in , ,

En İyi Vampir Animeleri: İşte Vampir Temalı 32 Farklı Yapım

Vampir animeleri sevenlerle bu türden seçkin yapımları buluşturan bir öneri listesi hazırladık. Kan emici yaratıkların gizemli ve korkunç dünyasına davetlisiniz.

En İyi Vampir Animeleri - Öneri
- Reklam -
- Reklam -

Vampir animeleri temalı bu listede Japon çizgi dizilerinde gecenin yaratıklarını konu alan en iyi yapımları bir araya getirdik. Önerilerimiz arasında gizemden korkuya, romantizmden gerilime her telden macera sizleri bekliyor.

Animelerde ve mangalarda vampirler birçok farklı profilde bulunabiliyorlar. Çoğunlukla korkutucu, kan emici kötü karakterler ya da anti kahramanlar olarak tasvir edilseler de, zaman zaman büyüleyici, bağ kurulabilen ve hatta sevimli yaratıklar olarak da işlenebiliyorlar.

Vampir teması ekranda en sık görülen türlerden birisi. Doğaüstü/fantastik/gotik yapımları sevenler için gecenin bu karanlık eşlikçileri hakkındaki yapımlar ilaç niyetine tüketilebiliyor.

- Reklam -

En İyi Vampir Animeleri

Vampirlerin güçleri, zayıf noktaları, köken hikâyeleri yapımdan yapıma değişse de, vampirler anime dünyasında her zaman güçlü bir şekilde temsil edildi. Bu yapımlarda hikâye Bram Stoker’ın ünlü Kont Drakula’sına da ev sahipliği yapabiliyor, “sıradan” görünümlü bir lise öğrencisine de.

Bu içeriğimizde vampir animeleri denince akla gelen en popüler yapımlardan, gözden uzakta kaldığını düşündüğümüz diğer çizgi filmlere dek kapsamlı bir öneri listesi hazırlamayı amaçlıyoruz. Öneriler arasında Türkiye’de Netflix gibi platformlarda yer alan anime yapımlarına da yer veriyoruz. Ayrıca dedektiflikten korku türüne, romantizm odaklı anlatılardan aksiyon ve maceraya kadar birçok farklı alt türden vampir konulu Japon animasyonunu bir araya getiriyoruz.

En İyi Vampir Animeleri (2024)

32. Diabolik Lovers (2013 – 2015)

Diabolik Lovers

IMDb Puanı: 4.9

Düşük eleştirmen puanlarına rağmen Diabolik Lovers, harem temalı anime yapımları arasında öne çıkmayı başarıyor. Dizi, her türlü shojo klişesini gece yaratığı dokunuşuyla benimsiyor. Yapımın hikâyesi ise bir tür “kan bankası” olarak 6 genç vampirle dolu bir eve adım atan Yui Komori, kendisini kaçınılmaz bir gerilimin ortasında bulmasını takip ediyor.

31. Dance with Devils (2015)

Dance with Devils - Anime

IMDb Puanı: 5.8

Orijinal Adı: Dansu Wizu Debirusu

Her zaman dikkat çekici bir öğrenci olan Ritsuka Tachibana’nın hayatı, annesinin iblisler tarafından kaçırılmasıyla alt üst oluyor. Annesini kurtarmak için çıktığı yolda iblisler ve vampirlerin dünyasına çekilen Ritsuka, burada sahibinin dünyayı yönetmesini sağlayan yasak bir eşyayı aramak üzere bir maceraya atılmak durumunda kalıyor.

Müzikal yanıyla öne çıkan Dance with Devils, aynı zamanda romantizm unsurları ve lise temasıyla da türünün sevenlerine hitap etmeyi başarıyor.

30. Vampiyan Kids (2001 – 2002)

Vampiyan Kids

Orijinal Adı: Vanpaiyan Kizzu

Vampiyan Kids animesi, insanları korkutamadıkları için Canavarlar Ülkesi’nden sürgün edilen vejetaryen bir vampir ailesinin hikâyesini konu alıyor. Bir insan ailesinin yanına taşınan bu başarısız aile, yeniden Canavarlar Ülkesi’ne geri dönmek için var güçleriyle çalışmaya başlıyorlar.

Vampiyan Kids çoğunlukla daha genç bir izleyici kitlesini hedeflese de yer yer çıplaklık ve bazı yetişkinlere yönelik şakalarıyla da öne çıkıyor. Mizah ağırlıklı bu anime, Devilman Crybaby ile tanınan Masaaki Yuasa’nın da ilk yönetmenlik deneyimi olarak kayıtlara geçiyor.

29. Nyanpire: The Animation (2011)

Nyanpire: The Animation

IMDb Puanı: 6.2

Listemize sıra dışı bir yapımla devam ediyoruz. Nyanpire: The Animation, vampir bir kedinin sevimli, komik ve tuhaf hikâyesini konu alıyor. 4 dakikalık bölümleriyle tam bir çerez kıvamındaki bu yapım, izleyicileri 12 bölümlük kısa bir yolculuğa davet ediyor.

Kendine has karakterleriyle öne çıkan yapım, mizahi anlayışıyla da adından söz ettiriyor. Nyanpire’ın yanı sıra, kedi vampir avcısı Masamune ve melek Nyantenshi de izleyicileri bekleyen yaratıcı isimler arasında yer alıyor.

28. Sirius the Jaeger (2018)

Sirius the Jaeger - Netflix

IMDb Puanı: 6.8

Netflix animeleri arasında yer alan Sirius the Jaeger 1930’lu yıllarda İmparatorluk başkentinde geçiyor.

Müzik aleti çantaları taşıyan tuhaf bir topluluğun Tokyo’ya inmesiyle başlayan macerada, vampir avcıları Jaeger adıyla anılıyor. Köyü vampirler tarafından yok edilen bir kurt adam olan Yuliy ve diğer Jaeger’lar, vampirlere karşı kendilerini ölümle dolu bir savaşın ortasında buluyorlar.

Tek sezondan oluşan ve toplam 12 bölümden oluşan macera, izleyicileri tarih ve aksiyon dolu bir serüvene davet ediyor.

27. Blood-C (2011)

Blood-C

IMDb Puanı: 6.2

Production I.G. imzalı Blood-C, Blood animesi ile ortak bir evrende geçse de aralarında net bir bağlantı bulunmuyor. Aksine bu yapım 2005’te çıkan animeden çok daha karanlık bir temaya sahip. Anime yapımı başkarakter Saya Kisaragi’nin kargaşaya sürüklenen hayatını konu alıyor.

Saya, vampir yapımlarının ünlü karakterlerinden biri olan Buffy Summers’ın havasını taşıyor. Gündüz normal bir lise öğrencisi olan Saya, geceleri Elder Bairnler denilen ve insan kanından beslenen yaratıklarla savaşıyor. Bu yaratıklar gündüz de saldırmaya başlayınca Saya çevresinde bir şeylerin yolunda gitmediğinin farkına varıyor. Gerçeği öğrendiği zaman ise artık hiçbir şey eskisi gibi olmuyor.

26. The Vexations of a Shut-In Vampire Princess (2023)

The Vexations of a Shut-In Vampire Princess

IMDb Puanı: 6.6

Orijinal Adı: Hikikomari Kyuuketsuki no Monmon

2023’ün sonbaharında yayınlanan ve birçok izleyicinin gözünden kaçan The Vexations of a Shut-In Vampire Princess animesi, Terakomari Gandesblood adlı soylu bir vampir kızın hiç de hazırlıklı olmadığı bir liderliği devralışıyla başlayan olayları konu alıyor. Terakomari, hayatının büyük kısmını evden çıkmadan geçirdiği için yeni rolü onun için oldukça zorlayıcı olacak. Özellikle kan içmeyi sevmemesi, onu gerçek bir uyumsuza dönüştürüyor. Yine de rolünü yerine getirmek ve hayatta kalmak için hem savaş arenasında hem de politik dünyada üzerine düşeni yapmak adına harekete geçecek.

Karanlık mizahla dram türlerini bir araya getiren yapım, kan emici canlıların karanlık ve klişe dünyasına eğlenceli bir bakış atmayı hedefliyor.

25. Nightwalker: The Midnight Detective (1998)

Nightwalker The Midnight Detective

IMDb Puanı: 6.9

Orijinal Adı: Mayonaka no tantei Nightwalker

Az bilinen ve toplamda 12 bölümden oluşan anime dizisi Nightwalker: The Midnight Detective, özel dedektif olarak çalışan bir vampir ve onun insan (ve insan olmayan) arkadaşlarıyla atıldığı maceraları konu alıyor.

Doğaüstü türü ile suç noir’ın bir karışımı olan Nightwalker, şeytani yaratıklarla yüzleşilen heyecan dolu bir macera.

24. Valvrave the Liberator (2013 – )

Valvrave the Liberator

IMDb Puanı: 6.6

Orijinal Adı: Kakumeiki Valvrave

Valvrave the Liberator, yapımcılığını Sunrise’ın üstlendiği mecha temalı bir anime dizisi. Ko Matsuo tarafından yönetilen ve Ichiro Okouchi tarafından yazılan anime, insanlığın üç gruba bölünerek savaş hâlinde olduğu ve uzayda yaşadığı fütüristik bir tarihte geçiyor.

Askeri bir ittifaktan doğan bir güç olan Dorssia Askeri Paktı Federasyonu’nu sürekli topraklarını genişletmek isterken ticaret anlaşmalarını geliştirdikçe gücü artan Atlantik Kenarı Birleşik Devletleri (ARUS), galakside hüküm sürmeye devam etmekte. Bu iki grubun arasında ise nispeten sakin bir ulus olan JIOR yer alıyor. JIOR’lu sıradan bir öğrenci olan Haruto Tokishima’nın hayatı, Dorssian ordusunun ani istilasıyla tamamen değişiyor.

İstilayı durdurmak isteyenler Valvrave adı verilen son derece gelişmiş bir teknolojiyle silahlandırılmış mecha’larla maceraya atılıyor. “Valvrave”, “Vampire Link Vessel Rune Activate Vital Engine” ifadesinin kısaltması olması nedeniyle anime listemizdeki yerini alıyor.

23. Vampire Princess Miyu (1997 – 1998)

Vampire Princess Miyu / Kyûketsuki Miyu

IMDb Puanı: 7

Orijinal Adı: Kyûketsuki Miyu

Vampire Princess Miyu, oldukça karanlık bir hikâye anlatımına sahip olmasına rağmen içerisinde umut ışığı da barındıran bir anime.

Bir yarı vampir olan Miyu, bir yanda sıradan bir lise öğrencisi gibi bir hayat sürüyor, diğer yanda iblisleri karanlığa geri göndermek için mücadele ediyor.

Miyu, en yakın arkadaşı Larva ile birlikte özel güçlerini kullanarak dünyayı kurtarmak için Shinma adındaki şeytani güçlerle savaşıyor. Vampire Princess Miyu’nun orijinal video animasyonunda Larva, Miyu’yu damarlarında taşıdığı vampir kanından dolayı ölmekten kurtaran kişi olarak biliniyor.

22. Vampire in the Garden (2022)

Vampire in the Garden - Netflix

IMDb Puanı: 6.8

Attack on Titan ile adından tüm dünyada söz ettiren WIT Studio imzalı Vampire in the Garden animesi, tek sezonluk bir mini dizi olarak Netflix’te izleyicilerle buluştu.

Yönetmenliğini AoT, Monster ve Fullmetal Alchemist: The Conqueror of Shamballa ile tanınan Ryoutarou Makihara’nın üstlendiği anime Momo ve Fine adlı iki “farklı” kadının hikâyesini takip ediyor. Kadınlardan birisi vampir, diğeri ise insan. Yapım da ikilinin insan ve vampirlerin barış içinde yaşadığı bir döneme özlem duymasını takip ediyor. Yalnızca 5 bölümden oluşan yapım izleyicilere tek seferde bitirebilecekleri çarpıcı bir kurgu vadediyor.

21. Karin (2005 – 2006)

Vampir Animeleri Önerileri - Karin

IMDb Puanı: 6.8

Romantik anlatılar bazı vampir animeleri için bir klasik. Chibi Vampire olarak da bilinen serinin kahramanı Karin Maaka, bir kan emici ailesinin ortanca çocuğu. Fakat Karin klasik bir ölümsüz gibi davranmıyor. Gündüz dışarı çıkıyor, liseye gidiyor ve aynada kendini görebiliyor.

Karin insanların kanları için onları ısırmıyor, hatta kan tüketmek bir yana çok ciddi burun kanamaları yaşıyor. Bu okula yeni bir öğrencinin nakil olması ile bu durum daha da kötüleşiyor. Yeni öğrenci Kenta, Karin’in kanının daha hızlı akmasını sağlıyor ve anlatı hızlı bir şekilde romantik gençlik dizisi boyutuna taşınıyor.

20. Shiki (2010 – 2011)

Shiki

IMDb Puanı: 7.6

Shiki iyi kalpli vampirlerin normal bir hayat sürdürmeye çalıştığı şen şakrak bir anime değil. Fuyumi Ono’nun psikolojik korku temalı mangasından uyarlanan anime, türünün örneklerinin çok daha ötesinde. İyiyle kötünün birbirinden ayrılmasının çok zor olduğu bir dünyada hayatta kalma savaşını anlatıyor.

Anime Megumi Shimizu’nun küçük bir Japon kasabasındaki ölümü ile başlıyor. Bu ölüm, normal insanları Shiki denilen vampirlere döndüren bir salgına neden oluyor. Bu sırada kasabanın doktoru insanların yaşadığı korkuya bir çare bulabilmek için insanlığından vazgeçmek zorunda kalıyor.

19. Call of the Night (2022)

Call of the Night - Vampir Animesi

IMDb Puanı: 7.4

Orijinal Adı: Yofukashi no Uta

Call of the Night hayatın amacını bulma ve arkadaşlığın gücü hakkında temellendirilmiş ve herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği bir vampir komedi. Yapım, sekizinci sınıf öğrencisi Ko Yamori’nin toplumun genel kesiminden dışlandığını hissetmesi ve uykusuzluk hastalığı nedeniyle geceleri sokakta gezinmeye başlıyor.

Ko, bir gece yürüyüşü sırasında kendisi gibi yalnız hisseden Nazuna Nanakusa ile tanışıyor ve Nazuna Ko’yu evine davet edince Ko hayatın akışı tamamen değişiyor. Call of the Night vampir animeleri listelerinde olması gereken bir renk.

18. Blood Blockade Battlefront (2015 – 2017)

Blood Blockade Battlefront - Anime

IMDb Puanı: 7.2

Orijinal Adı: Kekkai Sensen

Gerçek dünyanın diğer büyülü dünyalarla kesiştiği büyülü bir kasaba olan Hellsalem’s Lot; uzaylılar, iblisler ve insanların bir arada yaşadığı bir kasaba olarak nam salıyor. Kasaba, yalnızca en güçlü olanların hayatta kalabileceği bir kültürel yapıya sahip.

Şehri korumak için çabalayan Libra örgütü, vatandaşlarına zarar vermek isteyenlere karşı bir mücadele veriyor. Libra’nın en yeni üyesi ise isteği dışında “Tanrı’nın Her Şeyi Gören Gözleri”nin gücünü alan Leonardo Watch.

İhanet ve aile sevgisi temaları etrafında gelişen Blood Blockade Battlefront bir animesi, Leonardo Watch’ın aksiyon dolu hikâyesini takip ediyor.

17. Bakemonogatari (2009 – 2010)

Bakemonogatari

IMDb Puanı: 8

Japon light novel serisine dayanan ve NisiOisiN tarafından yazılan Bakemonogatari gizem, doğaüstü ve psikolojik unsurları içeren bir hikâyeyi konu ediniyor.

Ana karakter olan lise üçüncü sınıf öğrencisi Koyomi Araragi, vampirlikten kurtulup yeniden insan olmasına rağmen insanüstü iyileşme yetenekleri ve gelişmiş görüş gibi bazı yan etkileri hissetmeye devam ediyor. Anime, Koyomi’nin hr şeye rağmen arkadaşı ve sınıf başkanı Tsubasa Hanekawa’nın yardımıyla normal bir öğrenci hayatı yaşama çabasını izliyor.

Yapımın her bölümü farklı bir kızın yaşadığı sorunlara ve Araragi’nin onlara yardım etme çabalarına odaklanıyor. Karakter gelişimi geçmişlerin açıklanması ve derin içsel çatışmalar da hikâyenin önemli unsurları arasında yer alıyor. Yapım, görsel açıdan dikkat çekici bir tarza sahip olmasıyla ve karakterler arasındaki ilişkiler ile öne çıkıyor.

- Reklam -

16. Rosario Vampire (2008)

Rosario Vampire

IMDb Puanı: 6.9

Orijinal Adı: Rozario to banpaia

Rosario Vampire’da genç Tsukune Aono, onun gibi kötü notları olan bir öğrencinin iyi bir liseye gidemeyeceğinin farkında varıyor. Tek umudu ise Youkai Academy oluyor. Dışarıdan oldukça normal gözüken bu lisenin içinde insan kılığında canavarlar bulunuyor. Bunlardan biri de animenin adında ismi geçen Rosario. Normal biri gibi gözüken Rosario bir vampir ve bu detay hikâyeyi, okuldaki herkes için farklı bir boyuta taşıyor.

Tsukune sıradan bir insan olduğunu okuldaki çalışanlar dahil herkesten saklıyor. Çünkü gerçek açığa çıkarsa okulun kurallarına göre idam edilmesi gerekecek. Tsukune işte sırtında bu yükle eğitim hayatına devam etmeye çalışıyor.

15. Blood Lad (2013)

Blood Lad - Vampir Animeleri

IMDb Puanı: 7

Blood Lad, Şeytan Dünyası’nın bir bölümünü yöneten güçlü bir vampir olan Staz Charlie’nin hikâyesini takip ediyor. Ancak Staz, türdeşlerinden farklı bir vampir. Kan içme eğilimi pek fazla yok ve zamanının çoğunu anime izleyip video oyunları oynayarak geçiriyor.

Bir gün Staz, Fuyumi Yanagi adlı genç bir kızla tanışıyor. Fugumi Yanagi, kazayla girdiği bir portalın içinden Şeytan Dünyası’na gelmiş sıradan bir genç kız olarak tasvir ediliyor. Staz ve Fugumi aralarında büyük bir çekim hissetseler de Staz’ın bölgesine yapılan bir saldırı kızın ölümüne neden oluyor. Neticede Fugumi bir hayalete dönüşüyor. Ekibe bir büyücü ve bir yarı kurtadamın da katılmasıyla yol arkadaşları Fugumi’yi yeniden insana dönüştürecek sihri bulabilmek için bir yolculuğa çıkıyorlar.

14. Undead Murder Farce (2023)

Undead Murder Farce - Vampir Animeleri

IMDb Puanı: 7.6

Orijinal Adı: Andeddo Garu Mada Farusu

Bir başka fantastik dedektiflik hikâyesi ise Undead Murder Farce ile öne çıkıyor. Vampirlerin, golemlerin, kurt adamların ve diğer yaratıkların yaşadığı bir dünyada geçen anime; Aya Rindo, Tsugaru Shunichi ve Shizuku Hasei’nin maceralarını takip ediyor.

Doğaüstü, fantazi, polisiye ve dedektiflik türlerini bir araya getiren yapım, kayıp bedenini ararken gizemler çözmek zorunda kalan bir karakteri odağına alıyor.

13. Strike the Blood (2013 – 2022)

En İyi Vampir Animeleri - Strike the Blood

IMDb Puanı: 6.9

Strike the Blood, bir light novel serisinden ekrana taşınıyor. Buna rağmen Çin’de yasaklanmasına neden olacak kadar şiddet içermesiyle öne çıkıyor. Tabii bu animenin tamamen kandan ve vahşetten oluştuğu anlamına gelmiyor.

Strike The Blood, doğaüstü olaylarla süslenmiş bir yetişkinliğe erme hikâyesi olarak tanımlanıyor. Itogami Adası’ndaki Şeytan Bölgesi’nde yaşayan Kojou Akatsuki adlı bir öğrenci kaçınılmaz bir kazanın ardından vampir güçleri elde ediyor ve hikâye başlıyor.

12. The Case Study of Vanitas (2021 – 2022)

The Case Study of Vanitas - Vampir Temalı Anime

IMDb Puanı: 7.7

Orijinal Adı: Vanitas no Carte

The Case Study of Vanitas, bir yanlış anlaşılma ile başlayan doğaüstü bir anime olarak tanımlanıyor. Efsaneye göre Vanitas Kitabı, mavi ayın altında doğan bir vampir tarafından vampiroğlunu lanetlemek ve yok etmek için kullanılan büyülü bir araç.

Bir insan, vampirlerin kana susamışlığını “iyileştirebilen” bu sihirli kitabı kullanmaya başlıyor ve hikâye gelişiyor.

11. Servamp (2016 – )

Servamp

IMDb Puanı: 6.3

Anime dünyasında vampirli hikâyeler her şekilde ve boyutta işlenebiliyor. Bazıları bulundukları dünyaya hakim olmaya kararlıyken bazıları da oturup hiçbir şey yapmamayı tercih ediyor.

Servamp da bunlardan biri. Lise öğrencisi Mahiru Shirota bir sokak kedisini eve getiriyor ve ona Kuro adını veriyor. Bir gün koltuğunda kedisi yerine genç bir adam ile karşılaşıyor. Mahiro bu genci sokağa çıkardığında genç tekrar Kuro’ya dönüşüyor. Servamp, buna şahit olan şaşkın çocukla hiçbir işe yaramayan tembel bir kan emicinin hikâyesini konu alıyor.

10. Noblesse (2020)

Noblesse: Awakening

IMDb Puanı: 7.1

Noblesse Son Jeho tarafından yazılmış Güney Kore dijital çizgi romanı Noblesse’den uyarlanıyor.

Animede yüzyıllar önce insana benzeyen, ölümsüz ve doğaüstü yaratıklardan oluşan eski bir ırk olan “soylular” adlı bir ırk bulunuyor. Bu soylular, tanrı ve hükümdar olarak görülüyor, saygı duyuluyorlar. Soylular arasında Cadis Etrama di Raizel veya “Rai” adı verilen, soyluların en soylusu olan “Noblesse” da bulunuyor.

820 yıllık uzun bir uykudan uyanan Rai, sadık ve kendini ona adamış hizmetkârı Frankenstein’ın izini sürmeye başlıyor. Frankenstein’ın şu an Ye Ran Lisesi’nde müdür olduğunu öğrenen Rai liseye öğrenci olarak kayıt yaptırıyor ve yeni karşılaştığı karmaşık dünyadaki yaşamı çözmeye çalışıyor.

9. Black Blood Brothers (2006)

Black Blood Brothers - Vampir Animeleri

IMDb Puanı: 6.9

Black Blood Brothers, Kohei Azano tarafından yazılmış bir light novel uyarlaması olarak ekrana taşınıyor. Anime Mochizuki Kardeşler’in -Jirou ve Kotaro’nun- hikâyesini anlatıyor. Jirou ve Kotaro, Çok güçlü bir vampir soyu olan Old Blood’ın tek ve son torunlara olarak biliniyor. Jirou, Kutsal Savaş’ın kahramanıydı ve Kowloon Çocuklar adlı güçlü bir vampir grubunu tek başına yenmeyi başarmıştı.

İkili daha sonra Kowloon Çocuklar’dan bazılarının hâlâ hayatta olduğunu ve Özel Bölge’ye (gizli bir barikatla korunan önemli bir şehir) girmeye çalıştıklarını fark ediyor. Bunun üzerine tekrar savaş için hazırlanıyorlar. Kotaro, Kowloon tarafından esir alınınca işler daha da karışıyor. Jirou, kardeşini kurtarmak için her yolu denemek zorunda kalıyor.

8. Trinity Blood (2005)

Trinity Blood

IMDb Puanı: 7.1

24 bölümlük bu anime Sunao Yoshida’nın light novel’ından uyarlanıyor. Animenin başkarakteri Abel Nightroad, vampir kanıyla beslenen Crunsik adındaki bir vampir ırkından geliyor. İnsanlar ve vampirler arasında geçen 900 yıllık kanlı savaştan sonra dünya, Vatikan ve Yeni İnsan İmparatorluğu olarak ikiye bölünüyor ve bir soğuk savaş başlıyor.

Savaşa rağmen insanların ve vampirlerin pek çoğu uyum içinde yaşadıkları eski günleri özlüyorlar. Abel, kendi amaçları doğrultusunda iki cepheyi birbirine düşürmek için manipüle etmeye çalışan Rosenkreuz Tarikatı’na karşı çıkıyor ve Vatikan’ın yanında savaşa giriyor.

7. Blood+ (2005 – 2006)

Vampir Animeleri - Blood +

IMDb Puanı: 7.6

Listemize Blood+ ile devam ediyoruz. Blood: The Last Vampire anime filminden esinlenilmiş bu yapım, 2005 yılında Japonya’nın Okinawa şehrinde geçiyor. Başkarakter Saya Otonashi, onu evlat edinen aileyle mutlu mesut yaşayan sıradan bir öğrenci olarak tasvir ediliyor.

Geçmişine ve gerçek ailesine dair hiçbir şey hatırlamayan Saya’nın hayatı yarasa benzeri bir canavar olan Chiropteran tarafından saldırıya uğradıktan sonra değişiyor. Saya, kanı canavarlar için zehirli olduğu için onları yenebilecek tek kişinin kendisi olduğunun farkına varıyor. Arkadaşlarıyla birlikte dünyayı bu yaratıklardan temizlemeye ve geçmişini araştırmaya karar veriyor.

6. Seraph of the End (2015 – 2016)

Seraph of the End / Owari no Seraph

IMDb Puanı: 7.4

Orijinal Adı: Owari no Seraph

Bu 24 bölümlük anime Takaya Kagami’nin aynı adlı manga serisinden uyarlanıyor. 16 yaşında bir çocuk olan Yuichiro, dört yıl önce meydana gelen bazı olayların intikamını almak için hayatını vampirleri öldürmeye adıyor.

2012 yılında ortaya çıkan bir virüs, dünyadaki 13 yaş üstü nüfusu öldürmeye başlıyor. Böylece vampirler dünyanın derinliklerinden çıkıp insanlığa boyun eğdirme fırsatı yakalıyor. İnsanlığın yalnızca vampirlere düzenli kan sağlayan üyeleri hayatta kalabiliyor.

12 yaşındaki Yuichiro ise arkadaşlarıyla beraber kaldıkları yetimhaneden kaçma kararı alıyor ve arkadaşlarının gözleri önünde öldürülmesinin ardından kendi intikam hikâyesini yazmaya başlıyor.

5. Castlevania (2017 – 2021)

Castlevania

IMDb Puanı: 8.3

Vahşet ve aksiyonun buluştuğu Netlix yapımı Castlevania, Konami’nin aynı adlı oyunundan uyarlanıyor. Yaratıcı ekibi nedeniyle vampir animeleri listesine dahil edilişi tartışmalı olsa da Castlevania birçok izleyici için olmazsa olmaz bir vampir anlatısı.

Yapımda Drakula’nın insan eşi, cadılık iddiasıyla kazıkta yakılınca Drakula intikamını almak için Romanya’nın üzerine iblislerini salmaya karar veriyor.

Aforoz edilmiş ve gözden düşmüş bir canavar avcısı olan Trevor Belmont, güçlü bir sihirbaz ve Sözcü olan Sypha Belnades ve onun taktiklerine karşı çıkan Drakula’nın dampir (melez vampir) oğlu Adrian Tepes/Alucard ile güçlerini birleştiriyor. Drakula kendisine güçlü vampirlerden oluşan bir ordu kuruyor. Trevor ve ekibi ise Eflak’ı Drakula’nın işgalinden kurtarmak için mücadele ediyor.

4. Vampire Hunter D (1985)

Vampire Hunter D - Vampir Animeleri

IMDb Puanı: 7

Orijinal Adı: Kyûketsuki hantâ D

Vampire Hunter D, 1983’te yayınlanmaya başlamış bir roman serisinden uyarlanıyor. Bu animeden önce aynı seri ayrıca sesli dramaya, video oyununa, manga serisine ve 2 anime filmine de adapte edilmişti.

Vampire Hunter D karanlık hikâyesiyle öne çıkıyor ve listenin “olmazsa olmazları” arasında yer alıyor. Anlatı, korkunç bir nükleer savaşın ardından kıyamet sonrası bir dünyada geçiyor. Dünya artık yalnızca acımasız canavarlar ve insanlara kalıyor. D de bunlardan birisi. Muazzam güçlere sahip, cesur ve yalnız bir anti-kahraman olan D; seinen türünü seven hayranlar için oldukça cezbedici bir anime olarak adından söz ettiriyor.

3. Vampire Knight (2008)

Vampire Knight / Vanpaia naito

IMDb Puanı: 7.3

Orijinal Adı: Vanpaia naito

Kan emici varlıklar üzerine bir öneri listesi, aşk temalı yapımlar olmadan olmaz. 26 bölümlük Vampire Knight, bir shojo manga serisinden (genç kızlara yönelik bir manga türü) ekrana taşınıyor. Matsuri Hino tarafından yazılan hikâye, lise çağında vampirlere karşı koruyucu olan Yuki Cross’u konu alıyor. Yuki, Cross Akademisi öğrencisi, ayrıca okul müdürü Kaien Cross’un da kızı olarak yapımda yer alıyor.

Vampirleri avlamak için yetiştirilmiş bir insan olan Yuki, kendisini iki vampirle beraber bir aşk üçgeninde buluyor. Yuki’nin insan olarak büyümüş ancak bir ısırıkla vampire dönüşmüş olan üvey kardeşi, vampir avcısı Zero Kiryu ve Yuki’yi küçükken kurtaran safkan vampir Kaname Kuran üçgenin diğer köşelerinde Yuki’yi bekliyor.

2. Dance in the Vampire Bund (2010)

Dance in the Vampire Bund / Dansu in za vanpaia bando

IMDb Puanı: 6.5

Orijinal Adı: Dansu in za vanpaia bando

12 bölümlük bir mini dizi olan Dance in the Vampire Bund animesi, Nozomu Tamaki’nin mangasından ekrana taşınıyor. Yapımda tüm vampirlerin Prenses Hükümdarı Mina Tepeş, Tokyo kıyılarında yapay bir ada olan Bund’ı kuruyor. Bund, vampirlere insanlardan gizlenerek barış içinde yaşamaları için Japon hükümeti tarafından tahsis ediliyor.

Mina bir talk şov programında varlıklarını ilan ediyor ve dostane bir şekilde birlikte yaşama arzusunu dile getiriyor. Fakat ön yargılı insanlar ve vampirler, ırklar arasında uzlaşma yapılmasını engelliyor. Mina, Bund’u düşmanlara karşı savunmak, adalet ve barış için savaşmaya devam etmek zorunda kalıyor.

1. Hellsing Ultimate [OVA] (2006 – 2012)

Hellsing Ultimate

IMDb Puanı: 8.2

10 bölümlük bir OVA olan bu anime Kouta Hirano’nun Hellsing mangasının ikinci anime uyarlaması olarak ekrana taşınıyor. 2001 – 2002 yılları arasında yayınlanmış olan 13 bölümlük ilk uyarlamanın devamı niteliğini taşıyan Hellsing Ultimate, ilk uyarlamaya göre aslında daha sadık bir uyarlama olarak tasarlanıyor.

Hikâye, Abraham Van Hellsing tarafından kurulan Kraliyet Protestan Şövalyeleri Tarikatı’nı konu alıyor. Kraliyet onun soyundan gelen, zorlu bir vampir avcısı olan Sir Integra Hellsing tarafından yönetiliyor. Gizemli ve son derece güçlü bir vampir olan Alucard ve Alucard’ın yeni vampire dönüşmüş yardımcısı Seras Victoria da Integra’ya katılıyor ve birlikte İngiltere’yi ele geçirmeye çalışan doğaüstü düşmanlara karşı savaşıyorlar. Hellsing, öyle ya da böyle söz en iyi vampir animeleri üzerine açıldığında akla gelen ilk yapımlardan birisi.

Sizce bu öneri listesinde başka hangi yapımlar yer alabilir? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşarak görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Kaynak: CBR, Game Rant


Farklı türlerden anime önerileri içeren diğer listelerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Kültür sanat dünyasından yeni gelişmeler için bizleri Google News’ten takip edebilirsiniz.

Beyza Can

İngilizce Öğretmenliği okudum. Okur, yazar ve oyun oynarım. Gerçek hayattan uzaklaşmak için daima fırsat kollarım. Bunun için sık sık fantastik, bilimkurgu ve korku içeren şeylere sığınırım. 8 yaşımda dolabımdan bir geçit bulamadım, 50 yaşımda kapımda Gandalf’ın belirmesini bekliyorum. O zamana kadar da kendimi edebiyata ve oyunlara vermeyi planlıyorum. Kitaplara ve oyunlara ilgim beni dil öğrenmeye itti. Daha fazlasına ulaşabilmek ve başkalarına ulaştırabilmek için yeni diller öğreniyorum.

6 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Akuma_Blade Akuma_Blade dedi ki:

  Valvrave The Liberator ve Sirius The Jeager filan da eklenip 30’a tamamlanabilirmiş aslında. Vampire Princess Miyu’ya hakkının teslim edilmesine sevindim.

 2. Avatar for Nefrayto Nefrayto dedi ki:

  İyi bir liste olmuş, emeğinize ve ellerinize sağlık :slightly_smiling_face: Listede sanki “Kuroshitsuji (2008-2011)” yok gibiydi, göremedim ya da fark etmemiş olabilirim :sweat_smile: Benim için hangi açıdan bakılırsa bakılsın, hangi yönden irdelenirse irdelensin çok güzel bir animedir :wink:

 3. Avatar for Kitsune Kitsune dedi ki:

  Vampir Prenses Miyu’yu merak ediyordum hep, listede görünce hatırladım. :grinning:

  Bu animede vampirler yok ki, sadece iblisler vardı diye hatırlıyorum. :slight_smile:

 4. Avatar for Lorien_archers Lorien_archers dedi ki:

  Listeden sadece Blood C ile Hellsing’i izlemişim. Blood C çok dehşet bir şeydi, hassas bünyelere tavsiye etmem. Bir de ben hiç vampir olarak algılamamıştım oradaki yaratıkları izlerken enteresan. Hellsing zaten efsane bir yapım. Amen.

 5. Avatar for Nefrayto Nefrayto dedi ki:

  Haklısın, karıştırmışım pardon :sweat_smile: Nedense aklıma öyle geldi o an, o animede şeytan anlatılıyordu :slightly_smiling_face: Hatırlatma için teşekkürler.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

1 cevap daha var.

The Walking Dead: The Ones Who Live Fragmanı

“The Walking Dead” Geri Dönüyor: Yeni Dizi “The Ones Who Live”dan Fragman Yayınlandı

Tom Cruise Warner Bros. Discovery Anlasmasi

Hollywood’da ‘Oyun Değiştiren’ Hamle: Warner Bros. Discovery, Tom Cruise ile Anlaştı