in

Sonic the Hedgehog Filmini İpten Alan Görsel Efekt Stüdyosu Kapatıldı

Sonic the Hedgehog filminde, Sonic karakterini yeniden tasarlayan, Oscar ödüllü Life of Pi gibi işlerin altında imzası bulunan stüdyo baskılara dayanamadı.

Sonic the Hedgehog
- Reklam -
- Reklam -

Life of Pi filmi ile Akademi Ödülü almış olan görsel efekt stüdyosu MPC kapatıldı. Stüdyo, daha önce The Lion King filminin yeniden yapımında yer almış ve önümüzdeki şubat ayında gösterime girmesi beklenen Sonic the Hedgehog filmindeki Sonic karakterini yeniden tasarlamıştı.

MPC (Moving Picture Company) şirketinin Kanada’nın Vancouver kentinde yer alan bu stüdyosu, şimdiye dek Blade Runner 2049, The Jungle Book ve Guardians of the Galaxy gibi pek çok filmin görsel efekt yapımını üstlenmişti.

Sonic the Hedgehog ise hatırlarsanız oldukça kötü bir başlangıç yapmıştı. Yayımlanan poster ve fragman o kadar çok olumsuz eleştiri aldı ki Paramount karakterin yeniden tasarlanmasına karar verdi. İkinci tasarımı üstlenen MPC Vancouver stüdyosu, karakterin orijinal haline dönmesini sağlayarak oldukça olumlu tepkiler aldı. Ancak başarılı olmalarına rağmen yine de stüdyonun kapatılmasına karar verildi.

- Reklam -

Moving Picture Company Baskılara Dayanamadı

Çalışanlara  yapılan açıklamada ise bu ani kapatma kararının sebebi olarak, dış piyasanın yaptığı baskının özellikle Vancouver’da artmasının ve başka yerlerdeki daha cazip fırsatların gösterildiği iddia ediliyor.

life of pi mpc

Technicolor’a ait olan MPC şirketi, dünya çapında farklı şehirlerde faaliyetini sürdürmeye devam edecek ancak stüdyonun kapanması yine de büyük bir kayıp olarak görülüyor. X-Files ve Supernatural gibi dizilerin de çekildiği, yerel film endüstrisinin önemli aktörlerinden birisi olan Vancouver şehri için de olumsuz bir gelişme olarak kabul ediliyor.

Stüdyonun hâlihazırdaki projelerinin ne olacağı ise şimdilik belli değil. Projelerin devam edip etmeyeceği veya MPC’nin diğer şehirlerdeki stüdyolarının bu projeleri üstlenip üstlenmeyeceği ile ilgili henüz bir bilgi yok.

- Reklam -

Kapanma kararının özellikle Noel gibi önemli bir zamanda alınması ise dikkat çekti. MPC’nin toplamda kaç çalışana sahip olduğu bilinmiyor. Ancak 2013’teki bir zirvede, firmanın 800’den fazla sanatçıya ev sahipliği yaptığı açıklanmıştı.

The Lion King MPC

Özellikle Sonic the Hedgehog filmini adeta ipten almasıyla büyük bir takdir gören şirketin böyle apar topar kapanması hakkında siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Yorum ve görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşmayı unutmayın.


* Yüzüklerin Efendisi Dizisinde Son Dakika Başrol Değişikliği

* Can Evrenol Yeni Filmi “Peri: Ağzı Olmayan Kız” ile Geliyor

Kaynak: IGN

Melin Arda

1990 doğumluyum ve İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunuyum.Mitoloji başta olmak üzere edebiyat, müzik ve yabancı diller ile ilgileniyorum. Çeviri yapmak ve dizi/film seyretmek bu alanları bir araya getirdiği için oldukça keyifli geliyor. Bunları yaparak ve seyahat ederek farklı hayatları ve bakış açılarını görmeyi seviyorum.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for LordKratos LordKratos dedi ki:

    Tamam Sonic tasarımı kötüydü ama kapanması çok ağır bir karar olmuş. Tek bir hata ile insanları yargılamak çok kötü bir şey.

  2. Avatar for Kotununiyisi Kotununiyisi dedi ki:

    Hatayı bu adamlar yapmamış ki zaten.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Maymunlar Gezegeni

Disney, Yeni Bir Maymunlar Gezegeni Uyarlaması Yapacak

American Gods

American Gods Dizisinden Beklenmeyen Kovulma