in

Ben, Efsane Tekrar Türkçe!

Richard Matheson’ın hem bir bilimkurgu klasiği olan hem de korku edebiyatında oldukça önemli bir yere sahip olan “I Am Legend” adlı kitabı tekrar bizlerle!

ben efsaneyim ust
- Reklam -
- Reklam -

Richard Matheson‘ın 1954 yılında yazdığı ve birçok kez sinemaya da uyarlanan, dilimizdeyse 14 yıldır baskısı bulunmayan ünlü kitabı Ben Efsaneyim (I Am Legend) tekrar Türkçeye çevrildi.

Hepimiz vampirizTürk okurlarının bir bilimkurgu ve gotik edebiyat klasiği olan bu kitapla ilk tanışması 1972’de Milliyet Yayınları sayesinde oldu.

I Am Legend, yayınevinin Kara Dizi serisinde 25. kitap olarak Hepimiz Vampiriz adıyla yayınlandı. Kitabın bu ilk baskısını çeviren ise Afif Yesari idi.

- Reklam -

Sonrasında İthaki Yayınları 2003 yılında bizleri mutlu ederek Ben, Efsane! adıyla bu kitabı tekrar basmıştı. İthaki’den çıkan bu ikinci çeviriyse 30 Kasım 2007’de kaybettiğimiz ancak bizlere geride adını tarihe yazdıracak bir kütüphane bırakan Özgen Berkol Doğan‘a aitti. Böyle baktığımızda kitabın iki farklı devirde edebiyat ve bilim kurgu ile iç içe iki üstat tarafından bizlere sunulduğunu görüyoruz.

ben efsane

Yeni bir çeviri ile Artemis Yayınları‘ndan çıkan kitap ise Ben Efsaneyim adıyla bizlerle buluşuyor. Kitabı çeviren Beril T. Uğur hakkında ne yazık ki çok fazla bir bilgimiz yok. Umuyoruz ki tüm bilimkurgu hayranlarının okuması gereken bu klasiğin çevirisi damağımıza yaraşır olmuştur.

Kitabın yeni çıkan bu versiyonunun tanıtım bülteni şöyle:

Dünyadaki son adam yalnız değil.

- Reklam -

“Korkunun hüküm sürdüğü bir dünyada, rüyada bile huzur yok.”
– Richard Matheson.

Korkuyla yaşamaya alışmıştı. Başa çıkamadığı tek şey yalnızlıktı.

ben efsaneyim 1Dünyadaki her erkek, kadın ve çocuk; geceleri ortaya çıkan, kana susamış yaratıklara dönüştü ve hepsi Robert Neville’in peşinde.

Gündüzleri medeniyetin terk edilmiş kalıntıları arasında dolaşan Robert hayatta kalabilmek için yiyecek, kendini ve evini korumak içinse silah ve malzeme arıyor. Bir yandan da kendisi gibi virüs bulaşmamış insanları bulma umudunu koruyor. Geceleri, evinde barikat kurup günün ağarması için dua ediyor.

Ancak Robert’ın bilmediği bir şey var. Virüslü bir gölge her an hata yapmasını bekleyerek karanlıkların arasında onu izliyor. Peki bir insan, yaratıkların dünyasında tek başına ne kadar dayanabilir? Hayatta kalsa bile bu hayat yaşamaya değer mi?

“Yirminci yüzyılın en önemli yazarlarından biri.”
– Ray Bradbury

“Kimse Matheson’ın şiddet yeteneğinin üstüne çıkamaz.”
– Robert Bloch, Psycho’nun yazarı

“Dracula’dan bu yana, ölümsüz varlıklar üzerine yazılan en sürükleyici roman.”
– Dean Koontz

Kitabı almadan önce bizim bir inceleme yazmamızı bekliyor olabilirsiniz. Önünde sonunda sizleri tatmin edecek detaylı bir makaleyle geleceğimize emin olabilirsiniz ancak şu an için kesin bir tarih veremiyoruz.

Bu klasiği gördükleri gibi hemen kapan okurlarımıza ise diyeceğimiz tek şey var: İyi okumalar efendim! 

Burak İpek

Özellikle bilimkurguya ve çizgi romanlara bayılır. Çizgi romanlara girişi Dylan Dog, bilimkurguya aşkı ise Dune serisi ile başladı. 7 yaşından beri bilgisayarla ve elektronik aletlerle iç içe yaşamayı seçerek göbeğini büyüttü. Düşüncelerini başkalarıyla tartışmak adına Kayıp Rıhtım’da yazılar yazıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sen de Kendi Hikâyenin Kahramanısın

Hep Kitap’tan Yazarlık Rehberi: Sen de Kendi Hikâyenin Kahramanısın

star wars ken liu ust

Ken Liu Bir Star Wars Romanı Yazıyor