in ,

Kendiliğinden Evrilen Kozmos: Steven M. Rosen, Felsefe ile Evrenin Evrimini Buluşturuyor

Steven M. Rosen’ın disiplinlerarası eseri Kendiliğinden Evrilen Kozmos, Alfa kitap etiketi ile Türkçedeki yerini alıyor.

Kendiliğinden Evrilen Kozmos - Steven M. Rosen

Kanadalı filozof ve psikolog Steven M. Rosen’ın “Kendiliğinden Evrilen Kozmos” adlı kitabı Alfa Kitap etiketi ile dilimize kazandırıldı.

1970 yılından 2000’e kadar College of Staten Island of the City University of New York’ta psikoloji ve felsefe dersleri veren Steven M. Rosen Türkçedeki yerini alıyor. Tam adı “Kendiliğinden Evrilen Kozmos: Doğanın Çeşitlilikte-Birliğine Fenomenolojik Bir Yaklaşım” olan eser orijinal dilinde ilk olarak 2008 yılında yayımlandı.

The Self-Evolving Cosmos: A Phenomenological Approach to Nature’s Unity-In-Diversity adı ile okurlarla buluşan kitap bilim ve felsefeyi bir araya getirip yeni çözümler üreten bir fiziği işaret ediyor.

Kendiliğinden Evrilen Kozmos – Steven M. Rosen | Arka Kapak Tanıtımı

Kendiliğinden Evrilen Kozmos, çağdaş teorik fiziğin, bilimsel ilerlemenin kritik bir şekilde Kartezyen felsefenin duruşundan özne-nesne ayrımını aşan fenomenolojik bir duruşa doğru kaydığını gösteriyor. Yazar fenomenolojik felsefenin fikirleri ve çıkarımlarını geniş bir şekilde incelemekte ve pozitivist felsefeyle karşılaştırmakta. Rosen, fenomenolojide, katılımcıların gelişen bir yaşam dünyasında, yaşanmış bir deneyimin dinamik bağlamı olan hermeneutik etkileşimlerinden kaynaklanan bir anlam görüyor. Fenomenolojik fizikte, bilim yapmak ile felsefe yapmanın ortak bir çaba olduğunu vurgulayarak, bilim ve felsefenin kaynaşmasının, süregiden sorunlara yeni çözümler sunan yeni bir fiziğe yol açtığını gösteriyor.

“Kendiliğinden Evrilen Kozmos disiplinlerarası harika bir çalışma; Hermann Weyl ile Edmund Husserl’in ortak bir kozmoloji oluşturmalarını andırıyor. Kuantum fiziği ve kozmolojinin felsefe olmadan yapılamayacağını gösteriyor.” – Patrick A Heelan, Georgetown Üniversitesi

“Bu kitap çok derin bir okuma içeriyor. Rosen’ın olağanüstü üslubu zor meseleleri berraklaştırıyor.” – The Journal of Mind and Behavior

“Evrenin evriminin en zor problemleri ile felsefeyi buluşturan bir kitap.” – Zentralblatt MATH
Kendiliğinden Evrilen Kozmos - Steven M. Rosen

Alfa Kitap’ın Bilim dizisi kapsamında okurların karşısına çıkan bu kurgu dışı eser Alper Hayreter tarafından Türkçeye kazandırılıyor. 320 sayfalık kitabın kapak tasarımı Füsun Turcan Elmasoğlu’na ait. Eser raflardaki yerini almaya başladı.

Peki siz bu disiplinlerarası kitabı nasıl buldunuz? Steven M. Rosen daha önce tanıştığınız bir isim mi? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Güneş’in En Yakın Fotoğrafları Paylaşıldı

Oyla!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Usagi Yojimbo netflix dizisi

Usagi Yojimbo, Netflix Animasyon Dizisi Oluyor

Chucky Dizi Fragmanı

Chucky Dizi Fragmanı: Kâbus Geri Dönüyor