in

Muzır Bulunan Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler’in 3. Cildi Türkiye’den Kadınları Anlatıyor

Ülkemizde muzır ilan edilerek tartışma yaratan eserin 3. cildi, odağına Türkiye’yi aldı. Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler: Türkiye’den 100 Olağanüstü Kadının Masalı geliyor!

Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler 3 Türkiye

Daha önce Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler 1 ve 2 ile Elena Favilli imzası ile okurla buluşmuş; başarılı kadınların ilham veren hikâyeleri okurun karşısına çıkmıştı. İlk eser, geçen sene Türkiye’de “muzır” ilan ederek şaşkınlık yaratmıştı. Şimdi ise Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler 3, Türkiye’den olağanüstü kadınların öykülerine odaklanarak geliyor!

Hep Kitap etiketiyle okurun karşısına çıkan seri, içerisinde pek çok meslekten ilham veren kadının hikâyelerini konu alıyor. Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu ise geçen sene tartışmalı bir karara imza atarak çocukların maneviyatına zarar vereceği gerekçesiyle serinin ilk kitabını muzır ilan etmişti.

Kitapları derleyen İtalyan feminist yazar Elena Favilli ise konuya dair şaşkınlığını dile getirip kadınları dayanışmaya çağırmıştı. Şimdiyse Türkiye’nin “asi kızları” yeni nesillere ilham olmak için sahnedeki yerini alıyor.

Müzeyyen Senar, Nene Hatun, Ayşen Gruda, Leylâ Erbil, Ümmiye Koçak ve Canan Dağdeviren gibi 100 kadının hikâyesini anlatan eser raflardaki yerini almaya hazırlanıyor.

Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler:  Türkiye’den 100 Olağanüstü Kadının Masalı – Ayşegül Gürsel ve Ümran Özbalcı | Arka Kapak Tanıtımı

Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler 3 Türkiye
Doktorlar, öğretmenler, mucitler, sporcular, yazarlar, savaş kahramanları, bilim insanları…

Aralarında Müzeyyen Senar, Nene Hatun, Ayşen Gruda, Leylâ Erbil, Ümmiye Koçak, Canan Dağdeviren gibi isimlerin de olduğu, Türkiye’nin her yerinden, her köşesinden yüz olağanüstü kadın. Kimi toplumsal önyargıları yıkmış, kimi fiziksel engellerin üstesinden gelmiş, birbirinden zeki, birbirinden başarılı kadınlar. Bazıları geçmişin tozlu sayfaları arasından çıkıp geldi, bazıları daha kendi tarihlerini yazmaya yeni başladı. Ortak noktaları belli: Hepsi hayal etti, çalıştı, ne olursa olsun pes etmedi ve başardı.

Onlarca dile çevrilen ilk iki kitabıyla çok satanlar listelerinden inmeyen, kadın erkek her yaştan insanın baş ucunda kendine yer bulan Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler, bu defa Türkiye’den hikâyelerle, farklı mesleklerden ve farklı yaşlarda kadınların başarı öyküleriyle ilham vermeye hazırlanıyor!
Toplamda 224 sayfadan oluşan ve Türkiye’den 100 Olağanüstü Kadının Masalı alt başlığı ile yayımlanan kitap ciltli olarak okurun karşısına çıkacak.

Ayşegül Gürsel ve Ümran Özbalcı tarafından hazırlanan eserin 11 Ekim 2020 tarihinden itibaren raflarda olması planlanıyor.

Muzır neşriyat kararına böyle bir derleme ile cevap verilmesi oldukça heyecanlı. Siz ne dersiniz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

* * *

* Feminist Okuma Önerileri: Dr. Şeyda İpek’ten 10 Kitap Tavsiyesi

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Spider-Man 3 Doctor Strange Benedict Cumberbatch

Spider-Man 3, Benedict Cumberbatch’li Doctor Strange Karakterini İçerecek

Blood of Zeus İncelemesiNetflix Anime

Blood of Zeus Fragmanı: Castlevania Ekibinden Yeni Netflix Animesi