in

Disney, Yeni Bir Maymunlar Gezegeni Uyarlaması Yapacak

Maymunlar Cehennemi üçlemesinin üstünden henüz 2 yıl geçmişken Disney, yeni bir Maymunlar Gezegeni (Planet of the Apes) filminin yolda olduğunu duyurdu.

Maymunlar Gezegeni
- Reklam -
- Reklam -

Bilimkurgu eserleri arasında belki de beyaz perdeye en çok uyarlanan kitaplardan birisi Pierre Boulle’nin yazdığı Maymunlar Gezegeni eseridir. 1968 yılında çekilen ilk uyarlamadan sonra tamı tamına dokuz defa daha sinemaya uyarlanan ünlü eser, son olarak Andy Serkis’in başrolünde olduğu bir üçlemeyle karşımıza çıkmıştı.

Hem kitaptan hem de seyircinin memnuniyetinden giderek uzaklaşan bu üçlemeden sonra Disney yeni bir film için çalıştıklarını açıkladı.

Aynı kitaba çekilecek onuncu film olma özelliği gösteren bu filmin mutfağında ise gayet tanıdık bir isim var. Filmin çekileceği ilk duyurulduğunda Maze Runner üçlemesinin yönetmeni Wes Ball’un yönetmen koltuğunda oturacağı söyleniyordu. Ünlü yönetmen, bu söylentilerin ardından yaptığı bir paylaşımla tüm bunları doğruladı. Maze Runner üçlemesiyle dünya çapında 1 milyar dolar gişe hasılatı elde eden Ball’un, Maymunlar Gezegeni filminin altından kalkıp kalkamayacağı şimdilik bir soru işareti.

- Reklam -

Maymunlar Gezegeni Kitabının Konusu

Maymunlar Gezegeni, dünyaya çok benzeyen bir gezegene giden birkaç astronotun yaptığı keşif hikâyesiyle başlıyor. Dünyalı astronotlar kendilerine bir yıl ama dünyaya göre yaklaşık üç yüz yıl süren bir zaman diliminden sonra Soror ismini verdikleri bu gezegene çıkıyorlar. Gezegene çıktıklarında kendilerine çok benzeyen insanların zekadan uzak, içgüdüleriyle hareket eden birer hayvan olduklarını ve gezegendeki tek akıllı türün maymunlar olduğunu keşfediyorlar. İnsanoğlunun nasıl geriye, maymunların ise nasıl ileriye gittiği anladıkları anda kendi dünyalarına geri dönmek istiyorlar. Ama bırakıp gittikleri dünyada onları kötü bir son beklemektedir.

Maymunlar Gezegeni uyarlamalarının önceki versiyonları arasında Tim Burton ve şimdilerde Batman filmini çekmek ile uğraşan Mat Reeves de var. Ama hem Reeves hem de Burton kitabın verdiği mesajları yakalamaktan çok uzak, daha çok aksiyona yönelik eserler ortaya çıkardıkları için bir türlü aranan uyarlama perdeye aktarılamamıştı.

- Reklam -

Maymunlar Gezegeni

Şimdi Disney bir kez de Wes Ball ile denemeye karar veriyor ve bizim de, “Umarız bu sefer istediğimiz gibi bir film olur,” demekten başka bir şey gelmiyor elimizden.

Filmin vizyon tarihi ve oyuncu kadrosuna dair ise henüz bir gelişme yok.

Maymunlar Gezegeni kitabının onuncu uyarlaması için heyecanlı mısınız? Sizce bu sefer istediğimiz filme kavuşacak mıyız? Wes Ball bu işin altından kalkabilecek mi? Kayıp Rıhtım Forum’da bunların cevaplarını bekliyoruz.


* Maymunlar Gezegeni: Ürkütücü ve Gerçekçi Bir Bilimkurgu Kitabı

* The Matrix Hayranlarının Mutlaka İzlemesi Gereken 10 Bilimkurgu Filmi

Kaynak: Digital Spy

M. Halit Koçak

1994’te Erzurum’un soğuk bir kış gününde doğan, beyaz saçlarını ailesinden genetik yoluyla alan biri. Daha geçen seneye kadar dünyayı kurtarabileceğini sanan Çevre Mühendisi. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Denize ve denize yazılan bütün şiir, öykü ve hikayelere aşıktır. Bağımsız ve amatör olan bütün yapımlar onun için tutkudur. Onu her yerde ‘’Tavşan’’ diye bulabilirsiniz.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for GkiraraJ GkiraraJ dedi ki:

    Kitabı okudukran sonra baya heyecanlanıp ile izlemek istemiştim filmi, hatta maymunlar gezegeni ile cehennemini farklı yapımlar sanıyordum ama araştırınca aynı olduğunu fark ettim. Lakin karakterlerde kitaptan bazı karakterlerin isimlerini görsem de konuda farklılıklar olduğu için kitaptan farklı ya da benzer bir yapım diye düşünüp hayal kırıklığı yaşamıştım. Birebir kitap çıkartmayacaklarsa uğraşmasınlar daha iyi yani bence

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Guardians of the Galaxy 3 Avengers Endgame

Guardians of the Galaxy 3 Senaryosu Avengers Yüzünden Değişmeyecek

Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog Filmini İpten Alan Görsel Efekt Stüdyosu Kapatıldı