in

Neowise Dünya’nın Çok Yakınında: Çeyrek Yüzyılın En Parlak Kuyruklu Yıldızı Gökyüzünde

Son çeyrek yüzyılın en parlak kuyruklu yıldızı olarak anılan Neowise gökyüzünde! Yıldız 2 hafta boyunca Dünya’dan çıplak gözle izlenebilecek.

Neowise kuyruklu yıldızı

Son çeyrek yüzyılın en parlak kuyruklu yıldızı olarak nitlendirilen ve tam adı C/2020 F3 olan Neowise, Dünya’ya en yakın olduğu günleri yaşıyor. Kuzey kutbunda yaşayan birçok kişi, çıplak gözle bile belirli saatlerde kuyruklu yıldızı izleme şansına sahip olacaklar.

27 Mart 2020’de Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’ne (NASA) ait Neowise teleskobu tarafından “C/2020 F3” isimli bir kuyruklu yıldız keşfedildi. Tam adı normal bireyler için biraz kafa karıştırıcı olduğu gerekçesiyle kendisini keşfeden Neowise teleskobunun adıyla anılan kuyruklu yıldız, Dünya’ya gittikçe yaklaşmakta ve çıplak gözle görülebilmekte.

Kuzey Yarım Küre’de son 25 yılın görülen en parlak kuyruklu yıldızı olma özelliğini taşıyan Neowise, geçen hafta itibarıyla Güneş’e en yakın olan gezegen Merkür’ün yörüngesinden sıyrılarak yola çıkmıştı. Neowise Kuyruklu Yıldızı, 3 Temmuz 2020’de de Güneş’e en yakın konumundan geçmişti.

Neowise kuyruklu yıldızı

Saniyede yaklaşık 72 bin 500 km hızla hareket eden kuyruklu yıldız, iki hafta içinde gezegenimize en yakın mesafeden geçecek. Yaklaşık 5 km çapında olan Neowise, 103 milyon km uzaklıktan geçerek gidecek. Şimdiye dek Güneş’in yoğun ışınları nedeniyle görülemeyen kuyruklu yıldız, bugünden itibaren yavaş yavaş kendini göstermeye başlayacak. Çıplak gözle, dürbünle ya da teleskopla gözlemlenmesi mümkün olacak.

Neowise Kuyruklu Yıldızı Bir Sonraki Geçişi 7 Bin Yıl Sonra Olacak

NASA’da çalışan bilim insanlarının verdiği bilgilere göre; Neowise’ın çekirdeğinin Güneş sisteminin 4,6 milyar yıllık kökenlerinden gelen isli bir malzemeyle kaplı olduğu düşünülüyor.

Kuyruklu yıldız uzaklaşamaya başladıktan sonra bile, özellikle dürbün yardımıyla ağustos ayı ortalarına kadar Kuzey Yarım Küre’den görülme şansına sahip olacak. NASA yetkilileri özellikle yeryüzündeki ışık kirliliğinden dolayı kuyruklu yıldızı daha net görebilmek adına dürbün kullanılmasını tavsiye ediyor.

Neowise kuyruklu yıldız

NASA’nın Kaliforniya’da bulunan Jet Propulsion Laboratuvarı baş araştırmacısı Joe Masiero da Neowise’ın yaklaşık 7 bin yıl sonra (tam olarak 6 bin 766 yıl) geri döneceğini belirterek, esprili bir dille bir sonraki geçişi beklememizi tavsiye etmediğini belirtti.

NASA astronotu Bob Behnken da çektiği görüntüleri, “Yıldızlar, şehirler, uzay gemisi ve bir kuyruklu yıldız” yazısıyla sosyal medya hesabından paylaştı.

Peki ya sizler bu kuyruklu yıldızı izlemeyi düşünüyor musunuz? Bu tür uzayda gerçekleşen olaylara karşı ilginiz var mı? Kayıp Rıhtım Forum üzerinden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

* * *

* NASA’nın Hubble Teleskobu Doğum Gününüzde Hangi Fotoğrafı Çekti?

Kaynak: Euroews

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

9 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Ozgur Ozgur dedi ki:

  Türkiyeden görme imkanımız var mı aceba :smiley:

 2. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

  İlla kuzeydoğu ufkundan geçmesi gerekiyordu değil mi? :frowning:

 3. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

  Var diye biliyorum. Sabah 4 - 4.30 arası kuzeydoğu ufkuna bakmalı. :slight_smile:

 4. Avatar for magicalbronze magicalbronze dedi ki:

  Var evet, ama sanırım 23 Temmuz’da en net görülebilecek halde olacak.

  Sabah 4-5 gibi kuzeydoğuya doğru bakmanız gerekiyor. Ben de o saatlerde görmek için ayakta olacağım. :star: :comet:

 5. Avatar for Rena Rena dedi ki:

  Ben kalktım, baktım gökyüzüne. Bizim taraflar bulutlu. Fakat gökyüzünde sadece ay ve çok parlak yıldız gibi bir şey var. Ne olduğunu bilmiyorum, acaba Neowise olabilir mi? Normal yıldız gibi de değil. Daha parlak ve bir az daha büyük.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

4 cevap daha var.

Tesla Filmi Fragmanı Nikola Tesla

Tesla Filmi Fragman: Nikola Tesla ve Thomas Edison’ın Mücadelesi Film Oldu

Batwoman Javicia Leslie

Batwoman 2. Sezon Yeni Başrolünü Buldu: İkonik Rol İlk Defa Siyah Bir Oyuncuya Verildi