in

Edepsiz Madam T: Brezilya Edebiyatının Mistik Kalemi Hilda Hilst İlk Defa Türkçede

Brezilyalı yazar Hilda Hilst imzalı provokatif roman “Edepsiz Madam T” ilk defa Türkçe raflarındaki yerini alıyor.

Edepsiz Madam T - Hilda Hilst

Dedalus Kitap, Türkçede daha önce izine rastlanmayan edebiyat örneklerini dilimize kazandırmaya devam ediyor. Brezilya edebiyatının sıra dışı kalemi Hilda Hilst, “Edepsiz Madam T” adlı eseriyle ilk defa Türkçede.

1930 – 2004 yılları arasında yaşayan Brezilyalı şair, romancı ve oyun yazarı Hilda Hilst; 20. yüzyılda Portekizce yazan en önemli yazarlar arasında gösteriliyor. Hilst, mistisizm, delilik, erotizm gibi temaları eserlerine taşırken etkilendiği yazarlar arasında James Joyce ve Samuel Beckett’i anmadan edemiyor.

Orijinal adı A Obscena Senhora D olan eser ilk olarak 1982 yılında yayımlanmıştı. Bu kitabı 1990’da O Caderno Rosa de Lori Lamby ve 1991’de Cartas de um Sedutor takip etti. Bu üç kitap toplamda Trilogia erótica-pornográfica adlı serinin parçalarını oluşturuyor.

Eserleri Fransızca, İngilizce, İtalyanca ve Almanca gibi pek çok dile kazandırılan Hilda Hilst, artık Türkçe olarak da okurla buluşuyor.

Edepsiz Madam T – Hilda Hilst | Arka Kapak Tanıtımı

Tanrın güvende, Hille, neşelen onu sınırlarında sevmek ve burada çamurda yuvarlanmak ne güzel. Oluyor olmak. Ve unutamamak. Oluyor olmak. Ve artık hatırlamamak. Olmak. Ve kendini kaybetmek. Hareketleri, kelimeleri, adımları tekrar ettim. Bir sürü yüzü çizdim, bazılarına kundum, hangi hisler can verdi sana, Hille, o yüzleri dokunulmuş bulduğunda?

Edepsiz Madam T oldukça provokatif bir roman, bildik anlatıların epey dışında. Olay örgüsü de imla kullanımı da kendine has; yapıbozumcu. Kabul gören kuralları parça parça ederek ilerlerken zamanı, mekânı bulanıklaştırıyor; kendi kelimelerini yaratıyor. Kitabı okurken, ormanda yolunu kaybetmiş biri gibi etrafa tekinsiz bakışlar atmamız bundan.

Hilda Hilst, uzun yıllar akıl hastanesinde kalmış bir yazar. Bir merdiven kovuğunda başlayan, Deleuzecü hayvan-oluşlarla ilerleyen ve çevresini saran karakterlerle hesaplaşmalar barındıran bu romanında okuru yormaktan çekinmiyor.

Brezilya edebiyatının bu sıra dışı yazarını Türkçeye ilk kez kazandırmanın haklı gururuyla…
Edepsiz Madam T - Hilda Hilst

88 sayfadan oluşan eserin çevirmenliğini Serkan Toy üstleniyor. “Edepsiz Madam T” Nisan 2020 tarihinden itibaren dijital kitap satış mağazalarındaki yerini alıyor.

Peki siz bu yazarı daha önce duymuş muydunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.


* Karantina Zamanı Farklı Filmler İsteyenlere: 7 Yerli Kısa Film Önerisi

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Now You See Me 3

Now You See Me 3 Filmi Resmen Geliyor

Hayali Haritalar - Oz - Hazine Adası

Hayali Haritalar: Karantina Günlerinde Düşlere Kaçış Bileti