in

Usta İllüstratör Shaun Tan, Bu Defa Öyküleriyle Bizlerle: “Taşradan Öyküler”

Oscar, Hugo ve ALMA ödüllü yaşayan usta Shaun Tan, bu defa çizimlerinin gücüne kaleminin gücünü de katıyor.

Shaun Tan yaşayan bir efsane. Her ne kadar onu başlıkta “illüstratör” olarak tanıtmış olsak da, kendisi bununla kalan bir isim değil. O aynı zamanda bir yazar ve film yapıcısı. Oscar Ödülü bile var! Hugo Ödülü ve ALMA da cabası.

Avustralyalı sanatçıya biz Türk okurlar da uzak hiç mi hiç uzak değiliz. Muazzam, insanın ağzını açık bırakan çizimler ve aynı oranda hayal gücüyle dolu, tek bir kelime bile barındırmayan sessiz ama güçlü bir göçmenlik hikayesi olan Uzak; iki kardeşin yaz tatilini bir çocuğun zihninden çıkacak türden renkli biçimde anlatan Asla Neden Diye Sorma; animasyon uyarlamasının ona Oscar’ı getirdiği Kayıp Şey; son olarak sürreal ve karanlık bir öykü olan Kızıl Ağaç.

Hatırlarsanız Uzak için bir video incelememiz olmuştu. Kendisine olan hayranlığımız oldukça derin. Ama şimdi, onun çizimlerinin gücünde olduğu kadar yazarlığından da daha fazla tatma vakti! Çünkü Tudem Yayın Grubu‘nun alt markalarından biri olan Desen Yayınları, Shaun Tan kitaplığını genişletmeye karar verdi. Daha önce Uzak ve Asla Neden Diya Sorma‘yı basan yayınevi, bu defa ustanın hem öykülerini, hem de kendi öykülerini süslediği çizimlerini barındıran Taşradan Öyküler‘i bizlerle buluşturdu.

Lafı fazlaca uzattık. Bu güzide eserin tanıtım metni şöyle:
“Doğrusu size ne kadar çok şey anlatırsam aslında o kadar az anlayacaksınız. Hayattaki bazı şeyler böyledir. Kendi başınıza çözmeniz gerekir…”

Sokağımızın sonundaki boş arsada yaşayan su bufalosunu hatırlıyor musun?
Peki ya, dalgıç kıyafetiyle sokakta gezinen o adamı?
Köpeklerin gecenin bir yarısı neden havladığını biliyor musun?
Ya da kimsenin okumadığı şiirlere ne olduğunu?

Uzak ve Asla Neden Diye Sorma kitaplarından tanıdığımız Oscar ve ALMA ödüllü Avustralyalı sanatçı Shaun Tan, on beş öykünün yer aldığı Taşradan Öyküler’de gündelik yaşamın ayrıntılarını, varoluşumuzun nadide ve tuhaf yönlerini, yer yer büyülü gerçekçiliğe yaklaşan bir dil ve ince bir mizah anlayışıyla ele alıyor.

Öykülere, sanatçının muazzam düş gücüne dair ipuçları sunan, farklı tekniklerdeki çizimleri eşlik ediyor. Tan, ilk kez ressam kişiliğinin yanı sıra edebi kişiliğinden de bahsettirmeyi başarıyor.

Haritanın bittiği yerde sahiden dünyanın sona erip ermediğini keşfetmeye çalışan iki kardeşin çıktığı keşif yolculuğu, öğrenci değişim programıyla farklı bir kültüre konuk olan, uzaylıdan hallice, sevimli misafir Eric, denizden oldukça uzak bir bahçenin ortasında beliriveren dev deniz hayvanı… İnsanların arka bahçelerine devlet tarafından yerleştirilen balistik füzelerin, yine insanlar tarafından çiçek saksılarına, köpek kulübelerine ve hatta pizza fırınına dönüştürülüşü… Yabancı bir yerde yabancı olma durumu…

İçindeki meraklı çocuğu uyanık tutarak yeryüzündeki her türlü tuhaflığı kendine has bir incelikle açığa çıkaran Shaun Tan, insana ait hallere, gündelik hayata ve onun getirdiği binbir çeşit duruma odaklanıyor.

“Hayran olmaktan kendinizi alamayacaksınız… Shaun Tan’in bu eseri çocuksu bir merak ve insana ilişkin samimiyetle dolup taşıyor.”
New York Times
Çevirmen koltuğunda, başarılı çevirileriyle tanıdığımız Şirin Etik oturuyor. Ne mutlu, içimiz çok rahatladı. Editörse bir başka güvendiğimiz isim olan Ayşegül Utku Günaydın. Kitabı yeterince merak etmiyormuşuz gibi, bir de emin ellerde bize ulaşacak olması da ayrı bir mutluluk kaynağı oldu.

Son olarak, çevirmen Şirin Etik’in bu kitap için hazırladığı bir Çevirmenin Çemberi yazısı olduğunu da buraya not düşelim. Birkaç güne çevirmeninden kitabı ve çeviri esnasında yaşadıklarını öğreneceğiz. Bizden söylemesi.

Hazal Çamur

2009 yılında Kayıp Rıhtım'a elimi verdim, sonra da ruhumu kaptırdım. Bu yolun devamında çeşitli gazetelerin kitap eklerinde kitap incelemelerim, TRT Radyo 1'de canlı yayın konuğu olarak katılıp kurgu edebiyatını anlattığım 2 yayın, 5 yıldır süren Kahramanın Yol Türküsü adlı kendi edebiyat temalı radyo yayınım, kitap inceleme videoları serim Kayıp Rıhtım İnceliyor ve bir de bonus olarak Oyungezer Dergisi'nin kültür sanat sayfalarında düzenli yazarlığım oldu. Tüm bunların yanı sıra, gerçek hayatın sıkıcılığında, bir bilgisayar mühendisi olarak yaşıyorum. Ama biz ona Clark Kent kimliğim diyelim.

3 Yorum

Yorum Yap
  1. Shaun Tan’ı pek severim. Bu kitabını da okumak istedim ancak etiket fiyatı 40 lira, biraz fazla değil mi? Ayrıca, iki yıl önce alıp okumuş olduğum Asla Neden Diye Sorma’nın etiket fiyatı da 25 liradan 38’e çıkmış. Bu fiyat artışı hangi sebeptendir acaba?

    • Shaun Tan’ı ben de çok seviyorum. Uzak’a bayılmıştım 🙂 Fiyatlardaki bu artış çok büyük bir ihtimalle döviz kurunun aşırı yüksekliğinden kaynaklanıyor. Telifler dolar ve euro üzeriden alınıyor ne de olsa. Son zamanlarda basılan kitaplarda da fiyat artışı var, fark etmişsinizdir. Neyse ki internetten almak gibi bir seçeneğimiz daha var 🙂

      • Cevabınız için çok teşekkür ederim sayın Tatari 🙂 Ben de benzer şekilde düşünmüştüm ancak yayınevinin birçok kitabını inceledikten sonra özellikle çok satan kitaplarında bu denli fiyat artışına gidildiğini gördüm. Bu sebeple de emin olamadım…
        D&R’ın günlük %50 indirim kampanyasında bu kitapları da görsek ne hoş olur ^_^

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

FanzineIST Zine Fest Of Istanbul 2017, 21 Nisan’da Başlıyor

Fahrenheit 451 Filmi Yolda!