in

Zaman Çarkı Dizisindeki Moiraine Nasıl Olacak?

Zaman Çarkı dizisinin yapımcısı Rafe Judkins, Rosamund Pike’ın âdeta Moiraine karakterini oynamak için yaratıldığını söyledi.

Zaman Çarkı

Bildiğiniz gibi Zaman Çarkı dizisinde oynayacak ilk oyuncu geçtiğimiz günlerde açıklandı. Ve ünlü aktris Rosamund Pike‘ın Moiraine Damodred’i canlandıracağının duyurulması serinin hayranları tarafından büyük bir heyecanla karşılandı. Bununla birlikte bu seçimi sorgulayanlar da yok değildi. Hatta Twitter üzerinde gerçekleştirilen bir soru-cevap etkinliğinde dizinin yapımcısı Rafe Judkins‘e sorularını ve endişelerini yöneltenler bile oldu. Ama Judkins verdiği cevaplarla yüreklere âdeta sular seller serpti.

Örneğin, Rosamund Pike’ın Moiraine Damodred’ten çok daha uzun olduğu yönündeki bir eleştiriye yapımcının verdiği cevap şöyle:

“Benim için en önemli şey bu karakterleri aslına en uygun ve sadık bir şekilde ekrana taşımak. Fiziksel özelliklerinden ziyade rol yapma kabiliyetlerine daha çok önem veriyorum. Çocukken Hugh Jackman’ın Wolverine olarak seçildiğini duyunca çok öfkelendiğimi hatırlıyorum. Çünkü Wolverine’in boyu 1,60 ama Jackman 1,88! Uzun boylu olması benim için karakterin özüne tersti. Ama X-Men’i izlediğimde… Hugh Jackman’in gerçekten de Wolverine olduğuna ikna oldum. O nedenle benim için asıl önemli olan şey oyuncunun canlandırdığı karakteri bütünüyle benimsemesi, fiziksel benzerliği değil. Ayrıca peruklar, boyalar ve ışıklandırmalar sayesinde Zaman Çarkı karakterlerinin ikonik görüşlerini elde etme imkânımız da var.”

Zaman Çarkı Dizisi Yaklaşıyor

Judkins, Moiraine rolü için Oscar ödüllü oyunculardan tutun da dünya çapında meşhur isimlere dek pek çok aktrisle görüştüğünü belirtmiş. Ancak Rosamund Pike ile gerçekleştirdiği ilk telefon görüşmesinin ardından başarılı oyuncunun bu iş için biçilmiş kaftan olduğuna karar vermiş. Pike bu görüşme sırasında Moiraine karakterinin kendisi için ne çok şey ifade ettiğinden ve kitaptaki vazifesinden oldukça heyecanlı bir şekilde söz etmiş. Karakteri ve onu neyin motive ettiğini çok iyi anladığı oldukça açıkmış.

Bir diğer önemli soru da karakterlerin aksanlarının nasıl olacağı yönündeydi. Judkins, Moiraine için Pike’ın kusursuz BBC İngilizcesini kullanmayı amaçladıklarını söylemiş. Dolayısıyla Damodred Evi’nin diğer fertleri de bu şekilde konuşacak. Aynı şekilde, Lan‘ın aksanı da Malkieri için belirleyici olacakmış.

Bildiğiniz gibi, Brandon Sanderson kısa bir süre önce dizinin kitaplardan farklılık göstereceğini ve ilk bölümlerin Moiraine’in etrafında şekilleneceğini söylemişti. O nedenle bu oyuncu seçiminin önemi de iyice artıyor.

Zaman Çarkı dizisinin çekimleri önümüzdeki eylül ayında Prag’da başlayacak.

Oyla!

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

8 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for serotonin serotonin dedi ki:

  Rosamund Pike’da bence adeta bir Aes Sedai suratı var. Kadın soğuk bakıyor :smiley: Ki normalde sinema oyuncusu ama bir dizide oynayacak. Saçları sarı olsa da artık makyaj peruk denen şeyler var halledilir. Sadece biraz uzun ama bence de bu o kadar sorun olmamalı. Seviyorum ve yakıştırdım ben Pike’ı role :slight_smile:

 2. Avatar for cankutpotter cankutpotter dedi ki:

  Zaman Çarkı dizisi konusunda duygularım asansör gibi oldu arkadaş, bir içime su serpiyorlar bir allahım nasıl olacak yahu diye dört dönüyorum kafamın içinde. :joy: Ama genel olarak bu işe çok negatif baktığım söylenemez, sonuçta hepimizin isteği ortaya başarılı bir iş çıkması. Çekimler Eylül’de başlayacağına göre şu birkaç aylık süre zarfında kastla ilgili epey haber duyacağız. Umarım güzel başlar ve öyle devam eder.

 3. Avatar for ali_akfirat ali_akfirat dedi ki:

  Hocam Brandon Sanderson fırtına ışığı arşivi serisinin yazarı. Zaman çarkı dizisinin yapımında rolü mü var acaba ?

 4. Avatar for muaet muaet dedi ki:

  Zaman Çarkı başta olmak üzere fantastik kitaplar üzerine yorumlarını ve incelemelerini takip ettiğim bir youtuber olan Daniel Greene’in, dizide Matrim Couthon’un nasıl işlenmesi gerektiği ile alakalı bir videosu bu. Çok iyi noktalara değiniyor. Özetle şunu diyor, “Ne tipte bir karaktere oynattığınızın önemi yok Mat için ama öyle ince bir karakter ki kötü işlendiği takdirde sıradan bir puşttan farkı kalmayabilir izleyenler için. Bu sebepten aslında mütevazi kişiliğe sahip ve yakınlarına duyduğu sevginin ağır bastığı Mat’in dışarıdan ve içeriden doğru olarak işlenmesi gerektiğini ve belki de işlenmesi en zor karakter olabileceğini,” söylüyor. Bir göz atın isterim.

  https://www.youtube.com/watch?v=WmALNJzkrRk
 5. Avatar for Tnuviel37 Tnuviel37 dedi ki:

  Mat de zor bir karakter. İyi bir oyuncu ve iyi bir senaryo lazım. Ama bence asıl en zor işlenecek karakter Rand. Sebebi de belli zaten. Güç kullanmaya başladıktan sonra yavaş yavaş deliliğin kıyısına gelmesi ve o sıralar aldığı kararlar ile yaptığı şeyler iyi aktarılmaz ise güç sarhoşu, kibirli biri gibi gösterir onu. Bu nedenle öncelikle senaryo ve sonrasında oyuncu ve yönetmenlere çok iş düşüyor.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

3 cevap daha var.

“Kara Panter Kimdir?” Raflarda

3 bin Yıllık Tutankamon Büstü İtirazlara Rağmen Satıldı: Mısır Ayağa Kalktı!