in

Harita Üzerinde – Kâşifler, Dâhi Haritacılar ve Hiç Var Olmamış Dağlar’ın Keşfi

İngiliz yazar Simon Garfield’ın Harita Üzerinde – Kâşifler, Dâhi Haritacılar ve Hiç Var Olmamış Dağlar eseri Türkçede.

Harita Uzerinde Simon Garfield

İngiliz gazeteci ve yazar Simon Garfield’ın kurgu dışı eseri Harita Üzerinde – Kâşifler, Dâhi Haritacılar ve Hiç Var Olmamış Dağlar raflardaki yerini aldı. Eser Domingo Yayınevi etiketiyle yayımlandı.

1960 yılında doğan ve çoğunlukla kurgu dışı kitaplarıyla tanınan Garfield, Türkçede de daha önce karşımıza çıkmış yazarlardan. Domingo Yayınevi, Simon Garfield’ın Mektup & Yazışmanın Hayli İlginç Tarihi ve Tam Benim Tipim adlı eserlerini dilimize kavuşturmuştu.

Orijinal adı On the Map: Why the World Looks the Way it Does olan eser ilk olarak 2012 yılında yayımlanmış; Andrew Carnegie Medal (2014) ve Waterstones Book of the Year (2012) ödüllerine aday gösterilmişti.

Simon Garfield, “Harita Üzerinde” adlı eserinde haritaların insan doğasındaki keşif, merak, çatışma ve yıkım gibi özelliklerini nasıl yansıttığını anlatıyor.

Harita Üzerinde: Kâşifler, Dâhi Haritacılar ve Hiç Var Olmamış Dağlar | Arka Kapak Tanıtımı

Harita Uzerinde Simon Garfield
Haritalar büyüler bizi. Dünyaya dair bildiklerimizi bir araya getirir, ilerlememizin kaydını tutar, hepsinden ötesi bizim hikâyemizi anlatırlar. Onlarsız bir dünya düşünün: Nasıl yolculuk yapardık? Toprak üstünde nasıl hak iddia ederdik? Ülkeler nereye kadar yayılırdı? Kadınla erkek arabada ne uğruna birbirini yerdi?

Tam Benim Tipim ile yazı karakterleri gibi meraklısına özel duran bir konudan uluslararası çoksatan yaratan Simon Garfield şimdi sihrini haritalar için konuşturuyor. Garfield, kâşif ve filozofların eski dönem eskizlerinden Google Maps ve ötesine varan yolu izleyerek, haritaların insan doğasındaki en iyiyi (keşif ve merak) ve en kötüyü (çatışma ve yıkım) nasıl kusursuz yansıttığını ortaya koyuyor.

Ortaçağın büyüleyici mappa mundilerinden aşılmaz ve hiç var olmamış Kong Dağları’na, Amerika’nın keşfinden Afrika’yı haritalama kâbusuna, kolera ile savaşan kartograflardan kapatıldığı hücrede Dünya’yı haritalamış Venedikli keşişe, dudak uçuklatan kartografik sahtekârlıklardan çevrimiçi harita savaşlarına uzanan onlarca şaşırtıcı öykü, Garfield’ın çok sayıda görselle süslenmiş sürükleyici, tutkulu ve nüktedan anlatımı sayesinde gerçek bir ziyafete dönüşüyor.

“Simon Garfield, yanındayken zamanın nasıl akıp gittiğini fark etmediğiniz bir öğretmen gibi… Muhteşem bir anlatıcı.” – Observer
Toplamda 456 sayfadan oluşan eserin çevirisi Barış Emre Alkım’a ait. Kitabın editörlüğü ise Algan Sezgintüredi tarafından gerçekleştiriliyor. Harita Üzerinde Ekim 2020 tarihi itibarıyla raflardaki yerini aldı.

Peki siz Simon Garfield’ın diğer eserlerini okuma şansı bulmuş muydunuz? Yazarın bu kitabı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

* * *

* Hayali Haritalar: Karantina Günlerinde Düşlere Kaçış Bileti

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Rena Rena dedi ki:

    Ben de Piri Reis’ten bahsediliyor sanmıştım :sweat_smile:

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Supernatural 15. Sezon Finali Jared Padalecki Favori Bölüm

Supernatural 15. Sezon Finali, Jared Padalecki’nin Favori Bölümü Olmuş

Ekofeminist Edebiyat Nedir Ekofeminizm

Ekofeminist Edebiyat Nedir? Düalizm Yıkılınca Doğan Ekofeminizm Hakkında Her Şey