in ,

Bebekler Nereden Gelir Kitabı Muzır Bulundu: TÜBİTAK’ın Çocuk Kitabı Artık +18 Damgalı

Anna Milbourne’un çocuk kitabı Bebekler Nereden Gelir muzır ilan edildi. TÜBİTAK’ın bastığı eser artık 18 yaş üzerine poşet içinde satılabilecek.

Bebekler Nereden Gelir Muzır ilan Edildi Anna Milbourne

Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu çalışmalarını sürdürüyor. Şimdi ise 2013 yılında TÜBİTAK tarafından basılan Anna Milbourne imzalı “Bebekler Nereden Gelir” kitabı muzır bulundu. Çocuk kitabı, artık “küçüklere zararlıdır” damgası ile birlikte bir poşetin içinde satışa çıkacak. Kitap, yalnızca 18 yaş üzeri okurlarca temin edilebilecek.

Aralarında Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler’in de bulunduğu 4 çocuk kitabı daha önce aynı kurul tarafından muzır ilan edilmişti. Elisabeth Brami’nin muzır ilan edilen Kız Çocuk Hakları Bildirgesi kitabı ise toplatılıp çevirmenine dava açılmıştı. Kurul son olarak Buket Uzuner’in 34 yıldır raflarda olan eserini küçüklerin maneviyatı üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte bularak birçok okuru şaşırtmıştı.

Şimdi ise İngiliz yazar Anna Milbourne’un popüler eseri Bebekler Nereden Gelir aynı engele takılıyor. Kitap, Pipkin adlı penguenin bebeklerin nereden geldiğini öğrenme serüvenini konu alıyor. Eser, TÜBİTAK’ın sitesinde 3 yaş + kategorisi altında değerlendiriliyor.

Anna Milbourne’un Çocuk Kitabı “Bebekler Nereden Gelir”e Sansür

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’nun muzır nitelikte bulduğu kitap böylelikle poşet içerisinde bulundurulup “küçüklere zararlıdır” ibaresi ile damgalanacak ve 18 yaşından büyük kişilere satılacak. Karar Beykoz 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından alındı.

Kararda eserin bazı kısımlarının reşit olmayan bireylerin “maneviyatı üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte olduğu” ifade edildi. Bununla birlikte Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kanunu’na göre gerekli kısıtlamaların uygulanacağı belirtildi.

Bebekler Nereden Gelir Muzır Bulundu

Poşet, damga ve +18 yaş sınırı dışında yasa “muzır” ilan edilen eserlerin açık sergilerde ve seyyar bayilerde satılmasını engelliyor. Dükkânların vitrininde yer verilmesinin önüne geçiyor, eserin çeşitli mecralarda reklamının yapılmasını kısıtlıyor. Kitabın herhangi bir şekilde okullara girişi de yasaklanmış oluyor.

Anna Milbourne’un Bebekler Nereden Gelir Kitabı kitabının arka kapağında şu sözler yer alıyordu:
“Pipkin aklına hep çok büyük sorular takılan çok küçük bir penguen. Bu kez bebeklerin nereden geldiğini merak ediyor. Keşif yolculuğunda Pipkin’e eşlik edin ve sevimli mi sevimli hayvan yavrularıyla tanışın..”
Yazarın TÜBİTAK Yayınları etiketi ile Penguen Pipkin’in maceralarının anlatıldığı Deniz Ne Kadar Derin? ve Gökyüzü Ne Kadar Yüksek? gibi eserleri de yayımlanmıştı. Milbourne, TÜBİTAK dışında da Türkçede çocuk edebiyatı yayımlayan pek çok yayınevinin öne çıkardığı bir isim.

Bebekler Nereden Gelir kitabının muzır bulunmasına dair düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Yasaklı Kitaplar: Amerika’da En Çok Yasaklanan 12 Kitap

Kaynak: Sputnik News

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

10 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for fox fox dedi ki:

  Cinselliği tabu haline getirmiş, insan doğasıyla barışmayan bir toplumdan hiçbir halt olmaz. Olmuyor zaten.

 2. Avatar for Leingrad Leingrad dedi ki:

  Hakikaten +18 kitap almaya gidip, siyah poşette ordan bi tanesini alsan. Eve gelsen açınca içinden bu çıksa ne komik olurdu.

 3. Avatar for narpal narpal dedi ki:

  18 yaşına kadar bu konuyu öğrenmeyen bu kitaptan öğrenecekse yazık olur arkadaşa.

 4. Avatar for Akahige Akahige dedi ki:

  Kız Çocuk Hakları Bildirgesi kitabı yasaklanınca forumda çok sert bir tartışma yaşanmıştı. Sonra bazı mesajlar silindi. Çünkü görünürde bir yasaklama sebebi vardı ve bu sebebi bazı kişiler haksız bazı kişiler ise haklı bulmuştu. Bu durumda tartışma çıkma ihtimali yok. Çünkü ortada bir yasaklama sebebi yok. Kitabı kardeşim küçükken ona okumak için almıştık. Bu haberi gördükten sonra bulup herhangi bir yasaklama sebebi var mı diye baktım. Yok. Bazı hayvanlar yumurtadan çıkar bazıları ise annesinin karnında büyür dışında bir mesaj yok. “İnsan bebekleri annelerinin karnında büyür” cümlesi için yasaklamamışlardır umarım.

 5. Avatar for Erato Erato dedi ki:

  Bu tarz kitaplar, ebeveynlerin zorlandığı konularda onlara yardımcı olmak için hazırlanmıyor mu ? :thinking:

  Ne kadar uygunsuz/açık seçik olabilir ki.

  İşin ilginç tarafı, 18 yaşında “Bebekler nereden gelir?” diye sorgulayıp, “Bazı hayvanlar yumurtadan çıkar bazıları ise annesinin karnında büyür.” cevabıyla tüm gerçekleri öğrenebilecekler. Artık “Seni leylekler getirdi” yalanı ortaya çıkmış olacak. (!)

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

5 cevap daha var.

Neden Çocuk Kitapları Okumalıyız - Katherine Rundell

Neden Çocuk Kitapları Okumalıyız: Katherine Rundell, Hayal Gücü Fitilini Nasıl Ateşlediğini Anlatıyor

marvel sinematik evreni

Marvel Sinematik Evreni Daha Az Beyaz Erkek, Daha Çok Çeşitlilik İlkesi ile Şekilleniyor