in ,

Muğla’daki “Gladyatörler Kenti”nde Bizans Döneminden Kalma Mezarlar Bulundu

Muğla’nın Yatağan ilçesinde bulunan ve Gladyatörler Kenti olarak bilinen Stratonikeia Antik Kenti’ndeki kazıda, Bizans dönemine ait mezarlar gün yüzüne çıkıyor.

Gladyatorler Kenti
- Reklam -
- Reklam -

Antik kentlerimizden haberler gelmeye devam diyor. Muğla’da bulunan ve “Gladyatörler Kenti” olarak bilinen Stratonikeia Antik Kenti’ndeki kazıdan yeni gelişmeler var. Bizans döneminden kalma 100’den fazla mezar gün yüzüne çıkarıldı.

Muğla’nın Yatağan ilçesinde bulunan antik kentte yürütülen çalışmada çıkartılan mezarlar incelemeye alındı.

Kazı Başkanı ve Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilal Söğüt, 3 bin 500 yıl öncesine ait yerleşimle ilgili bulgular tespit ettikleri antik kentte, tarihin birçok döneminden kalıntılara ulaşıldığını söyledi.

- Reklam -

Antik kentin Helenistik, Roma, Bizans, Anadolu beylikleri, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde de önemini sürdüren, dünyanın en büyük mermer kenti olduğuna dikkati çeken Söğüt, her yıl yürütülen kazı çalışmalarında önemli verilere ulaştıklarını bildirdi.

Gladyatorler Kenti

’Yüzden Fazla Mezarın Kazısını Yaptık’

Karialılar ve Lelegler’e ev sahipliği yapan antik kentin binlerce yıl önemini sürdürdüğünü vurgulayan Söğüt, kazı çalışmalarındaki önemli bir alanı da Bizans mezarlarının oluşturduğunu ifade etti.

“Tunç çağından Bizans sonuna kadarki sürece ait 100’den fazla mezarın kazısını yaptık. Biz mezar alanlarında arkeolojik kazıların yanı sıra antropolojik çalışmalar da gerçekleştiriyoruz.”

Söğüt ayrıca, Batı Cadde’nin başlangıcında kilisenin terk edilmesinden sonra alanın nekropol (toplu mezar alanı) alanı olarak kullanıldığını belirlediklerini, Kuzey Cadde’de Bizans mezar alanları bulunduğunu dile getirdi.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Antropoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Ahmet İhsan Aytek ise 2018’den itibaren Stratonikeia Antik Kenti’ndeki kazılarda gün yüzüne çıkarılan iskeletlerde çalışma yürüttüğünü anlattı.

- Reklam -

Gladyatorler Kenti 2

Kentte Tunç döneminden Bizans dönemine kadar birçok evreye ait insan iskeletleri çıkarıldığını, bunlar üzerinde antropolojik çalışmalar gerçekleştirdiklerini aktaran Aytek, şunları kaydetti:

’Kemiklerin Büyük Çoğunluğu İyi Korunmuş’

“Bu yıl Kuzey Şehir Caddesi’nde yürütülen kazı çalışmalarında enteresan bir örnekle karşılaştık. Bizans dönemine ait mezarda bir iskelet çıktı. Bunun ilginç olmasının sebebi, kafatasının büyük bir kesici aletle parçalandığını düşündüğümüz yara izinin bulunması. İskelet üzerinde geniş çaplı çalışma gerçekleştirdik. Erkek bir birey. Kemiklerin de büyük çoğunluğu iyi korunduğu için 20-25 yaşları arasında, 1 metre 67 santim boyunda olduğunu belirledik. Kafatasındaki kesik izi kılıç, balta ya da satır gibi ağır bir aletle gerçekleşmiş. Laboratuvarda biraz daha detaylı inceleyerek ölüme nasıl sebebiyet verildiğini belirleyeceğiz.”

Aytek, iskeletler üzerinde yürüttükleri çalışmalarda, mesleğinden, beslenmesine ve nasıl öldüğüne kadar olan evreleri belirleyebildiklerini, bazı hastalıkları yaşayıp yaşamadığını açığa çıkarabildiklerini ifade etti.

“Gladyatorler Kenti”nden gelecek laboratuvar sonuçlarını merakla bekliyoruz. Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşmayı unutmayın.


* Laodikya Antik Stada Giden Tarihi Yol Gün Yüzüne Çıkacak

* 4,600 Yıllık “Eğik Piramit” Seneler Sonra Tekrar Ziyarete Açıldı

* Adana’da Gladyatör Dövüşlerine Sahne Olan Anavarza Antik Kenti Kazıları Başladı

Kaynak: AA

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Mehmet Berk Yaltırık Istrancalı Abdülharis Paşa

Istrancalı Abdülharis Paşa: Efsaneyle Hakikatin Birbirine Karıştığı Tarihi Bir Roman

Çırak'ın Seçimi

Cassel Çifti Yerli Fantastik Edebiyata “Çırak’ın Seçimi”yle Giriş Yapıyor