doç. Dr. Bülent Arıkan ise Ağrı ve çevresinde arkeoloji olarak daha fazla çalışılması gerektiğini ifade ederek şunları aktardı:

“Benim kendi uzmanlık alanım olan yer bilimleri ve arkeolojinin kesişimi olan jeoarkeoloji alanında da özellikle yakın çevrede bulunabilecek olan kültür enformasyonlarına baktık ve araştırdık. Ekip üyelerimizle burada bazı değerlendirmelerde bulunduk. Projemizin ileri safhaları için özellikle disiplinler arası yöntemlerle çalışılabilecek alanları tespit ettik. Bu disiplinler arası çalışmanın içine girecek olan çalışma kolları ve bilim dallarını kararlaştırdık.”

Nuh'un Gemisi Araştırma

AİÇÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Faruk Kaya da projenin önemini vurgularken İTÜ’nün bu alanda ülkenin en iyi okullarından birisi olduğunu ifade etti.

Siz Nuh’un Gemisi projesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: AA

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

3 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for murgul murgul dedi ki:

  Kendimi bildim bileli Nuh’un gemisi ile ilgili bir şeyler yapılıyor. Turizm için yapıldığına %200 eminim de gülmeden de edemiyorum.

  Hocalardan birisi çıkıpta “gemi falan yok” derse ne olacak acaba :smiley::smiley:

  Gerçi İTÜ rektör yardımcısı bile turizm falan demeye başlamış. Araştırmanın sonucu belli gibi.

 2. Avatar for Prenscukas Prenscukas dedi ki:

  Amaç tarihi aydınlatmak değil de maddiyat. Nerede bir çalışma olsa dillendirdikleri ilk şey turizm oluyor. E tabii gelişmemiş ülke olunca ülkenin gelirini vergilerden ve turizmden sağlamaları normal bir şey.

 3. Avatar for Nefrayto Nefrayto dedi ki:

  İlgi çekmek için yapılıyor bence de, lakin aklıma takılan bir soru da düşüncelerimi kurcalamadı değil hani: Bunca yıl İstanbul Üniversitesi - Ankara Üniversitesi gibi daha köklü üniversiteler, Maden Tetkik ve Arama Enstitüsü, Kültür Ve Turizm Bakanlığı vb. yetkin kuruluşların ve kurumların alanında uzmanlarıyla; bu iş istihbarat kurumlarından gerekli izin alınarak çoktaaaannnnn yapılıp sonuçlandırılabilirdi. Bu kurumları ve kişileri ‘gerekli izinleri veren, bir araya getiren, destekleyen, oraya gönderen’ kim ve ne gibi planları var :sweat_smile:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Quentin Tarantino 10. Film Emeklilik

Quentin Tarantino, Neden 10. Filmiyle Emekli Olmak İstediğini Açıkladı: “Artık Gösteriyi Bitirme Zamanı Geldi”

Tulsa King 2. Sezon Sylvester Stallone

Sylvester Stallone, Tulsa King’in Olası 2. Sezonunda Yer Almayabilir