in ,

Dünyanın İlk ‘Robot Avukatı’ Dolandırıcılık Suçlamasıyla Dava Edildi

Robot avukat dolandırıcılık suçlaması sebebiyle dava edildi. Yapay zekânın hukuk dünyasındaki yolculuğu başlamadan son bulabilir.

Robot Avukat Dava Edildi

Robot avukat henüz yolun başındayken ciddi suçlamalarla karşı karşıya. DoNotPay tarafından geliştirilen yapay zekâ destekli dünyanın ilk robot avukatı, avukatlık yapma ruhsatı olmadan mahkeme salonuna çıkarak dolandırıcılık yaptığı iddiasıyla dava edildi.

Geçen ocak ayında çıkan bir haberde, “dünyanın ilk robot avukatı” olarak lanse edilen yapay zekâ destekli bir robotun mahkemeye çıkıp davalara bakacağı duyurulmuş ve kısa sürede gündem olmuştu. DoNotPay tarafından hazırlanan ve yeni bir girişim olarak duyurulan projenin herhangi bir avukattan daha uygun fiyatlara danışmanlık yapabileceği, üstelik davanın kaybedilmesi durumunda tazmininin de şirket tarafından ödeneceği söylendi. Ancak 3 Mart’ta mahkemeye sunulan ve geçen pazartesi günü yayınlanan tutanaklarda, ilk robot avukatın aynı zamanda son duruşması olabileceği belirtildi.

Robot Avukat Dava Edildi

Şimdiye kadar 150’den fazla konuda danışmanlık hizmeti veren yapay zekâ, Chicago merkezli hukuk firması Edelson tarafından açılan  bir dava ile karşı karşıya. Açılan davada şirket ile ilgili şunlar söyleniyor:

“Müşterileri için ne yazık ki DoNotPay aslında bir robot, bir avukat veya bir hukuk firması değil. DoNotPay’in hukuk diploması yok, herhangi bir yargı alanında yetkili mercii değil ve herhangi bir avukat tarafından denetlenmiyor.”

Yapay Zekâ Destekli Robot Avukat Kullanıcılarını Manipüle Eden Bir Dolandırıcı Olduğu İddiasıyla Dava Edildi

DoNotPay şirketinin, müşterilerin bir avukat tutmaya ihtiyaç duymadan bir dizi yasal prosedürü halletmelerine yardımcı olmak için yapay zekâ kullandığını iddia etmesi dolandırıcılık olarak nitelendiriliyor. 2015 yılında müşterilerin park cezalarıyla mücadele etmesine yardımcı olmak için bir uygulama olarak kurulan şirket o günden bu yana hizmetlerini genişletmiş durumda. DoNotPay’in web sitesi, müşterilerin şirketlerle savaşmasına, bürokrasiyi yenmesine, gizli parayı bulmasına ve “herkese dava açmasına” yardımcı olabileceğini iddia ediyor.
Robot Avukat Dava Edildi

Normalde ilk mahkemesine geçen ay çıkacak olan robot avukatın, mahkemenin uyarıları nedeniyle kullanılamadığı biliniyor. Avukatlar, DoNotPay girişimini “kullanıcıları manipüle eden ve bir avukat gibi hareket eden teknoloji şirketi” olmakla suçluyor.

Mahkemeye sunulan belgeler arasında DoNotPay’in danışma sistemini kullanarak park cezalarının kaldırılmasını isteyen çok sayıda vatandaşın yorumları da yer alıyor. Birçok kişi yapay zekânın tavsiyesi üzerine mahkemeye ödemeleri gereken miktarın iki katından fazlasını ödediğini söyleyerek şikayetçi olmuş durumda.

DoNotPay’e “başarısız bir teşebbüs ve büyük çaplı dolandırıcılık” diyerek tepki gösteren avukatlar, şirketin CEO’sunun “ikna yoluyla dolandırıcılık” ve “bilişim dolandırıcılığı” suçlarından yargılanmasını talep ediyor. Ayrıca mahkemeye sunulan belgelerde yapay zekânın bir avukat yerine “hukuk danışmanı” olarak nitelendirilmesi halinde bir sorun olmayacağı, ancak şirketin bu yazılımı manipülatif bir şekilde pazarlamak için kasten yalan söylediği de iddia ediliyor.

Dünyanın İlk Robot Avukatı Dava Edildi

Robot avukat hakkındaki yeni gelişmeler hakkında sizler neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilir, ayrıca tüm içeriklerimizden anında haberdar olmak adına bizi Google Haberler üzerinden takip edebilirsiniz.

Kaynak: Daily Mail

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for nefarrias_bredd nefarrias_bredd dedi ki:

    “Avukatlar kendilerine potansiyel olarak rakip olabilecek bir ürüne dava açmış” şeklinde okuyorum ben bunu. Hattat-matbaa gibi bir nevi :roll_eyes:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Guillermo del Toro'dan Oscar Rekoru

Guillermo del Toro, En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Animasyon Dallarında Oscar Kazanan İlk Kişi Oldu

James Cameron'ın Utanç Duyduğu Oscar Anısı

James Cameron’ın Utanç Duyduğu Oscar Anısı: Ödülü Alırken Neredeyse Pantolonu Düşüyormuş