in

Ejderha Mızrağı Yeni Romanları ile Geliyor

Ejderha Mızrağı yeni romanları ile geliyor. Anlaşmazlıklar çözüldü. Margaret Weis ve Tracy Hickman’dan Dragonlance üçlemesi yolda!

Ejderha Mızrağı Yeni Romanları

Yeni Ejderha Mızrağı romanları için hazırlanın. Wizards of the Coast, Dragonlance’ın yaratıcıları Margaret Weis ve Tracy Hickman ile uzun süren anlaşmazlığı nihayet noktaladı ve sorunlar çözüldü. Seri yeni bir üçleme ile devam ediyor!

İlk defa Güz Alacakaranlığı Ejderhaları ile Dungeons & Dragons’ın hâlâ TSR’a ait olduğu 1984’te macerayı başlatan Margaret Weis ve Tracy Hickman ikilisi, her geçen kitap ile daha da tanınır hale geldiler. Krynn’in fantastik dünyasında geçen seri aynı zamanda başarılı D&D maceraları da ortaya çıkardı.

O günden bu yana seriye ait hem ikilinin hem de farklı isimlerin kaleme aldığı onlarca kitap yayımlandı. Serinin popülerliği film uyarlamalarını da getirdi. Ancak yazarlar ve yayıncı firma Wizards of the Coast arasında yaşanan son anlaşmazlık mahkemeye taşınmak durumunda kaldı.

Geçen yılın ekim ayında Weis ve Hickman, Wizards of the Coast şirketine dava açmıştı. Çift, firma ile yaptıkları sözleşmenin ihlal edildiğini iddia etti ve 10 milyon dolarlık tazminat talep etti. İddiaya göre firma 2018 yılında yazarlara ulaştı ve kendilerinden yeni bir Ejderha Mızrağı üçlemesi yazmaları istendi. Bu durumu kabul eden Weis ve Hickman da çalışmalara başladı. Kitaplardan bir tanesini tamamladılar ve iki tanesini de bu süreçte yazmaya devam ettiler. Ancak sorunlar tam da bu aşamada başladı.

Ejderha Mızrağı Yeni Romanları Alışıldık İsimleri Geri Getirecek

Ejderha Mızrağı Yazarları Margaret Weis Tracy Hickman

Wizards of Coast, yeni Ejderha Mızrağı kitaplarını yazan ikilinin taslaklarını onaylayamayacaklarını belirtti. Üstelik sadece kendi bünyelerinde değil başka herhangi bir firmayla da anlaşamayacaklarını, herhangi bir paylaşım yapamayacaklarını ve kâr elde edemeyeceklerini söyledi. Buna tepki gösteren Weis ve Hickman da haklarını mahkeme yoluyla aramaya başladılar.

Neyse ki Weis ve Hickman’ın temsilcilerinin yaptığı açıklamaya göre, iki taraf hukuki anlaşmazlığı bir çözüm ile noktaladılar. Ancak konuyla ilgili daha fazla ayrıntı paylaşmayacaklarını açıkladılar.

Şimdi Margaret Weis’in de paylaştığı bir Twitter gönderisi ile yeni üçlemenin Penguin Random House çatısı altında bulunan Del Rey Books etiketiyle yayınlanacağı duyuruldu. Resmi olarak açıklanmasa da Dragons of Deceit (Düzenbazlığın Ejderhaları) ve Dragons of Fate (Kaderin Ejderhaları) adlı ilk iki kitabın yazımının tamamlandığı söyleniyor. Yeni kitaplar Ejderha Mızrağı destanının sevilen karakterlerini geri getirirken yeni bir kahramanı da tanıtıyor.

Margaret Weis, paylaştığı gönderide konuyla ilgili “Sevdiğimiz dünyaya geri dönmekten daha mutlu bir şey olamazdı,” diyerek sevincini paylaşıyor.

Serinin ilk kitabının kesin olmasa da 2021 yılı içerisinde çıkması bekleniyor. Yeni serinin Türkçeye kazandırılıp kazandırılmayacağına dair ise şimdilik bir bilgimiz yok.

Peki ya sizler yeni bir Ejderha Mızrağı üçlemesine ne dersiniz? Seriye ait yıllar sonra yeni bir şeyler okumak ister misiniz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Polygon

Oyla!

Hakan Tunç

1988, Darıca. Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

15 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Blackheart Blackheart dedi ki:

  Biz henüz eski kitapların çoğunu okumamışken…
  Umarım bu vesile ile İthaki eski kitapları da basar.

 2. Avatar for Cesur53 Cesur53 dedi ki:

  Henüz çevrilmemiş 150’den fazla kitap varken bu habere sevinebilecek miyim bilemiyorum.:pensive:

 3. Avatar for zafer511 zafer511 dedi ki:

  Umarım ironi yapıyosunuzdur. :slight_smile:

 4. Avatar for NamelessOne NamelessOne dedi ki:

  Türkiye’de gerçekten çok sevildi. Ben biraz geç tanıştım ve popüler dönemlerine yetişemedim ama.

  @zafer511 İroni olamaz bence. :slightly_smiling_face:

 5. Avatar for Elmakurdu23 Elmakurdu23 dedi ki:

  Dragonlance seridi ülkemizde ayrı bir anlam ifade ediyor. Diğer ülkeler sanki bu kadar çok sevmiyor gibi. Sevilse bile ayrı bir anlam ifade etmiyor.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

10 cevap daha var.

Evlerin Evi: Kevin L. Donihe

Evlerin Evi: Kevin L. Donihe’dan Tuhaf ve Ürkütücü Bir Eser

The Formula Robert De Niro John Boyega Netflix

The Formula Filmi, Robert De Niro ve John Boyega ile Geliyor