in

Kargalar, İnsanlar ve Primatlarda Görülen Bir Bilinç Tipine Sahip

Kargalar üzerinde yapılan araştırmalar, hayvanlarda bilincin zannettiğimizden çok daha eski ve kapsamlı olabileceğini gösteriyor.

Kargalar İnsanlar Bilinç
- Reklam -
- Reklam -

Kargalar üzerinde yapılan yeni bir araştırma, bu canlıların bilinci konusunda bilinmeyen bazı noktaları açığa çıkarttı.

Düşündüğünün üstüne düşünebilmek, “Yemek yiyeyim,” dedikten sonra, “Nerede yemek yiyeyim?” diyebilmek, bilinç sahibi olmak. Kendimizi tanımlarken birinci sıraya koyduğumuz özellik: “Homo sapiens sapiens”

Bu ayrıcalık çok da bize özel olmayabilir. Bilim insanları yeni bir araştırma ile kargaların subjektif tecrübeler yaşadığını ortaya çıkarttı. Bu özelliği şimdiye kadar sadece bizde ve insanlara çok yakın primat akrabalarımızda gözlemlemiştik.

- Reklam -

Almanya’daki Tübingen Üniversitesi’ndeki akademisyenler gözle görülür aktiviteler yapan kargaların beyin sinyallerini inceledi ve bu kuşların uyaranlara bilinçli şekilde tepki verdiğini fark etti. Bu keşfin şaşırtıcı tarafıysa şimdiye kadar sadece primat beyinlerinde görülen bu tepkimenin primatlardan tamamen farklı beyin yapısı olan bir kuş türünde gözlemlenmesi.

Kargalar İnsanlar Bilinç

Kargalar Hakkındaki Araştırmalar Bilincin Evrimine de Işık Tutuyor

Araştırmacılar iki kargayı ekranda sinyal belirdiğinde renkleri gagalamaları için eğitti. Kargalar görevlerini yerine getirirken araştırmacılar da her bir sinir hücresindeki aktiviteyi ayrı ayrı kaydetti. Sonuç olarak da hücrelere bakarak kuşların geçirdiği tecrübeyi tahmin edebileceklerini gördüler.

Hayvan fizyoloğu Profesör Andreas Nieder’in açıklamaları şöyle:

- Reklam -

“Çalışmamızın sonuçları algısal bilincin evrimi ve nörobiyolojik sınırlarıyla ilgili yepyeni bir ufuk açıyor. Beyin hücrelerinin subjektif etkenler olmayan aralıklı görsel sinyallere, süreğen sinyallerle aynı tepkiyi vermesi gerekir. Çalışmalarımızsa daha yüksek işlem gücü olan beyin hücrelerinin subjektif tecrübelerden etkilendiğini, hatta subjektif tecrübeler yarattığını gösteriyor.

“Keşfimiz bilincin filogenetik kökenleriyle ilgili de kaynak sağlıyor. Sadece primatların katmanlı serebral korteks geliştirip uyarana bağlı bilince sahip olduğu iddiasını yıkıyor. Kuş ve memelilerde ortak bir uyaranlı bilinç olması ihtimalini doğuruyor. Eğer bu doğruysa bilincin evrimini hiç değilse 320 milyon yıl öncesine dayandırabiliriz. O tarih kuş ve memelilerin son ortak atasının yaşadığı döneme denk geliyor. Bu ortak atada doğan bilinç nesiller boyunca farklı türlere aktarılmış olabilir.

“Diğer bir olasılık ise bilincin bu atadan sonra farklı türlerde ayrı ayrı ilerleme ihtimali. Bu teoride ortak atayı yok sayıp kuş ve memelilerin doğumundan sonraki süreçte yavaş yavaş gelişen bir bilincin varlığını ortaya koyuyoruz.”

YouTube video

Sizce bilincin kökeniyle ilgili teorilerden hangisi doğru? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bekliyoruz.


* Yapay Zekâ Makale Yazdı: “Korkmayın, Sizi Öldürmeyeceğim”

Kaynak: Independent.co.uk

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for alper alper dedi ki:

    Haberle ilgili daha fazlasını merak edenler olursa diye iki kitap önereyim.

    • Marian Stamp Dawkins - Hayvanların Sessiz Dünyası baskısı yok ama Tübitak baskı sahafta uygun fiyata bulunuyor.
    • Marian Stamp Dawkins - Hayvanlar Ne İster?

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Nightbreed clive barker

Nightbreed Dizisi Yönetmenini Buldu: Clive Barker Eseri Ekranlara Geliyor

Safsatalar Ansiklopedisi - Immanuel Tolstoyevski

Safsatalar Ansiklopedisi: Immanuel Tolstoyevski’nin Beklenen Kitabı Çıktı