in ,

Orta Dünya’da Gördüğümüz En Güçlü 8 Kılıç

Yüzüklerin Efendisi serisinin de içinde bulunduğu Orta Dünya’nın en güçlü 8 kılıcına daha yakından bakmaya ve hikâyelerine göz atmaya hazır mısınız?

Yüzüklerin Efendisi
- Reklam -
- Reklam -

Yüzüklerin Efendisi denilince akıllara kuşkusuz Orta Dünya geliyor. Büyülü varlıkların hüküm sürdüğü, olağanüstü olayların yaşandığı topraklar. Ayrıca Sauron’un Tek Yüzük’ü, Galadriel’in Işığı gibi objeleri de bu büyüye dahil etmek mümkün.

İşin içinde bir de kılıçlar var. Sahibine veya kim için yapıldığına göre kılıçlar bir kişiliğe ve kendi hikayesine sahip olabiliyor. Kılıçların aynı zamanda kullanan kişiye ekstra güç vermesi de söz konusu. Hatta, Orta Dünya’da büyülü kılıçların yüzüklerden bile daha güçlü olabileceği tartışılan konular arasında. Biz de ScreenRant’ın hazırladığı, Yüzüklerin Efendisi’nde bahsi geçen en güçlü kılıçların derlendiği listeyi Kayıp Rıhtım’a taşıdık.

8. Herugrim

Theoden from The Lord of the Rings The Return of the King

- Reklam -

Listedeki ilk kılıcımız bir Rohan Kılıcı. Yüzüklerin Efendisi’nde sahibini Kral Theoden olarak görüyoruz. Lakin kılıcın geçmişi yaklaşık beş yüz yıllık. Ve Theoden’den önceki her Rohan Kralına hizmet etmiş bir kılıç.

Herugrim’in önemi sadece soyluluğundan ileri gelmiyor. Gandalf, Saruman’ın etkisi altındaki Theoden’i iyileştirirken de kılıç önemli rol oynamıştı. Theoden, Saruman’ın hizmetkarı Grima Solucandil tarafından zehirlenmiş, insandan çok yaratığa benzer bir hale gelmişti. Zehirden kurtulduktan sonra Herugrim ona kendi gücünü hatırlatmış ve eskisinden de güçlü hale gelmişti.

7. Gurthang

Gurthang from Silmarillion

Gurthang, Silmarillion’da bahsi geçen Orta Dünya’daki güçlü kılıçlardan bir başkası. Kılıç, Hûrin’in Çocukları’ndan Turambar Túrin’e ait. Tûrin, Gurthang’la ejderha Glaurung’u katletmiş, kılıcın kuvvetini göstermişti.

Lakin kılıcın gücü yalnızca kuvvetinden gelmiyor. Gurthang, aynı zamanda düşünme yetisine sahip bir kılıç. Karısı intihar ettikten sonra acısından kendi canına kıymak isteyen Tûrin, Gurthang’a ondan canını almasını söylemiş, kılıç bunu memnuniyetle yerine getireceğini belirten bir cevap vermişti.

6. Morgul kılıcı

The Witch King from The Lord of the Rings The Fellowship of the Ring

Sıradaki kılıcımız tam anlamıyla bir kılıç sayılmaz. Daha çok uzun hançer olarak niteleyebileceğimiz Morgul kılıcını Yüzük Tayfları’ndan yani Nazgûllerden biliyoruz. Kılıcın önemi daha çok Forodo’yla olan münasebetinden geliyor. Angmar’lı Cadı Kral Frodo’yu bu bıçakla yaralamıştı. Morgul kılıcı oldukça ölümcül bir silah. Çeliğinin ufak bir dokunuşu bile insanı öldürmeye yetebiliyor. Kılıçtaki zehir direk kalbe ulaşıyor. Kılıçta zaten Cadı Kral kötülüğün dibine vurmak istediği zaman ortaya çıkıyor.

5. Narsil

Shards of Narsil from The Lord of the Rings The Fellowship of the Ring

Beşinci sırada bir başka krallık kılıcı olan Narsil var. Dunedain krallığına ait olan kılıcı filmlerde, Son İttifak’ın Sauron’la olan savaşında Kral Elendil’in elinde görmüştük. Elendil Sauron’a yenilince kılıç yere düşerek parçalanmış fakat Elendil’in oğlu Isildur kırık parçayı yerden alarak Sauron’un elini kesmeyi başarmış ve Güç Yüzük’ünü serbest bırakmıştı. Narsil bundan dolayı Sauron’un yenilgisinde büyük role sahip. Kılıç bir daha yeniden yapılmasa da varisten varise aktarılarak varlığını sürdürdü.

- Reklam -

4. Sting (İğne)

Yüzüklerin Efendisi

Gelelim daha tanıdık isimlere. Sting – Türkçe ismiyle İğne, Elfler tarafından dövülmüş bir kılıç. Boyut olarak diğer kılıçlardan daha ufak olmasıyla Hobbitler için birebir. Kılıcın Bagginslerle anılması da bu yüzden boşuna değil. Sting’in en önemli özelliği ise etrafta ork veya goblin varsa mavi ışıkla parlaması. Kılıç böylece düşmanlarına karşı sahibini uyarmış oluyor. Bilbo, Dumanlı Dağlar’da Tek Yüzük’ü bulana kadar değer verdiği en önemli eşyası Sting’ti. Kılıç daha sonra Frodo’ya geçmiş ve o da kılıcın hakkını vermişti.

3. Orcrist (Goblin-doğrayan)

Yüzüklerin Efendisi

Üçüncü sırada yine elfler tarafından dövülen ama yine başka ulustan biri tarafından kullanılan Orcrist var. Batı’nın Yüksek Elfleri tarafından Gondolin’de dövülen Orcrist, o zamanki Goblin savaşlarında kullanılması için yapılıyor. Kılıç daha sonra cüce kral Thorin Meşekalkan’ın eline geçiyor. Thorin’in elindeyken isminin hakkını vererek sürüsüyle goblin doğrayan Orcrist, Thorin ve arkadaşları Mirkwood’da elfler tarafından tutsak alınınca bir kez daha sahipsiz kalıyor. Küçük kardeşi Sting gibi, Orcrist de yakınında düşmanlar varken parlama özelliğine sahip bir kılıç.

2. Glamdring

Yüzüklerin Efendisi

Sırada hasım-tokmağı Glamdring var. Tıpkı Orcrist gibi Yüce Elfler tarafından Gondolin’de dövülen Glamdring, Gondolin Kralı’nın hasım-tokmağı olarak hizmet etmiş bir kılıç. Kılıç daha sonra Orcrist’in bulunduğu Troll sığınağında ortaya çıkıyor ve kılıcı Gandalf sahipleniyor. Orcrist’ten daha çok korkulan bir kılıç varsa o da Glamdring. Bir büyücünün eline geçmesi ise onu daha da tehlikeli kılıyor. Gandalf’ın, Moria’daki karşılaşmalarında Glamdring’le Balrog’un derisini kestiğini hesaba katarsak, ne kadar güçlü bir kılıç olduğu kolayca anlaşılabilir. Gandalf Glamdring’i sadece savurmakla kalmıyor asasına okuduğu gibi kılıca da büyüler okuyordu.

1. Anduril

Yüzüklerin Efendisi

Ve sıra son olarak Orta Dünya’daki kılıçların en özeline geldi: Anduril. Elfler tarafından, Narsil’in parçaları kullanılarak dövülen kılıcın bu kadar özel olmasının sebebi bir bakıma Aragorn için yapılması. Kılıcın kendisine has bir diğer özelliği ise, Elflerin yapım aşamasında, atası Narsil gibi kırılmaması için Anduril’i büyülemesi. Belki Glamdring kadar güçlü olmasa da çok daha tesirli olan Anduril, Aragorn’un Ölüler Ordusu’nu çağırmasında ve davasına katmasında yardımcı olmuştu. Sauron’un ordusuyla olan savaşın kazanılmasında büyük paya sahip bu olay, Anduril’in önemini gösteriyor.

Böylece listenin sonuna gelmiş olduk. Orta Dünya evrenindeki en güçlü kılıçlardan bazılarını sergiledik. Yukarıdaki sıralamaya katılıyor musunuz? Sizin listeniz nasıl olurdu? Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşmayı unutmayın!


Yüzüklerin Efendisi Dizisine Game of Thrones Senaristi

İçeriğin Peşinde #5: Kral Tekrar Dönüyor | Yüzüklerin Efendisi – Kralın Dönüşü

Yüzüklerin Efendisi Dizisinin Çekimleri Başlıyor

Yüzüklerin Efendisi Dizisinin İkinci Çağ’da Geçeceği Kesinleşti

Ensar Çırak

İzmir'de doğdu. İlkokulda dramayla uğraştı, futbol oynadı. Sonra basketbola sardı ve daha çok sevdiğini anladı. Küçüklüğünden beri oyunlara hasta. Fantastik edebiyat sever. Ortaokulda arkadaşıyla başarısız bir bilim kurgu denemesi oldu. Zamanında bir sürü balığı vardı ama şimdi hiçbiri yok. Şu sıralar İstanbul'da, üniversiteyle uğraşıyor.

3 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

    Sting (İğne) ve Orcrist (Goblin-doğrayan)’ i tek geçerim. :slight_smile:

  2. Avatar for Nefrayto Nefrayto dedi ki:

    #7 numaradaki Gurthang çok hoşuma gitti. Eğer o fotoğraftaki gibi bir kılıçsa çok asil, aynı zamanda oldukça güven verici, bir o kadar da sanatkarane bir şekilde yapılmış.

  3. Avatar for azizhayri azizhayri dedi ki:

    İyi bir çalışma olmuş. Tebrik ederim

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Robert Downey Jr.

Robert Downey Jr. Nanoteknolojiyi Kullanarak Dünya’yı Temizleyecek

Mehmet Berk Yaltırık

Burak Albayrak ve Mehmet Berk Yaltırık ile Pangea Kitaplığı ve Istrancalı Abdülharis Paşa Söyleşisi