in

Zülfü Livaneli’nin Sevilen Romanı “Kardeşimin Hikâyesi” de ‘Çalınan’ Kitaplar Kervanına Eklendi

İntihal denizinde sular durulmuyor! Zülfü Livaneli’nin “Kardeşimin Hikâyesi” romanı, neredeyse olduğu gibi aşırılıp yepyeni bir kapak ve yazarla(!) karşımıza çıkmış.

Sizce “emek” göstermenin değeri nedir? Birtakım fedakarlıklarda bulunarak paylaşım sevgisiyle bir şeyler anlatmanın kıymeti? Edebiyat, sinema, müzik… Sanatın icra edildiği yer ve bunun niteliği ne olursa olsun, kişinin kendi çabasıyla uğraş verdiği şeyin değeri bizce paha biçilemez. Ama görünen o ki bazılarınca bu beş paralık basit bir kelimeden ibaret, gönlünce harcanmaya uygun. Evet, konumuz yerli ya da yabancı çok tanıdık olduğumuz emek hırsızlığı. Ucu bucağı olmayan sahtekârlar diyarı.

Bugün Hürriyet’te İhsan Yılmaz tarafından kaleme alınan hem şok olduğumuz hem de çok sinirlendiğimiz, “Zülfü Livaneli’nin Romanını Çaldılar” başlıklı köşe yazısıyla karşılaştık. Tabii ki bunun karşısında “zaten bu hırsızlık olayları hep oluyor aman ya,” demek yerine; büyük bir şaşkınlıkla olay neymiş öğrenerek ve bunun duyulmasının öneminin de farkında olarak biz de paylaşmayı gerekli gördük.

Gelin, “Yok artık!” demekten yorulduğumuz ve başkalarının adına utandığımız haberlere bir yenisini daha ekleyelim. Sevilen yazar Zülfü Livaneli’nin 2013 yılında “Kardeşimin Hikâyesi” adlı romanı Doğan Kitap aracılığıyla yayımlanmıştı. Eser okurları tarafından çok sevildi, hatta satışları 500 bini aştı. Biz başarı karşısında saygı duruşunda bulunurken, anlaşılan başkalarının aklı farklı şekilde çalışıyormuş. Hemen uğraş vermeden ve kısa yoldan para kazanmanın yol haritası çıkarılmış.

Zülfü Livaneli İmzalı “Kardeşimin Romanı” Kitabından Ciddi Derecede İntihal Yapılmış

Doğan Kitap editörü Tanıl Yaşar’ın fark etmesiyle bizler de olayı öğrenmiş olduk. Yeni yazarların kitaplarını karıştırırken, bir tanesinde daha önceden aşina olduğu cümlelerle karşılaşıyor. Sonrasında ortaya çıkardığı üzere, Kariyer Yayınları’ndan çıkan “Kıyamet Çiçeği” adlı Nursen Karayanız’ın “yazdığı” bu kitap, çalıntı çıkıyor. Romandaki karakterlerin isimleri değiştirilmiş, hırsızımız üşenmemiş birkaç cümle eklemiş, ön ve arka kapak da yayınevi tarafından değiştirilmiş. Hiç zahmete girmeden kopyala yapıştır yöntemiyle kendi para makinenizi yarattınız, tebrikler büyük iş başardınız(!)

Bu talihsiz durum için iyi ki öğrenilmiş ve bu hırsızlık gün yüzüne çıkarılmış diyoruz, ancak diğer yandan yanlarına kâr kalınanları düşününce insan ayrıca öfkeleniyor.

İntihalde bugün adlı seansımız sona erdi. Yeniden görüşmek üzere, şimdilik hoşça kalın!

Kaynak: Hürriyet


New York Times Çoksatan Yazarı Sahtekar Çıktı!

Cem Altınışık

1993 yılında Ankara’da doğdu. Çocukluğunun bir kısmını İzmir’de geçirdi ve şu an İstanbul'da yaşamakta. Psikoloji bölümünde eğitim gördü. Edebiyat, sinema, bilgisayar oyunları, müzik ilgisi ve bunları paylaşma sevgisiyle çeşitli kültür-sanat sitelerinde yazdı.

22 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Bay_Karamsar Bay_Karamsar dedi ki:

  :scream: Dehşet içerisindeyim.

  Haberin sonundaki gibi bir iddiada bulunmalarını beklemiyorum:

  Çok satan bir romanı kendi ismimle yayımlayarak bir deney yaptım. Zülfü Livaneli adı mı çok satıyor yoksa okur iyi romanın izini mi sürüyor” gibi bir açıklamayla karşı karşıya kalır mıyız dersiniz?

  İlk başta, fena savunma değilmiş gibi duruyor. Lakin o durumda intihali resmen kabul etmiş olacaklardır.

 2. Avatar for Nemo Nemo dedi ki:

  Kendisinden konuyla ilgili “Açıklama!!1!!” ve “Açıklama 2!!!” bekliyorum.

 3. Avatar for Bay_Karamsar Bay_Karamsar dedi ki:

  Kesin gelir. Hissediyorum :expressionless:

 4. Avatar for OldFatGil-Galad OldFatGil-Galad dedi ki:

  Daha önce telefonu gördüm, tableti gördüm, saati gördüm, parfümü gördüm, ayakkabayı gördüm, elbise, mont gördüm ama ilk defa kitabın çakmasını görüyorum :crazy_face:

  Aklıma Cem Yılmaz’ın çakma Rolex esprisi geldi. :joy:

 5. Avatar for Bay_Karamsar Bay_Karamsar dedi ki:

  İnternet ortamında başkasının öyküsünü değiştirerek yayınlayanlardan haberdardım. Ama bu? Ama bu? Voouuv.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

17 cevap daha var.

Doğan Holding’e Ait “D&R”, Turkuvaz Grubu’na Satıldı

Sarah Andersen’ın Kitabı “Musmutlu Yumuş Yumak” Çıktı