in

Milyon Dolarlık Afiş Belgeseli YouTube’da Yayınlandı

Milyon Dolarlık Afiş, festival martonunun ardından YouTube’da yayınlandı. Belgesel, Türkiye’de sinema afişi kültürüne dair hazırlanmış en kapsamlı çalışma olarak nitelendiriliyor.

Milyon Dolarlık Afiş Belgeseli Yayınlandı

Milyon Dolarlık Afiş, YouTube üzerinden paylaşıldı. Yazar ve yönetmen kimlikleriyle tanınan Fatih Yürür, Hakan Tunga Kalkan‘la birlikte hazırladığı belgeseli festival maratonu tamamladıktan sonra Retroville adlı Youtube kanalından ücretsiz olarak yayınladı.

Yaklaşık iki buçuk yılda hazırlanan Milyon Dolarlık Afiş, bu zamana kadar Türkiye’de afiş kültürüne dair yapılmış en kapsamlı uzun metrajlı belgesel çalışması niteliği taşıyor. Fatih Yürür’ün yönetmenliğini üstlendiği belgeselin yapımcılığını ise Hakan Tunga Kalkan yapıyor. İki daha önce, kısa süre önce kaybettiğimiz illüstratör Aslan Şükür’ün hayatını anlattıkları Altın Fırçalı Adam belgeselini de birlikte hazırlamışlardı.

Milyon Dolarlık Afiş, ilk etapta kısa metrajlı bir çalışma olarak düşünülmüş. Zaman içerisinde ekibe katılan isimlerin artmasıyla, iki saati aşan bir belgesel çalışmasına dönüşmüş.

“Türkiye’de satışı gerçekleştirilmiş olan en pahalı sinema afişi hangisi?” sorusundan yola çıkan ekip, attıkları her yeni adım ile birlikte, Türkiye’de şekillenen afiş kültürü ile ilgili son derece değerli bilgiler ediniyorlar. Zamanla hem kadro hem de yolculuğun rotası değişiyor ve İstanbul’dan, Fethiye’ye; Kaş’tan Van’a uzanan uzun bir yolculuğa adım atıyorlar.

Belgeselde Yeşilçam’a yıllarca emek veren isimlerin yanı sıra oldukça nadir bulunan afişleri muhafaza eden isimler de yer alıyor. Özellikle Yeşilçam için yarattığı yüzlerce afişle, Türk sinemasının bellek vitrinini inşa eden sanatçıların başında gelen İbrahim Enez, popüler sinema arenasının en büyük filmlerinin Türkiye afişlerinin önemli bir kısmına imza atan Şahin Karakoç ve Ömer Muz, Yeşilçam’da afiş basımı denildiğinde akla gelen en önemli oluşum olan Mimeray’ın amirali Erol Ağakay, 80’ler ile 90’larda izleyiciyi pek çok gişe filmi ile buluşturan Özel Film’in başındaki isim Mehmet Soyarslan ve her anlamda ülkenin en değerli sinemacılarından, Yeşilçam’ın yaşayan belleklerinden biri Necip Sarıcı gibi birbirinden değerli isimler yer alıyor.

Belgesel, hem sinema emekçileri, hem afiş toplayıcılarını hem de bu afişler içerisinden topladıkları niş parçalarla, kültürel mirası yarına taşımayı kendisine görev edinmiş olan koleksiyonerlerin de odak noktasında yer aldığı geniş bir kadroya sahip. Ali Atakul, Vadullah Taş, Celal Kalaycı ve Mustafa Mumcu gibi, afişleri koleksiyonerler ile buluşturan son derece değerli sinema emekçileriyle birlikte; Dünya’nın en dikkate değer James Bond koleksiyonerlerinden biri olan Ömer Atakan, arşivindeki önemli parçalarla belgesele destek veren Süleyman Sipahi, Dünya Sineması’ndan nadide posterlerle, Türkiye’deki koleksiyonculuk arenası adına örnek gösterilebilecek Seçkin Çekirdekçi gibi isimler de, belgeselde yer alıyorlar.

Birkaç hafta önce 1 Haziran’da YouTube’da yayınlanacağı söylenen belgesel, nihayet dün itibarıyla Retroville kanalındaki yerini aldı. Hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

Milyon Dolarlık Afiş Belgeseli | İZLE

(Belgeseli YouTube üzerinden izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.)

Milyon Dolarlık Afiş belgeselini nasıl buldunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Best Month Ever incelemesi

Best Month Ever! İncelemesi – Ebeveyn ve Çocuk İlişkisi

Çürüme - Cem Kalender

Cem Kalender, Palu Ailesi’nden İlhamla Kaleme Aldığı “Çürüme” Romanıyla Raflarda