in ,

Ratched 1. Sezon İncelemesi: Guguk Kuşu Evreninde Psikoloji, Manipülasyon ve Gerilim

Ratched 1. sezon incelemesi sizlerle. Guguk Kuşu filmindeki hemşire Mildred Ratched’dan esinlenen psikolojik-gerilim dizisi beklentileri karşılıyor mu?

Ratched 1. Sezon incelemesi
- Reklam -
- Reklam -

Netflix dizisi Ratched 1. sezon incelemesi ve ilk yorumları sizlerle. Guguk Kuşu (One Flew Over the Cuckoo’s Nest) filminin geçmişine yolculuk için hazır olun!

Ratched, başrolünde American Horror Story dizisinin yıldızı Altın Küre ödüllü Sarah Paulson’un olduğu 2020 yapımı bir Netflix psikolojik-gerilim dizisi. Paulson aynı zamanda dizinin yapımcı koltuğunda da yer alıyor. Ona Finn Withrock, Judy Davis ve ünlü oyuncu Sharon Stone eşlik ediyor. Dizinin yaratıcı koltuğundaysa Ryan Murphy oturmakta. Kendisini American Crime Story ve Pose gibi yapımlardan tanıyoruz.

Dizinin konusundan bahsedecek olursak yapım 1947 yılının Amerika’sında, Kaliforniya eyaletinde geçiyor. Yağmurlu bir gecede başlayan dizi dört rahibin vahşice öldürülmesiyle devam ediyor. Katilin öldürme sebebi zevk için değil. Bir sebebi var. Öldürdüğü rahiplerden bir tanesi katilin annesine tecavüz etmiş ve hayatının mahvolmasına sebep olmuş.

- Reklam -

Bu sahne sonrasında harika bir manzara eşliğinde hemşiremiz Mildred Ratched ile tanışıyoruz. Kendisi bir motele yerleşiyor, ardından eyalet hastanesine giderek başhekimle iş başvuru mülakatının olduğunu iddia ediyor. İddia çünkü öyle bir randevu yok ve getirdiği tavsiye mektubu sahte. İlk başta geliş sebebini basit bir iş sahibi olmak için zannediyoruz ama hastanede işe girmek istemesinin sebebi çok daha başka, çok daha tehlikeli. Çünkü sevgili hemşiremizin geliş sebebi iş sahibi olmak değil. Psikolojik değerlendirme için hastaneye getirilen ört rahibin katili olan kardeşini buradan kaçırmak.

Ratched: Ne Kadar Psikolojik? Ne Kadar Gerilim?

ratched inceleme

Psikolojik-gerilimin zirvesinde dolaşıyor dizi. Atmosfer harika oluşturulmuş. Kaliforniya manzarası, mekanlar, kostümler bir harika. Müthiş bir renk paletine sahip. Bunların hepsi dizinin atmosferini destekliyor ve bu olmadan sağlam bir gerilim oluşturulamaz. Dizimiz bunun altından hakkıyla kalkıyor. Kostüm tasarımcısı bir ödülü kesinlikle hak ediyor.

Psikolojik dememizin bir sebebi de her karakterin derin bir transı mevcut. Hemşiremiz için bu çocukken taciz edilmesi, başhekim içinse gerçekten bir şeyi başarma duygusu ve bir hastasının kollarına ve bacaklarına mal olan hatalı tedavisi. Hastanenin personeli de hastaları da bu şekilde. Ama her karakter saf kötü değil. Aslında iyi birer insan olma peşindeler. Hata yaptıklarında bir iç hesaplaşma yaşıyorlar. Dizi bize psikolojide kullanılan tedavi yöntemlerini de gösteriyor. Lobotomiden şok tedavisine hatta hipnoz seanslarına kadar. Bu anlattıklarımız harika oyunculuklarla da destekleniyor.

Oyunculuk demişken her oyuncu rolünün altından hakkıyla kalkıyor. Özellikle başhekim rolündeki Jon Jon Brinoes alkışlanacak bir performans sergilemiş.

Birkaç cümle de dizinin gizli silahı olan Sharon Stone’dan bahsedelim. Oyuncu rolünde başarılı ama sanki senarist bu rolü Jessica Lange için yazmış gibi duruyor. American Horror Story izlemiş olanlar ne demek istediğimi anlayacaklardır. Ancak bu Stone kötü oynamış demek değil tabi. Kendisini görmeyi özlemişiz. Hâlâ çok güzel. Kendisini, intikam arayan bir anne rolünde izliyoruz.

Tempo Sorunlarına Rağmen Ekrana Kilitleyen Sahneler

Toplamda 8 bölümden oluşan Ratched, her ne kadar sürükleyici olsa da bir tempo sorunu olduğu kesin. 7. bölüme kadar pik yapan dizi sonrasında serbest düşüşe geçiyor. Aslında 6. bölüm sonunda birçok soru cevap buluyor. Son 2 bölüm biraz daha zorlama olmuş ve düşük tempoda geçiyor.

Ratched 1. Sezon inceleme kukla gösterisi

- Reklam -

6. bölüm demişken bir övgü yapmadan geçemeyeceğim. “Kukla Gösterisi” (Got No Strings) adlı bu bölümde Mildred ve arkadaşı, bölüm adından da anlaşılacağı üzere bir kukla gösterisine gidiyor. Bu kukla gösterisi birden hemşiremizin geçmişine yolculuğa dönüşüyor. Neler yaşadıklarını, kardeşiyle beraber nelere katlandıkları kukla gösterisi halinde müthiş anlatılmış. Adeta ders niteliğinde bir sahne. Gerilim zirvede. Mildred’in ağlaması ancak geri kalan izleyicilerin kahkahalarla gülmeleri. Eminim bu sahneyi birkaç kez izleyeceksiniz.

Bir de şu Guguk Kuşu (One Flew Over the Cuckoo’s Nest) filminden esinlenme konusuna değinelim. Her bölüm başında filmden esinlenildiğinin bilgisi veriliyor. 1975 yapımı filmin baş kötüsü Ratched’in gençlik yılları, bu dizinin odaklandığı konu. Dizideki hemşire Mildred Ratched yalancı, hırsız ve manipülasyon ustası. Filmdeki hemşire Mildred Ratched’da ise karakter biraz daha farklıydı. Belki de geçen yıllar Mildred’i de değiştirmiştir, ne dersiniz? Şimdilik bu esinlenme sadece isim, meslek ve saç şeklinden ibaret.

Murphy’nin açıklamalarına göre 1947’de başlayan macera, filmden hemen öncesine 1970’lere kadar devam edecek.

Müziklere de ayrı bir paragraf açmak gerekiyor. Çalan müzikler 40’lı yılların caz müzikleri genellikle. Hepsi harika seçilmiş. Gerilim sahnelerinde ise çalan (piyano-keman eşliğinde) müzikler ise izleyiciyi adeta bir yay gibi geriyor. Ekran başında donup kalıyorsunuz. Dizinin jeneriğinden de övgüyle adından söz ettirecek cinsten. Game of Thrones’dan sonra ilk defa bir dizinin jeneriğini atlamadan izledim.

Son Sözler

Ratched Netflix Dizisi Fragman - One Flew Over the Cuckoo’s Nest

Amrican Horror Story ve Sarah Paulson hayranları diziyi çoktan izledi bile. Dönem dizilerinden, psikolojiden ve gerilimden biraz dahi hoşlanıyorsanız hiç durmayın, hemen başlayın. Umuyorum sizi ilk bölümden yakalayacaktır. Bir başyapıt değil tabi ki ancak türün nadir başarılı örneklerinden.

Ratched dizisi şimdiden 2. sezon onayını aldı bile. Ryan Murphy yapımı dizinin toplamda 4 sezon sürmesi bekleniyor. Yeni bölümlerin ise ne zaman geleceği şimdilik belli değil.

Sizler diziyi izlediyseniz nasıl buldunuz? Kayıp Rıhtım Forum’da yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.


* Away İncelemesi: Mars’a Yolculuğa Hazır mıyız?

Okan Boynukısa

22 Temmuz 1984 Ankara doğumluyum. Bilişim sektöründe çalışıyorum. Okumak en büyük hobim. Buna şimdi de yazmayı ekledim. Sıkı bir Yüzüklerin Efendisi ve Star Wars hayranıyım. Ayrıca iyi bir PC ve PS4 oyuncusuyum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Her Kabilenin Bir Endişesi - Emirhan Burak Aydın

Her Kabilenin Bir Endişesi: Emirhan Burak Aydın’dan Öfkenin ve Denetimli Saykoluğun Öyküleri

The Walking Dead: World Beyond Finali

The Walking Dead: World Beyond Finali Çok Tatmin Edici Olacak