in , , ,

Çizgi Film Fanzin Ücretsiz Olarak Dijital Erişime Açıldı

Çizgi Film Fanzin yayında! Her yaştan okurun ilgisini çekebilecek tek sayılık kültür fanzini ücretsiz olarak dijital erişime açıldı.

Çizgi Film Fanzin
- Reklam -
- Reklam -

Çizgi film izlemenin belli bir yaşı olmadığına inananlara, çizgi filmler üzerine okuyabilecekleri oldukça detaylı bir fanzin geldi. Çizgi Film Fanzin ücretsiz olarak dijital olarak internetteki yerini aldı.

Daha önce mitoloji, fantastik edebiyat, uzay gibi temaları işleyen Cosmiczion Zine ekibinin elinden çıkan Çizgi Film Fanzin yayınlandı. Dijital ortamda okuyucularla buluşan Çizgi Film Fanzin, ilk çizgi filmden günümüze dek animasyon dünyasının maceralarını konu aldı.

Çizgi Film Fanzin: “Vay canına! Büyülü orman hiç bu kadar sessiz olmamıştı!”

Fanzin, içeride okuyucuları nelerin beklediğini şu satırlarla özetliyor:

- Reklam -

Casper bizimle böylesi günleri yaşıyor olsaydı, ‘Vay canına! Büyülü orman hiç bu kadar sessiz olmamıştı!’ derdi. Bugs Bunny, ‘Nasıl gidiyor cınım?’ diye sorardı. Road Runner, bip bip diyerek iyi dileklerini sunardı. Bu fanzin, iyiliği, kötülüğü, arkadaşlığı, kurnazlığı, aç gözlülüğü, büyük balığın her zaman küçük balığı yutamayacağını, her kuşun etinin yenmeyeceğini rengârenk dünyalarıyla bize gösteren çizgi filmlerin sevimli anılarıyla hazırlanmıştır. İçerde çizgi filmin tarihine, çok sevdiğimiz çizgi filmlerin hikâyelerine, çizgi filmlerdeki mesajların satır aralarına ve daha birçok farklı başlığa değindi.”

Çizgi Film Fanzin

Fanzin dijital ortamda yayımlanmasının yanı sıra, içeriğinde de yeni dijital yayıncılık eğilimlerine ayak uyduruyor. Unutulmaz çizgi film karakterlerinin tekrar hatırlanmasına ve fanzinde yer alan araştırmaların daha iyi anlaşılmasına destek olacak birçok QR kodlu yönlendirme yayının içinde okuru bekliyor. Giriş bölümünde “Bu fanzini okumaya başlamadan önce telefonlarınıza QR okuyucu indirmeniz neşenize neşe katabilir,” notuyla küçük bir uyarıda bulunan Çizgi Film Fanzin’i okuyacaklar için aynı öneriyi biz de sunuyoruz.

Çizgi Film Fanzin’de Neler Var?

Tek sayılık Çizgi Film Fanzin, dijital ortamda yayımlanmasının verdiği imkânla sayfa sayısının geniş tutulduğu bir yayın. Fanzin, okuyucularını çizgi film tarihinin ilkleriyle karşılıyor. Stop-motion yöntemiyle ilk defa 1906 yılında yayınlanan “Komik Yüzlerin Mizahi Evreleri” ile çizgi film serüveni başlıyor. Jetgiller, W.I.T.C.H., Powerpuff Girls gibi unutulmaz, idol haline gelmiş çizgi film incelemelerinin de yer aldığı fanzinde karakterlerin özelliklerine göre oluşturulmuş çizgi film çeteleri, Sovyet dönemi çizgi filmleri, tuhaf çizgi film gerçekleri, masallardan uyarlanan çizgi filmler gibi araştırma başlıkları yer alıyor. Ayrıca Alman çocuk edebiyatının ünlü ismi Erich Kastner’in Uçan Sınıf kitabının ikinci önsözü de fanzindeki yerini alıyor.

Çizgi Film Fanzin - Jetgiller

- Reklam -

Daha önce kendisiyle bir söyleşi de yaptığımız Iremonger üçlemesi de dahil birçok eserin yazarı Edward Carey de bir çizim ile Çizgi Film Fanzin’e katıldı. Eleştiri, inceleme gibi türlerde çalışmaların da bulunduğu fanzin aynı zamanda içerisinde pek çok öykü de barındırıyor.

Çizgi Film Fanzin’i okumak için BURAYA tıklayabilirsiniz. Ek olarak CosmicZion Zine’in Issuu hesabını ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca CosmicZion Zine’in diğer çalışmalarını takip etmek için sosyal medya hesaplarına göz atabilirsiniz:

Twitter: CosmiczionZine
Facebook: CosmicZion Zine
Instagram: 
cosmiczionzine

CosmicZion Zine’in 8. sayısının Türk mitolojisinden Umay Ana’yı konu alacağını da hatırlatalım. Görüşlerinizi belirtmek ya da çalışmalarınızı göndermek için [email protected] adresinden fanzinle iletişim kurabilirsiniz.

Fanzine dair yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın!


* Mumyalar, Gizler ve Firavunlar: Çözebileceğiniz En Zorlu Antik Mısır Testi

Elif Şeyda Doğan

Eylül 1994’te Ankara’da doğdum. İzmir’de büyüdüm. İstanbul'da yaşıyorum. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Anabilim Dalında doktora yapmaktayım. Öykü yazıyorum. İki kişi olarak CosmicZion Zine (czz) adlı fantastik edebiyat, uzay ve mitoloji fanzinini çıkartmaktayız.

2 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for meselaben meselaben dedi ki:

  Yirminci sayfayı henüz geçtim ve gayet keyifli devam ediyor. Kimi videolara bağlantıları QR kod olarak eklemeleri de iyi olmuş, ellerine sağlık :slight_smile:

  Birkaç küçük öneri; neticede elektronik ortamda paylaşılan bir yayın olduğu için bağlantıları QR kod haricinde doğrudan tıklanabilir şekilde de verebilirler diye düşünüyorum. Ayrıca issuu gibi bir platforma bağımlılık yerine ePub ve dileyenler için PDF formatonda, indirilebilir şekilde paylaşılırsa çok daha güzel olur diye düşünüyorum.

 2. Avatar for Elif Elif dedi ki:

  Merhaba,

  Beğenmenize çok sevindim. Linkler gözden kaçabilir diye QR kod tercih ettim. Ayrıca CosmicZion Zine adlı fanzinimin alt yapımı olduğu için onun yayın profilinde paylaşmayı uygun buldum, küçücük bir okuyucu grubu zaten adresi biliyor diye. Diğer yayın platformu öneriniz için teşekkür ederim.

  Sevgiler…

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Henry Cavill Superman

Henry Cavill, Superman ile Beyaz Perdeye Geri Dönebilir

Yeni Maymunlar Cehennemi Filmi

Yeni Maymunlar Cehennemi Filmi Prodüksiyonu Yakında Başlayabilir