in

Atlantis Efsanesi Üzerine Kapsamlı Bir Çalışmaya Hazır Olun!

Kayıp kıta Atlantis hakkında neler biliyorsunuz? İyi bir rehber kitaba ihtiyacınız var mı? Stephen P. Kershaw imzalı “Atlantis Tarihi” tam size göre olabilir.

Atlantis

İlk olarak Platon’un Timaeus ve Critias kitaplarında bahsettiği kayıp kıta Atlantis hakkında neler biliyorsunuz? Bir efsane mi, yoksa gerçek mi? Belki de sadece düşünsel bir anlatımı somutlaştırılmak için verilen bir örnek? Yüz yıllardır bu tartışmalar sürüyor. Üzerine sayısız kitap yazıldı, film çekildi, oyunlar üretildi. Peki gerçek ne?

Salon Yayınları tarafından dilimize kazandırılan Atlantis Tarihi Rehber Kitabı artık Türkçede. Tarih ve mitoloji alanında pek çok önemli esere imza atmış yazar Stephen P. Kershaw’ın çalışması 3 bölümden oluşuyor. İlk bölümde asıl metinler tartışılıyor, ikincide efsanenin günümüzdeki sunumu ele alınıyor, kapanışta ise bütünü bir araya getiren tamamlayıcı bir bölüm var.

“Atlantis Tarihi Rehber Kitabı”nın Arka Kapağı Şöyle:

Atlantis hikâyesi antik çağlardan gelen en unutulmaz ve esrarengiz masallardan biri olmaya devam ediyor ve hâlâ modern hayal gücünde çok derin bir şekilde yankılanıyor. Ama Atlantis nereden geldi, neye benziyordu ve nereye gitti?

Atlantis ilk olarak Yunan filozof Platon tarafından MÖ 4. yüzyılda yazılan Timaios ve Kritias isimli iki diyalogda tanıtıldı. Büyük düşünür yaşamın, evrenin ve insanlığın kökenleri hakkında felsefe yaparken, ideal bir topluma sahip bir cennet adası olan Atlantis’in nefes kesici bir tanımını ortaya koyar. Ama Atlantisliler yozlaşır ve emperyalist saldırganlar haline gelir: tufan öncesi Atina’ya karşı Atlantisliler savaşır ancak Atina, Atlantis’in kudretli kuvvetlerini püskürtür ve ardından savaşan her iki devleti doğal bir afet yok eder.

Suların altına batan büyük bir imparatorluğa dair Platon’un hikâyesi, Atlantis’in gerçekten var olup olmadığı konusunda binlerce yıldır süren tartışmalara yol açtı. Ama Platon, hikâyesini tarihsel bir anlatı olarak mı yoksa felsefesini açıklamak için bir benzetme olarak mı tasarlamıştı?

Kitap iki ana bölüm artı bir final bölümü şeklinde ayrılmıştır ilk olarak asıl metinlerin özelliklerinin tartışıldığı çeviriler/yorumlar bölümü vardır; ikinci bölümde o zamandan günümüze efsanenin sunumu ele alınmıştır; üçüncü olarak da tümünü bir araya getiren kısa bir tamamlayıcı bölüm vardır.

448 sayfadan oluşan eserin illüstrasyonları Fer Gregory’ye ait. Kitabın çevirmeni Mustafa Deniz Karakılıç. Editörlük koltuğunda ise Yusuf Ziya Aydoğan var. Yazarın bir başka rehber kitabı Yunan Mitolojisi Rehber Kitabı’nın da şu an için ön siparişte olduğunu hatırlatalım.

Eseri okuyanları Kayıp Rıhtım Forum’da kitap hakkında tartışmaya bekliyoruz!


* Kayıp Kıta Mu’nun Akıbeti Yunan Alfabesinde mi Saklı?

Oyla!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Erdal_01 Erdal_01 dedi ki:

    Alakaları yok. Muhtemelen hazır şablondur. Salon Yayınları Konya’da Eğitim Yayınevi diye bir firmanındı sanırım.

Söyleyeceklerin mi var? Kayıp Rıhtım Forum'a gel ve sen de yorum yap!

1 cevap daha var.

Yazarının Kaleminden: Çırak'ın Seçimi

Yazarının Kaleminden: Çırak’ın Seçimi

Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home Kesilmiş Sahneleriyle Yeniden Sinemalara mı Geliyor?