in

Kütüphane Şehri Projesi Konya’da: Apartmanlar Kütüphaneye Dönüşüyor

Kütüphane Şehri Projesi rotasını Konya’ya çeviriyor. OKUYAY Platformu’nun projesiyle şehrin apartmanları, çocuklar için birer kütüphaneye dönüşecek.

Kütüphane Şehri Konya

Türkiye Yayıncılar Birliği’nin önderliğinde yürütülen ve Türkiye’de okuma kültürü hakkında hazırlanan en kapsamlı çalışmalardan birisi olan OKUYAY Platformu’nun (Okuma Kültürünü Yaygınlaştırma Platformu) yeni çalışması yoluna devam ediyor. Kütüphane Şehri Projesi, Ankara’nın ardından Konya’da da yürürlüğe giriyor.

Kütüphane Şehri Projesi kapsamında Konya’da apartmanlar, birer kütüphane işlevi görecek takviyelerle geliştiriliyor.

Proje, okuma kültürünü mahalle kültürüyle birleştirmeyi hedefliyor. Apartman sakinlerinin birlikte başvurabileceği proje kapsamında, her bir daire bir kitap, her bir kat bir raf ve her bir apartman bir kitaplığa dönüştürülüyor. Böylece apartmanın yekün olarak bir kütüphaneye dönüştürülmesi hedefleniyor.

OKUYAY Platformu’nun Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı’ndan hibe de almayı da başaran projesi, hem yerel hem ulusal ölçekte ilgi görmeyi sürdürüyor. Kütüphane Şehri: Ankara Projesi sonrasında ise yeni hedef olarak Konya belirlendi.

Kütüphane Şehri Projesi, Konya’daki Çocuklara Okuma Kültürü Kazandırmayı Hedefliyor

Ekim ayı boyunca hazırlıkları sürecek olan proje, kasım ayı ile birlikte uygulamaya konacak. Konyalı yazarlar, çizerler ve yayınevlerinin de etkin rol oynayacağı çalışmada ilk adım olarak Kütüphane Şehri Kur oyunu ile çocuk okurlar hedeflenecek.

Çocuklara bilmedikleri kelimeleri biriktirebilecekleri bir koleksiyon, okudukları kitapları not alabilecekleri bir çizelge ve okuma kavramı ile çeşitli açılardan ilişki kurmalarını sağlayacak 21 günlük bir yönerge tablosu sağlayan posterler dağıtılacak.

600 çocukla buluşmayı hedefleyen projede, Okuma Kültürü Seminerleri ve yazar-okur atölyeleri de düzenlenecek. Konya şehrinin sokakları da çocuk kitapları ile yeni bir soluk kazanacak. Projeye dahil olan anılar ise sosyal medyada #kütüphaneşehrikonya ve #kutupanne etiketleri altında buluşacak.

Kütüphane Şehri Projesi’ne katılmak isteyen herkes Instagram’da yer alan kutupanne hesabındaki formu doldurarak etkinliğe kaydını yaptırabilir ve detaylı bilgi alabilir.

Okuma kültürünü geliştirmeyi ve yaygınlaştırmayı hedefleyen Kütüphane Şehri Projesi toplamda iki yıl sürecek ve birçok şehirde çalışmalar düzenleyecek.

OKUYAY Platformu’nun düzenlediği bu proje hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Ankara’daki etkinliğe katılma fırsatınız olmuş muydu? Sizce okuma kültürünü yaygınlaştırmak için başka ne gibi çözümler üretilebilir? Düşüncelerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

* * *

* Türkiye’deki Halk Kütüphanelerinin Sayısı Belli Oldu

Oyla!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

The Haunting of Bly Manor İncelemesi

The Haunting of Bly Manor İncelemesi: “Ziyadesiyle Harikulade”

Raised by Wolves 2. Sezon

HBO Max Abone Sayısı 8.5 Milyonu Geçti