in

Ülkü Tamer, Tarihte Yaşanmamış Olaylar’ın Kaydını Tuttuğu Mizahi Kitabı ile Tekrar Raflarda

Ülkü Tamer imzalı Tarihte Yaşanmamış Olaylar yeniden okurla buluşuyor. İkinci Yeni’nin önemli şairi, öykü türündeki mahirliğini de ortaya koyuyor.

Tarihte Yaşanmamış Olaylar - Ülkü Tamer

Ülkü Tamer eserleri Ketebe Yayınları çatısı altında bir araya gelmeye devam ediyor. Yazarın öykü türündeki eseri Tarihte Yaşanmamış Olaylar da yeni baskısı ile raflardaki yerini aldı.

İkinci Yeni Şiiri’nin önemli şairlerinden olan Ülkü Tamer, şiirin yanı sıra, öykü, anı ve çeviri türlerinde de eserler vermişti. 1937 yılında Gaziantep’te dünyaya gelen ve 2018’de aramızdan ayrılan Tamer’in eserleri bir süredir Ketebe imzası ile yeniden yayımlanıyor.

Şiirleri Ahmet Kaya ve Zülfü Livaneli gibi sanatçılara ilham olan Tamer; öyküleri ile de ayrı bir kapıyı aralıyor. Yazarın Alleben Öyküleri kitabı 1991 tarihinde Yunus Nadi Öykü Armağanı’na layık görülmüştü. Farklı bir bakış açısı ile kaleme alınan Tarihte Yaşanmamış Olaylar ise ilk olarak 2014 yılında Can Yayınları tarafından yayımlandı.

Ülkü Tamer, kitapta yer alan öykülerin öncesinde okura şu uyarıda bulunuyor:

“Bu kitapta okuyacaklarınızın tümü uydurmadır. Düzmecedir. Palavradır. Adlar da, tarihler de, olaylar da gerçek değildir. Düş ürünüdür. Sondaki kaynakça bile.”

Toplamda 10 hikâyeden oluşan eserin çıkış noktasını Tamer şöyle aktarıyor:

“Tarihle ilgili öylesine ’inanılmaz’ yapıtlarla karşılaştım ki yabancı bir takma adla benzer şeyler yazmak geldi içimden. ’Parodi’ demiyorum, zaten parodi gibiydi onlar. İkisini yazıp öyle yayımladıktan sonra bu uğraşın beni keyiflendirdiğini gördüm. Kendi adımla sürdürmeyi istedim.”

Tarihte Yaşanmamış Olaylar – Ülkü Tamer | Arka Kapak Tanıtımı

Tarihte Yaşanmamış Olaylar - Ülkü Tamer

Portekizliler, ateş saçan sopalarla yola çıkınca eski Mısır’ın piramitlerini aydınlatıyor güneş. Kızılderililer, büyüleyici düşler görürken Çin Seddi’nde uzun bir koşuya çıkıyor genç adamlar. İvan Rubinoviç çar olurken meşhur Sicilya güllerinin peşine düşüyor Romalılar. Ülkü Tamer, geçmişin gümüş perdesini aralıyor ve gözlerini uzaklarda, insanlığın şarkısını söylediği topraklarda dolaştırıyor. Karlı Geyik’in düşünde gökten çiçek yağınca, “bir gün ışığı ötede” köylerin birinde yaşayan Oogna Mbuti’nin adı unutulup gidince, Mayalar’ın ırmak yatağı çakıllı yola dönünce, Babilliler ve Mısırlılar karşı karşıya gelince, Shakespeare, “Desdemona’nın babasını getirdim!” diye bağırınca; insanlığın ve uygarlıkların binyıllardır gizli kalmış “tarihi” gün yüzüne çıkıyor. Tarihte Yaşanmamış Olaylar, bir taraftan geçmişin hikâyesini anlatırken diğer taraftan da tarihin -büyük- hikâyesini sorguluyor. “Karşılığında ne vereceksin?” diye sordu. “Aydınlık günlerimi,” dedi Ateş Salkımı. “Ben ölünceye kadar mı?” “Hayır. Sen benden önce ölürsün. Ben ölünceye kadar. “

Toplamda 96 sayfadan oluşan Tarihte Yaşanmamış Olaylar kitabı Temmuz 2021 tarihi itibarıyla raflardaki yerini alıyor. Eserin kapak tasarımı Harun Tan’a ait.

Ülkü Tamer eserleri hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

58. Antalya Altın Portakal Film Festivali

58. Antalya Altın Portakal Film Festivali Başvuruları Başladı

73. Emmy Ödülleri Adayları

73. Emmy Ödülleri’nde Adaylar Belli Oldu: The Crown ve The Mandalorian Zirvede