in

Türk Edebiyatında Hayalet Oğuz’un İzi Araştırma Konusu Oldu: Burası Orası Değil Raflarda

Hayalet Oğuz kimdir? Sorusu güçlü bir cevap bulmaya hazırlanıyor. Kaya Tanış, Burası Orası Değil adlı kitabıyla Türk edebiyatında bir dönem adı bolca anılan Oğuz Alplâçin’in peşine düşüyor.

Burası Orası Değil (Hayalet Oğuz Kitabı) - Kaya Tanış

Kaya Tanış’ın Burası Orası Değil (Hayalet Oğuz Kitabı) raflardaki yerini alıyor. Eser Kırmızı Kedi Yayınevi imzasıyla yayımlanıyor.

Türk edebiyatının bir döneminde ismi sık sık anılan Hayalet Oğuz’un izi, Kaya Tanış tarafından sürülüyor. Eser okura Oğuz Haluk Alplaçin’in kim olduğunu soruyor, bir Tezer Özlü kahramanı mı yoksa 50 Kuşağı edebiyatçılarının bohem bir üyesi mi? Yıllardır konuşulagelen bu konu Hayalet Oğuz Kitabı ile yeni bir perspektif eşliğinde tartışılıyor.

Kurdeşen adlı romanı ve Ari Erk Cetveli adlı öykü kitabı ile okurla buluşan Kaya Tanış, şimdi ise Hayalet Oğuz isminin peşine düşüyor. “Hayalet Oğuz Kimdir?” sorusu kapsamlı bir cevaba kavuşuyor.

Burası Orası Değil (Hayalet Oğuz Kitabı) – Kaya Tanış | Arka Kapak Tanıtımı

Burası Orası Değil (Hayalet Oğuz Kitabı) - Kaya Tanış

Kimdir Oğuz Alplâçin? Tezer Özlü’nün öyküsünde karşımıza çıkan bir kahraman mı, 50 Kuşağı’nın en “bohem” üyesi mi? Büyük bir nihilist mi, Selahattin Hilav’ın taktığı isimle “entelektüel solucan” mı? Evsiz-yersiz-yurtsuz bir anarşist mi, yoksa Diyarbakırlı zengin bir ailenin ferdi mi? Dönemin yazarlarının anılarında yer alan siyah beyaz bir figür mü, eksiklerle dolu hayat hikâyesi anlatıldıkça efsaneleşen renkli bir karakter mi? İğneli sözleriyle karşısındaki insanı sarsan keskin bir çift göz mü, yoksa tanıyan herkesin çok sevdiği bir dost mu? Arkasında tek tük metinler bırakmış bir hevesli mi, yoksa çok çalışkan usta bir çevirmen veya göz ardı edilmiş bir şair/yazar mı? Oğuz Halûk mu, Haluk Oğuz mu? O. A. mı? OHA mı? “O Pera’daki Hayalet” mi? Yoksa sadece aramızdan geçip gitmiş bir Hayalet mi?

Kaya Tanış, yıllara yayılan (belki hâlâ devam eden) bir iz sürmenin neticesinde, Türk kültür-edebiyat sahnesinin en ünlü bohemini –kelimenin gerçek anlamıyla– tüm yönleriyle ortaya koyuyor. Efsanelerden, rivayetlerden arındırıp bir hayaleti bedenine kavuşturuyor.

Burası Orası Değil / Hayalet Oğuz Kitabı’nda Tanış, Oğuz Halûk Alplâçin’in önce hayatında eksik bilinenleri belgeleriyle ortaya koyuyor, daha sonra şiirlerinden öykülerine, yazılarından çevirilerine imza attığı işleri bir araya getiriyor. Burası Orası Değil / Hayalet Oğuz Kitabı buzdağının görünmeyen kısmını gösteriyor.

Toplamda 568 sayfadan oluşan araştırma kitabı Nisan 2021 tarihi itibarıyla raflardaki yerini almış durumda.

Burası Orası Değil (Hayalet Oğuz Kitabı) hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Joss Whedon Gal Gadot Justice League

Joss Whedon’ın Justice League Çekimleri Sırasında Gal Gadot’u Kariyeri ile Tehdit Ettiği Ortaya Çıktı

Star Trek: Picard 2. Sezon Tanıtım Fragmanı Q

Star Trek: Picard 2. Sezon Tanıtım Fragmanı Q’nun Dönüşünü Müjdeledi