in , ,

Firdevsî’nin İran Efsanelerini İşleyen Destanı “Şehnâme”den Bir Kesit, Açık Artırmaya Çıkıyor

Şehnâme destanından bir minyatür, açık artırmayla satışa çıkarılmaya hazırlanıyor. Müzayedede değer bulacak parça, 16. yüzyılda Şah Tahmasb için hazırlanmıştı.

sehname minyatur
- Reklam -
- Reklam -

Şehnâme destanında yer bulan bir minyatür, ünlü müzayede evi Sotheby’s’te açık artırmayla satışa çıkarılıyor.

Şah Tahmasb’ın 2. Selim’e hediye ettiği Şehnâme’den bir sayfalık bir minyatür önümüzdeki ay açık artırma ile satışa sunulacak. Sotheby’s’e göre var olan en iyi resimli el yazmalarından biri olan Şehnâme’ye ait bu parçanın 4 ila 6 milyon sterline alıcı bulması bekleniyor.

Şehnâme, İranlı şair Firdevsî tarafından kaleme alınmış bir manzum destan. 50.000’den fazla beyitten meydana gelen eser için Firdevsî 33 yıl uğraşmış, İran coğrafyasındaki destanları derleyip Şehnâme’yi yazmıştı.

- Reklam -

Satılacak parça, 16. yüzyılda Şah Tahmasb için hazırlanmıştı. 20 yılı aşan bir süre boyunca zamanının en iyi sanatçıları bu eseri resimlemekle meşgul oldu.

Sotheby’s İslam ve Hint Sanatı Bölümü’nün başkanı Benedict Carter, Şah Tahmasb’a hediye edilen yazmanın, destanın en iyi versiyonu olduğunu çünkü kraliyet atölyesindeki en değerli sanatçılar tarafından üretildiğini ve muazzam bir sanat anlayışı içerdiğini söylüyor. Carter’a göre bu eser “eşsiz bir başyapıt” ve Avrupa kültür sahasında üretilmiş bir eşi ancak tüm Rönesans sanatçılarının bir hükümdar için topluca resmettikleri bir elyazmasının var olmasıyla mümkün olabilirdi.

şehname minyatür açık artırma

Şah Tahmasb’ın Şehnâme’si, kahraman Rüstem’in, adı Farsça yıldırım anlamına gelen çok sevdiği atı Rakhsh’ı kurtarmasını gösteriyor. Bu yapıt, kuşağının en iyilerinden biri olan ve bu yazmada kendisi de çalışan İranlı ressamların en büyüklerinden Sultan Muhammed’in oğlu Mirza Ali tarafından resimlenmişti.

Şehnâme Minyatürü 26 Ekim’de Açık Artırmaya Çıkacak

Carter, görsellerin kağıdın sınırlarını aşan yapısından yola çıkarak “devasa boyutlardaki detaylar arasında kaybolma”nın mümkün olduğunu dile getiriyor.

- Reklam -

Şah Tahmasb el yazması üzerine çalışmalar İran Safevi hanedanının kurucusu Şah İsmail döneminde başlamış; o öldüğünde, o zamanlar daha çocuk olan oğlu Şah Tahmasp tarafından devam ettirilmişti. Yapıt, tamamlandığında diplomatik bir hediye olarak Osmanlı Sultanı II. Selim’e verilirken yazmanın sonraki sahibi ise onu nasıl elde ettiği bilinmeyen Rotschild Ailesi olmuştu.

şehname minyatür firdevsi

İslami eserler için ödenen miktarlar arasında rekor miktar aynı eserden bir diğer minyatüre ait. Rekor fiyata satılan sayfa 2011’de 7.4 milyon sterline alıcı bulmuştu ve şu an Kanada’daki Aga Khan Müzesi’nde sergileniyor. 1958’de kitabı satın alan Amerikalı koleksiyoncu Arthur A. Hougton Jr. bu anıtsal başyapıtı parçalara ayırıp 78 sayfasını başkanı olduğu New York Metropolitan Müzesi’ne bağışlamış, geri kalanını piyasada satışa çıkarmıştı. Yapıta ait parçaların birden fazla müzeye dağılmış durumda olduğu biliniyor.

Minyatür, 26 Ekim günü Sotheby’s İslam Dünyası ve Hint Sanatları satışı sırasında açık artırmaya çıkarılacak.

Söz konusu açık artırma konusunda sizler neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: The Guardian

M. Yusuf Kaba

2002 yılında İstanbul'da doğdum. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğrenim hayatıma devam ediyorum. İlgi alanlarım arasında kitaplar, animasyon yapımları ve oyunlar yer alıyor. Aynı zamanda amatör olarak fotoğrafçılıkla uğraşıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

James Cameron Avatar 2 senaryosu

James Cameron, Üzerinde Bir Yıl Çalıştığı “Avatar 2” Senaryosundan Neden Vazgeçtiğini Açıkladı

Hellbound 2. sezon onayı

Hellbound’un 2. Sezonu Resmen Geliyor: Netflix Popüler Kore Dizisine Devam Dedi