in

Kent: Clifford D. Simak’ın Ödüllü Bilimkurgu Öyküleri Yeniden Bizlerle

Uluslararası Fantazi Ödülü, Hugo ve Nebula gibi ödüllere sahip olan Clifford D. Simak’ın Kent kitabı Bilimkurgu Klasikleri kapsamında yayımlandı.

Kent - Clifford D. Simak

Clifford D. Simak imzalı ödüllü bilimkurgu türündeki öykü kitabı “Kent” yeni baskısı ile bir kez daha Türkçede. İthaki Yayınları, daha önce de bizlerle buluşturduğu eseri Bilimkurgu Klasikleri kapsamında yeniden raflara konuk ediyor.

Amerikalı bilimkurgu ve korku yazarı Clifford D. Simak, 1904 yılında dünyaya geldi. Üç Hugo Ödülü ve bir Nebula Ödülü alan yazar, Bram Stoker ödülüne de layık görüldü.

Way Station, The Goblin Reservation, Time and Again, All Flesh is Grass, A Choice of Gods gibi pek çok esere sahip olan Simak, ilk olarak 1952 yılında yayınlanan City (Kent) kitabı ile adından oldukça söz ettirdi.

Eser, daha önce 2003 yılında yine İthaki Yayınları etiketi ile Türkçeye gelmişti. Şimdi ise Bilimkurgu Klasikleri dizisinin 54. kitabı olarak karşımıza çıkıyor. Eserin çevirisi, eski baskıda olduğu gibi Kemal Baran Özbek’e ait.

Kent – Clifford D. Simak | Arka Kapak Tanıtımı

Kent - Clifford D. Simak
“Bilimkurgu okumak demek Simak okumak demektir. Simak’ın öykülerini sevmeyenler, bilimkurgu sevdiklerini söyleyemezler.” – Robert A. Heinlein

Uluslararası Fantazi Ödülü

“Ateşler gürleyip rüzgâr kuzeyden estiğinde köpeklerin anlattığı öykülerdir bunlar…”

Onu diğer birçok bilimkurgu yazarından ayıran pastoral, nazik bir üsluba sahip olan Clifford D. Simak, bilimkurgunun altın çağının ürettiği ilk üstatlardan biri. Simak’ın en şöhretli kitaplarından olan ve birbirine bağlı öykülerden oluşan Kent ise yazarın fikir dünyasını en kapsamlı şekilde ortaya koyan eseri.

Milyonlarca yıl gelecekte, Köpek toplumu, İnsan denen mitolojik bir yaratık hakkındaki öykülere sahiptir. Köpekler, robot hizmetkârlarıyla beraber doğayla iç içe, barışçıl bir hayat sürmektedir. Kent ve savaş gibi şeyleri akla hayale sığmaz kavramlar olarak görürler. İnsanlar, birer masal kahramanıdır onlar için.

Ucuz atom enerjisi yaygınlaşmış, topraksız tarım geleneksel tarımın yerini almış, herkesin sahip olabileceği kişisel helikopter ve uçaklar sayesinde uzak mesafe diye bir şey kalmamıştır. İnsanların toplu halde yaşamasını gerektiren tüm unsurlar ortadan kalktığından kentler boşalmaya başlamıştır.

Önündeki engelleri bir bir yıkan İnsanlık, yeni ufuklara açılmaya hazırdır artık. Tüm bu gelişmelerin merkezinde ise insanlık tarihinde kilit bir rol oynayacak Webster ailesi bulunmaktadır. Webster ailesinin bireylerinin hikâyeleri, çok uzun bir zaman boyunca anlatılmaya devam edecektir.

Kent, geleceğin efsanelere dönüşmüş hali.
Editörlüğünü Alican Saygı Ortanca’nın üstlendiği eserin redaksiyonu Ömer Ezer’e, yayına hazırlığı Emre Aygün’e ait. 320 sayfadan oluşan öykü kitabı raflardaki yerini aldı.

Peki siz Clifford D. Simak ile tanışma fırsatı bulmuş muydunuz? Kent kitabı hakkında neler düşünüyorsunuz? Favori öykünüz hangisi? Düşüncelerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

* * *

* Later: Stephen King Yeni Romanı ile Geliyor

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Captain Marvel 2 yönetmen

Captain Marvel 2 Yönetmenini Buldu

zynga rollic games

Zynga, Türk Oyun Şirketi Rollic Games’i 168 Milyon Dolara Satın Aldı