in

Jules Verne Yolculuğu “Buzullar Arasında Bir Kış” ile Devam Ediyor

Jules Verne Türkçedeki macerasına “Buzullar Arasında Bir Kış” adlı kısa romanıyla devam ediyor. Çetin bir deniz yolculuğu okuru bekliyor.

Buzullar Arasında Bir Kış - Jules Verne
- Reklam -
- Reklam -

Bilimkurgunun babası olarak da anılan Fransız yazar Jules Verne eserleri, dilimize farklı çeviriler ve edisyonlarla kazandırılmaya devam ediyor. Yazarın ilk olarak 1855 yılında Musee des familles dergisinde yayımlanmaya başlayan “Buzullar Arasında Bir Kış“, İş Bankası Kültür Yayınları etiketiyle Türkçe raflarına geliyor.

Daha önce Buzlar Arasında Bir Kış: Olağanüstü Yolculuklar 19 adıyla Alfa Kitap’tan çıkan eser, şimdi de İş Bankası’nın Jules Verne külliyatı arasına katılıyor.

Modern Klasikler Dizisi’nin 145. kitabı olarak karşımıza çıkan eserin orijinal adı ise Un Hivernage Dans Les Glaces.

- Reklam -

Buzullar Arasında Bir Kış – Jules Verne | Arka Kapak

Buzullar Arasında Bir Kış - Jules Verne1855 yılında ilk kez Musee des familles dergisinde yayımlanan Buzullar Arasında Bir Kış; okuru Dunkerque’ten dondurucu Grönland’a uzanan, aşk ve dostluk uğruna girişilen heyecan ve gerilim dolu bir maceraya davet ediyor. Bu kısa ama çarpıcı öyküde, büyük macera romanlarının barındırabileceği bütün unsurlar mevcuttur. Çetin bir deniz yolculuğu, zorlu bir arama kurtarma girişimi, düşman bir çevrede, son derece elverişsiz koşullarda hayatta kalma mücadelesi, gemide isyan…

Kaptan Louis Cornbutte, Korkusuz Kız adlı gemiyle çıktığı sefer sırasında, tehlike sinyallerini aldığı bir uskunanın yardımına koşmak üzere iki tayfasıyla birlikte filikayla denize açılmış ve geri dönmemiştir. Korkusuz Kız’ı seferine başladığı Dunkerque’e ikinci kaptanı geri getirir. Louis’nin öldüğüne inanmayan ve kendisi de denizci olan babası Jean Cornbutte, mürettebatı toplayarak oğlunu aramak üzere yeniden denize açılır.
Henüz ön siparişte olan eserin 10 Mart 2020 tarihinden itibaren raflardaki yerini de alması bekleniyor.

96 sayfalık kitabın çevirisini daha önce yine Jules Verne çevirileriyle (Zacharius Usta ve Doktor Ox’un Deneyi) tanıdığımız Alev Özgüner üstleniyor. Eserin editör koltuğunda ise Gamze Varım oturuyor.

- Reklam -

Jules Verne aynı zamanda Denizler Altında Yirmi Bin Fersah, Dünyanın Merkezine Yolculuk ve Seksen Günde Devr-i Alem gibi pek çok kültleşmiş kitabın yazarı.

Yayınevinin Modern Klasikler Dizisi’nde yayımlanan diğer kitaplara BURADAN göz atabilirsiniz. Buzullar Arasında Bir Kış, İş Bankası Kültür Yayınları’nın bu dizide bastığı 7. Jules Verne kitabı.

Yazara ve yayımlanan eserine dair görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşmayı unutmayın.


* Jules Verne Hakkında Bilmiyor Olabileceğiniz 15 İlginç Bilgi

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Yazarının Kaleminden: Franz Kafka ve Sinema

Yazarının Kaleminden: Franz Kafka ve Sinema – Mehmet Öztürk

Disney Beauty and The Beast (Güzel ve Çirkin) dizi

Beauty and The Beast Öncesi, Disney+ Dizisi Olacak