in ,

Modigliani Tablosundaki Sır, 100 Yıl Sonra Yapay Zekâ Tarafından Aydınlatıldı

Amedeo Modigliani imzalı Bir Kızın Portresi tablosundaki sır, 100 yıl sonra yapay zekâ tarafından aydınlatıldı. Resmin altında, sanatçının eski sevgilisinin portresinin bulunduğu düşünülüyor.

Modigliani tablosu sır bir kızın portresi
- Reklam -
- Reklam -

Amedeo Modigliani imzasını taşıyan 1917 tarihli Bir Kızın Portresi adlı tablodaki gizem yıllar sonra çözüldü. Yapay zekâ tarafından incelenen tablonun altından bir resim daha çıktı. Modigliani’nin bir dönem sevgilisi de olmuş olan Beatrice Hastings’in portresi, diğer resmin altına adeta saklanmış. Tahminler, Modigliani’nin sevgilisinden ayrıldıktan sonra tablonun üzerine farklı bir portre yapmaya karar verdiği yönünde.

Tam adı Amedeo Clemente Modigliani olan Yahudi kökenli İtalyan ressam ve heykeltıraş Modigliani, 1884 – 1920 yılları arasında yaşamış; pek çok eşsiz çalışmanın altına imza atmış bir isim. Reclining Nude, Female Nude, Téte, Portrait of Jean Cocteau, The Boy, Caryatid gibi tabloların ressamı hakkında seneler sonra yeni bir gelişme ortaya çıktı.

İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Tate Modern adlı müzenin yürüttüğü çalışmada, Amedeo Modigliani’nin 1917 tarihli Bir Kızın Portresi resminde, aslında bambaşka bir kadının portresinin bulunduğu anlaşıldı. Ünlü yağlı boya tablo, ince ve sarışın bir kadının resmi üzerine boyanmıştı.

- Reklam -

Amedeo Modigliani Tablosu, Yapay Zekâ Sayesinde Aydınlatıldı: Ortaya Çıkan Yeni Resim Sergileniyor

Stereoskopik görüntüleme, yapay zekâ ve 3D baskı kullanarak alt tarafta bulunan resmin bir bölümü ortaya çıkartıldı. Yapay zekâ aracılığıyla bu tablo yeniden yapılandırıldı.

Ocak 2019 tarihinde sinirbilimci Anthony Bourached ve fizikçi George Cann bir araya gelerek daha önce gizlenmiş sanat eserlerini yeniden yapılandırmak için makine öğrenimini kullanan bilimsel proje Oxia Palus’u kurdu.

Bourached ve Cann ikilisi, renkleri, fırça darbelerini ve diğer önemli özellikleri yeniden üretmek için röntgen taramalarından gelen görüntüler ile sanatçının diğer eserlerinden gelen bilgileri kullanan bir sinirsel stil aktarım algoritmasından yararlanıyorlar.

Modigliani tablosu sır bir kızın portresi

- Reklam -

İkili, Modigliani dışında, bugüne dek Pablo Picasso’nun Mavi Dönem tablosunu, Leonardo da Vinci’nin Madonna’sını ve Santiago Rusiñol’un tamamı boyanmış bir manzara resmini mercek altına aldılar.

Modigliani’nin üstüne resim yaptığı gizemli sarışın kadının ise ressamın eski sevgilisi, İngiliz şair ve yazar Beatrice Hastings olduğu düşüncesi hakim. Hastings, Modigliani portreleri için daha önce en az 14 defa poz vermişti.

104 senedir gün yüzüne çıkmamış olan resim, Londra’da bulunan Lebenson Gallery’de haziran ayının sonuna dek sergilenecek.

Yapay zekânın bu keşfi hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Modigliani eserlerine dair görüşleriniz neler? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Sözcü

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Loki biseksüel 3. bölüm dizi

Loki’nin Biseksüel Olduğu, Disney’in Yeni Dizisinde Kesinleşti

Sexy Beasts Fragmanı

Seksi Canavarlar: Netflix’in Yeni “Reality Show”u İlginç Bir Konsepte İmza Atıyor