in ,

Wattpad Kitapları ve Kadının Değersizleştirilmesi

Seveni olduğu kadar sevmeyeni de çok ama Wattpad gittikçe büyüyen dikkat çekici bir ortam olmaya devam ediyor. Gençlerin hem sosyal medya alışkanlıklarına uyuyor hem de bir topluluğa dâhil olma ihtiyaçlarını karşılıyor.

Wattpad Kitapları

Wattpad “yazarları” ünlendikçe bu ilgi daha da artıyor. Wattpad’le ünlenmek bir kahramanlık hikayesine dönüşüyor. Gençler kendilerinden birinin basılı bir kitabı olmasına hayranlıkla bakıyor. Benzer bir şeyi kendilerinin de yapabilecek olması önemli hissetmelerini sağlıyor.

Bazen kitabın okunmasının bile önemi olmuyor. Aynı yazarı seviyor olmak, o birlik duygusunu yaşamak yetiyor:

Genellikle gençlerin, yazdıkları kurgusal metinleri paylaştıkları bu ortamın en büyük faydası, okurlara ücretsiz içerik sağlaması. Ücretsiz oluşu Wattpad üzerinden paylaşılan kurgu metinlerin çok geniş bir kitleye yayılmasını sağlıyor. Wattpad’de yayınlanan “kitapların” zamanla bu geniş kitlenin isteklerine göre şekillenmesi sürecin doğal sonucu. Beğenilen eserler daha çok okunuyor, daha sonra üretilen metinler de bu beğeniyle şekilleniyor. Sürekli kendini tekrar eden kısır bir süreç bu. Tıpkı televizyon dizilerindeki gibi.

Wattpad’deki “yazarların” bir kısmı bu fasit daireye girmek istemiyor olabilir; nitelikli bir içeriği özgün bir dille anlatmak isteyenler vardır muhtemelen; ama böyle bir girişim çoğunlukla Wattpad’in okunmayan metinler çöplüğünde çürümekte.

Hal böyle olunca Wattpad’e, zaman zaman değişen bir içerik “modası” hakim. Son zamanların modası da “sert-umursamaz-gizemli-tehlikeli-erkek ve masum-saf-kız” ilişkisi. Grinin Elli Tonu’nun (kitap serisinin ve filmin) etkisi hızlı bir şekilde Wattpad’e yayılınca zaten Türkiye’deki erkek-egemen yapıya tam oturan bu ilişki biçimi Wattpad’de “takılan” gençler arasında (özellikle genç kızlar) çabucak kabul gördü.

Bu ilgiyi paraya çevirmekte geç kalmayan yayıncılar, kitapların “edebi değerlerini” aynen koruyarak onları basılı hale getirdiler. Martı Yayınları, Destek Yayınları, Ephesus Yayınları, Dex Yayınları, Müptela Yayınları, Epsilon Yayınları gibi bilinen yayınevlerinin yanı sıra paranın kokusuna yaklaşan Parola ve Postiga gibi basımevleri de var.

Kadını Aşağılayan Bakış

Kadını aşağılayan bakış, kendini basılı kitap isimlerinde ve kitap kapaklarında rahatsız edici bir biçimde gösteriyor:

Psikopat 1-2, Kötü Çocuk 1-2-3, Mafya Sekreteri, Mafyacığın Aşkı, Yan Evdeki Mafya, Mafya’nın Hizmetçisi, Mafya’nın Kızı, Dikkat Mafya Var!, Psikopat Mafya 1-2, Psikopatın Aşkı, Huysuz Ruhsuz, Hissiz, Ufaklık, Annemin Gelini Olur Musun, Erkek Lisesi, Belalı Korumam vs. (Ufak bir google aramasıyla onlarca benzer kitap ismi bulabilirsiniz)

Kapaklarda ise o sert-umursamaz-gizemli-tehlikeli-erkek; takım elbisesi, deri ceketi, beyaz atletiyle ya da bedeninin üst kısmı çıplak bir biçimde kadının önünde duruyor. Kadın, kapakta genellikle ikinci planda. Bazılarında ise kadın karakter hiç yok, erkek bütün heybetiyle kapağı kaplamış.

Bu kapaklar, her şeyi fetişleştirmeye ve ilahlaştırmaya meyilli gençlerin, özellikle genç kızların dikkatini çekiyor. Kitapların ciltli baskılarının çıkmasının bir sebebi de bu. Hatta bazen bu kapaklardaki delikanlılar kitabın kendisinden bile mühim olabiliyor.

Wattpad’deki e-kitaplarla oradan alınıp basılan kitaplarda sürekli tekrar eden düşünce yapısı şu:

Erkek ilişkide her zaman hakim ve güçlü taraf olmalıdır. Kadın ancak erkeği mutlu edebildiği sürece kendi varlığına değer katabilir. Çünkü o erkeğiyle vardır, onsuz bir hiçtir. Erkek sürekli “cool” ve sert olmalı, kadını peşinden koşturmalıdır, bu onu daha değerli kılar. İlişki erkeğin hakimiyeti ve tüketme üzerine kurulmalıdır, paylaşım ve üretme üzerine değil.

İşin en acı yanı ise bu kitapların yine genç kadınlar tarafından üretiliyor oluşu. Yazarlar arasındaki erkek üstünlüğü zamanla azalsa da erkek egemen düşünce yapısı kendini kadınların zihninde göstermeye devam ediyor. Kadın Wattpad yazarları, önceden tanımlanmış toplumsal kalıpları kitaplarında tekrar edip kendileri gibi genç kadın okuyuculara sunuyorlar. Sürekli kendisini besleyerek çoğalan bu düşünce, kadının özgürlüğünü yok ediyor. Genç kızlar normal olanın, kabul gören kadın-erkek ilişkisinin bu olduğu fikriyle zehirleniyorlar. Özgür kadın bireylerin yer aldığı kitapların varlığından bile haberdar değiller çoğu. Zaten böyle bir arayışa da girmiyorlar. Neredeyse her eve giren internetin sunduğu metinlerle yetiniyorlar.

Umarım her moda gibi bu da gelir geçer. Umarım Wattpad okurları zamanla daha nitelikli eserler talep ederler ve böylece yazar adayları daha güçlü kadın karakterler yaratır.

Okuma Önerisi: Kadının değersizleştirilmesi ve erkek egemen kültüre dair harika denemelerden oluşan bir kitap önermek istiyorum: Bana Bilgiçlik Taslayan Adamlar – Rebecca Solnit

Konuya dair yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Ekofeminist Edebiyat Nedir? Düalizm Yıkılınca Doğan Ekofeminizm Hakkında Her Şey

Oyla!

Bülent Özgün

Edebiyat ve sinema hayranı (bazen hangisini daha çok sevdiğini kendisi de bilmiyor), İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu, öğretmen; yazmayı, okumayı, konuşmayı, öğretmeyi ve bunların hepsi üzerine düşünmeyi seven bir ademoğlu. Bir hayaledici. Ne yazık ki hep böyle kalacak.

88 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Shine Shine dedi ki:

  Kötü alışkanlık olan wattpad değil. Wattpad bu alışkanlığın kendini gösterdiği yer. Ben de küçükken (12 13 yaşımdayken (şu an 16 yaşındayım)) wattpad içerisinde bulundum. Okudum da yazdım da. Sorun çoğu yaşıtım olan gençlerin kendilerini ifade edebilecek kadar çok okumamış olması ve kendilerini ifade edecek konu bulamayıp, kalitesiz popüler kültür öğelerinin arkasına saklanması.

 2. Avatar for Leingrad Leingrad dedi ki:

  Kadını değersizleştiren, insanı aşağılayan ve gittikçe ahlaksızlaşan toplumun ta kendisidir. Wattpad bu gittikçe ahlaksızlaşan toplumu ve ailelerin yetiştiremediği çocukların iç dünyasını net bir biçimde bize gösteriyor diye Wattpad’e savaş açmak yanlış. Zaten acı olan bunları yazan birilerinin olması değildir, milyonlarca gencin bu tip içeriğe çığ gibi büyüyen bir talebinin olmasıdır.

  Yıllarca öğlen vakti tam çocukların okuldan eve geldiği vakitte ve istisnasız her kanalda insanların annesini, kızını, kardeşini vs. en fazla malı mülkü olana izdivaç adı altında sattığı programlar yayınlandı. 3-5 gün falan değil yıllarca ve her kanalda. Yıllar boyunca “Ağır Abi” dizilerinde kadınlar önce “Delikanlılar” tarafından tokatlandı sonra “Dayakçı delikanlılar” ile mutlu yuvaları oldu. Aşiret dizilerine hiç girmiyorum bile. Wattpad üzerinde bu tiksintiyle baktığımız şeyleri yazan gençler bunlar ile büyüyen çocuklar.

  Bu dizilerle büyüyen çocuklardaki ahlaki çöküş seviyesini Wattpad sayesinde çok net görebiliyorken şimdi yayınlanan osmanlı dizileri ile güç sahibine sorgusuz sualsiz boyun eğmeleri, eğmezlerse boyunların kesileceği ana fikri aşılanılanarak büyüyen çocukların geleceğini varın siz düşünün.

 3. Avatar for Celebhol Celebhol dedi ki:

  Son bir araştırmaya göre, Türkiye’deki gençlerin %40’ı hala kadına karşı fiziksel şiddeti savunuyor. Gençler bir de bu toplumun en ileri kesimi, gerisinin halini düşünün. Hele psikolojik şiddeti de hesaba katsak, ne gibi sayılar ortaya çıkacak acaba?

  Nasıl mı ilgili? Wattpad bir talebin karşılığını veriyor. Bu toplumda hiç bir zaman ideal bir kadın-erkek ilişkisi olmadı. Son dönemde belli bir kitlede modernleşme var fakat başka bir kesimde, geriye dönüş mevcut. Şöyle de düşünebilirsiniz, kültürümüzde başlık parası diye bir şey var. Babasının, bir kızı para karşılığı satması olayı. Bekaretin önemi bile buradan kaynaklanıyor çünkü bu eski sistemde, bir alışveriş söz konusu. “Malı” alan, onun “defolu” olmadığını garantilemek istiyor.

  Böyle değerleri olan bir toplumuz. Kim ne bekleyebilir ki? Evet, arz, aynı zamanda kendi talebini de oluşturur. İşin kısır döngü yanı burada. Ancak Wattpad gibi ortamlar, temelinde birer semptomdurlar. Burada birbirimizin sırtını sıvazlayıp, Wattpad gibi ortamlarla dalga geçebiliriz ama kimseye hiç bir şey katmaz. Sadece yankılarımızı duyar ve egomuzu tatmin ederiz. Oysa acaba kaçımız, bu semptomun oluşmasında pay sahibi? Kaçımız, bunu yaptığının farkına bile varmıyor ve asla varmayacak?

  Haberi bu noktada eleştirmiyorum çünkü dikkat çeken bir durum paylaşılmış. Ancak böyle platformlar, durduk yerde ortaya çıkmaz. Neden bu öyküler, insanların ilgisini çekiyor? En önemli soru bu ve cevabı, çok daha derin bir tartışmayı gerektiriyor.

 4. Avatar for mit mit dedi ki:

  Kitap: Ukala Komşum
  Agapi Yayınları
  535 sayfa. 37,50 TL

  İlk satırlarda beynim ambole oldu. Üçüncü paragrafın ilk satırlarından itibaren de kör oldum :frowning:

 5. Avatar for Agape Agape dedi ki:

  Hayır böyle olmadı. Bu kitap editörün önüne geldi. Editörün gözleri, kulakları, burnu kanadı ama emir yukarıdan geldi çünkü wpde bilmem kaç milyon okunması vardı. Kesin kâr bırakacaktı. Yayınevi sahibi paraya susamış bir işletmeciydi bu fırsatı tepemezdi. Neden tepsindi? Herkes aynı şeyi yapıyordu.Üstelik yazara telif diye 100 bilemedin 150 kitap verdi. Bir de 2. ya da 3. baskıdan sonra kdv gibi masraflar çıkınca kalan paydan yüzde 5. Ümmügül çok mutlu oldu. Yazar olacaktı. Hayalleri gerçek oluyordu. Paradan da pek anlamazdı. O hayalleriyle meşguldü…

  Editöre “Al bu dosyayı adam edebildiğin kadar adam et,” dedi. Editör çalışırken hep aynı şeyi düşündü. “Bu gözler daha neler görecek?” Editör yaptığı işten zevk almıyordu. Nefret ediyordu. Bitsin de kurtulayım diyordu ama el mecburdu. Sektör böyleydi. Bakacak bir ailesi, hayatı ve sorumlulukları vardı. Belki de alışkındı ve aldığı paraya bakıp sadece iş olarak gördü.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

80 cevap daha var.

88 Yorum

  2015 Nostalji Senesi

  Yapay Zekanın Kaleme Aldığı Roman, Edebiyat Ödülünü Teğet Geçti