in ,

Türkiye’nin İlk Bilimkurgu Öykü Dergisi Roket Yayın Hayatına Başladı

Roket Dergi ilk sayısı ile raflardaki yerini aldı. Türkiye’nin ilk bilimkurgu öykü dergisinin editörlüğünü yazar Ruhşen Doğan Nar üstleniyor.

Roket: Türkiye'nin İlk Bilimkurgu Öykü Dergisi Çıktı
- Reklam -
- Reklam -

Türkiye’nin ilk bilimkurgu öykü dergisi Roket yayın hayatına başladı. Ruhşen Doğan Nar’ın editörlüğünü üstlendiği ve matbu olarak basılan dergi Plüton Yayın etiketiyle raflardaki yerini alıyor.

İçimdeki Robot, Bir Gün Mutlaka Delireceğim ve Kıyamet Geliyorum Der gibi kitaplarıyla tanınan, ayrıca yer aldığı birçok seçki ile adından söz ettiren Ruhşen Doğan Nar, sadece bilimkurgu öykülerinden oluşmasıyla Türk bilimkurgu edebiyatında bir ilk olma özelliği taşıyan Roket’e öncülük ediyor.

Nar, derginin ilk sayısı için aldığı önsözde böyle bir dergicilik işine neden giriştiklerini ve fikrin nasıl geliştiğini anlattı. Hemen aşağıdan söz konusu önsöze ulaşabilirsiniz.

- Reklam -

Roket Bilimkurgu Öykü Dergisi 1. Sayı Önsöz – Ruhşen Doğan Nar

Türkiye'nin İlk Bilimkurgu Öykü Dergisi Roket Çıktı

Roket Kalkıyor

Türkiye’de bilimkurgu dergiciliği hiçbir zaman kolay olmadı. Bu yüzden ne yazık ki bilimkurgu dergilerinin ömrü de çok uzun sürmedi. 1971’de Antares, Türkiye’nin ilk bilimkurgu dergisi olarak tarihe geçti. Arkasından X-Bilinmeyen, Göktaşı, Atılgan gibi dergiler geldi geçti.

Uzun zamandır aklımda olan bir fikir vardı: Türkiye’de sadece bilimkurgu öykülerinden oluşan bir dergi neden olmasın? Öykü Gazetesi’nin bir tür bilimkurgu versiyonu gibi. Çok başarılı bilimkurgu öyküleri kaleme alan birçok yazar var zaten. Tek eksiklik, biraz aklı gidik birinin (bu ben oluyorum) elini taşının altına koymasıydı. Çünkü ülkemizde dergicilik deli işidir.

Yayıncılığın, hele hele dergi çıkarmanın gittikçe zorlaştığı bir zamanda Roket Bilimkurgu Öykü Dergisi’nin hayata geçmesi için elinden geleni ardına koymayan Plüton Kolektif’e teşekkürlerimi iletmeliyim. Onlarsız bu dergi, sadece bir fikir olarak kalmaya devam ederdi.

- Reklam -

Geri sayım başladı.

İlk roket kalkıyor.

Hazır mısınız?

Roket Bilimkurgu Öykü Dergisi Sayı 1

Roket’in ilk sayısında öyküleri ile yer alan yazarlar:

 • Emre Bozkuş
 • Faruk Korkmaz
 • Fredric Brown (İsmail Yamanol çevirisi)
 • Metin Uçar
 • Orkun Uçar
 • Ruhşen Doğan Nar
 • Ümit Büyükyıldırım

Redaksiyonu Emre Bozkuş’un üstlendiği derginin kapak tasarımı Dilara Dursun’a, sayfa tasarımı ve yayın koordinatörlüğü ise Toprak Şems Tezcan’a ait. 50 sayfadan oluşan ilk sayı Aralık 2022 itibarıyla çıkmış durumda.

Roket Bilimkurgu Öykü Dergisi konseptini nasıl buldunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilir, ayrıca tüm içeriklerimizden anında haberdar olmak adına bizi Google Haberler üzerinden takip edebilirsiniz.

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

14 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for EmrecanDogan EmrecanDogan dedi ki:

  Yolları açık olsun… koleksiyon değeri olan bir sayı oldu.

 2. Avatar for Akuma_Blade Akuma_Blade dedi ki:

  Uyesi oldugum bir grupta, bu yazarlardan birisinin siberzorbalik denebilecek turden bir lincine maruz kaldigimdan alip okumayi düşünmüyorum, yine de yollari acik olsun.

 3. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

  Okuyup bitirmem gereken kitaplar var. Bitirince dergi kontenjanından atamasını yaparız. :slight_smile:

 4. Avatar for doktorant doktorant dedi ki:

  Ülkemizde bilimkurgu dergisi olarak yayın hayatını dijital biçimde sürdüren ve geçen ay 62. sayısını çıkaran Yerli Bilimkurgu Yükseliyor Dergisi de var. Metinde yayın hayatı sonlanan dergilere değinilmiş. Bu da yaşayan dergiler adına ufak bir ekleme olsun.
  Listemdeki bilimkurgu kitapları eridiği gibi dergiyi alıp okuyacağım.
  Ülkemizde bilimkurgu adına atılan her adım önemli. Yayın hayatın hayırlı olsun Roket :vulcan_salute:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

9 cevap daha var.

The Consultant Fragmanı - Amazon Prime Video

Oscar Ödüllü Christoph Waltz’ın Başrolünde Olduğu “The Consultant” Dizisinden Fragman

Personel - Olga Ravn | Haftanın Kitabı #253

Personel – Olga Ravn | Haftanın Kitabı #253