Londra Nehirleri

Neal Stephenson’dan Dünyanın Sistemi Raflarda

Barok Döngü Üçlemesi'nin üçüncü adımı Dünyanın Sistemi raflardaki yerini aldı. Neal Stephenson imzalı seri, tarih ve bilimkurguyu bir araya getiriyor.

Amerikalı roman ve makale yazarı Neal Stephenson spekülatif kurgularıyla adından sıkça söz ettirirken onlarca yıllık kariyerine on beş roman, bilimsel makaleler, kısa öyküler sığdırdı. Stephenson siberpunk, post-siberpunk, bilimkurgu, tarihsel kurgu gibi türlerde eserler verdi. Yazdıkylarıyla Hugo, Locus, Prometheus ve Arthur C. Clarke gibi prestijli ödüllere layık bulundu.

Barok Döngü Üçlemesi’nin ilk kitabı Civa (Quicksilver, 2003) bin sayfayı aşan hacimli bir eser. Çok çeşitli karakterlere sahip olan roman Arthur C. Clarke Ödülü’ne layık görüşmüş ve Locus Ödülü’ne aday olmuştu. Üçleme’nin ikinci adımı olan Karışıklık (The Confusion, 2004) ise Locus Ödülü’nü kazandı. Serinin üçüncü ve son kitabı olan Dünyanın Sisteminin orijinal adı ise System of the World. İngilizce baskısını 2004 yılında yapan Dünyanın Sistemi ise Locus ve Prometheus ödüllerini almış ve Clarke Ödülü’ne de ayak göstermiştir.

Dünyanın Sistemi 15 Yıl Sonra Türkçede

İlk baskısı orijinal dilinde Eylül 2004’te yayımlanan Dünyanın Sistemi, Amerika’daki başarısından sonra Türkçeye kazandırılması 15 yıl sürdü.

Barok Döngü Üçlemesi serisi toplamda üç cilt. Bu üç cilt de içlerinde sekiz kitap barındırıyor. Neal Stephenson imzalı serinin ilk kitabı olan Civa, üç kitaptan oluşuyor. İkinci kitap olan Karışıklık iki, Dünyanın Sistemi ise üç kitabın birleştirilmiş halinden oluşuyor.

Dünyanın Sistemi’nin hikâyesi Avrupa, Afrika, Asya ve Orta Amerika’da 17. yüzyıl sonlarında ve 18. yüzyıl başlarında Avrupa’daki siyasi ve dini tarihsel olayları ele alıyor.

Alfa Yayınları aracılığıyla yayınlanan Dünyanın Sistemi 992 sayfadan oluşuyor. Turgut Berkes çevirisiyle dilimize kazandırılan eser Sibel Hacıoğlu editörlüğünde, Andan Elmasoğlu’nun kapak tasarımıyla okuyucunun beğenisine sunuldu.

GÖZ ATIN  Hugo Ödülleri 2016 Kazananları Açıklandı!

Son Savaş
Eylül 1994’te Ankara’da doğdum. İzmir’de büyüdüm. İstanbul'da yaşıyorum. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Anabilim Dalında doktora yapmaktayım. Öykü yazıyorum. İki kişi olarak CosmicZion Zine (czz) adlı fantastik edebiyat, uzay ve mitoloji fanzinini çıkartmaktayız.

Neal Stephenson’dan Dünyanın Sistemi Raflarda

Barok Döngü Üçlemesi’nin üçüncü adımı Dünyanın Sistemi raflardaki yerini aldı. Neal Stephenson imzalı seri, tarih ve bilimkurguyu bir araya getiriyor.

Başa dönün